knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
15
hodnoceno 3

Obálka knihy Neznámému bohu

John Steinbeck

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 24.04.2008

Román je zasazen do autorova rodiště Salinas v Kalifornii z doby Pionýrů. Hlavní hrdina Josef Wayne je hluboce věřící v život a sepjatost se zemí. Miluje vše se rodící, plodící. A tomuto způsobu života obětuje vše...
Kde koupit knihu Neznámému bohu?


zapln-lightdalší knihy autora John Steinbeck
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Neznámému bohu
panjan (75%)
přidáno přidáno: 28.08.2010 - 11:32
Velmi rád bych na tuto knihu pěl jen chválu, už jen proto, že na obálce stojí: John Steinbeck. Ale bohužel vztah a víra člověka v přírodu je zde někdy tak umělá, jak by chtěla být zřejmě přirozená. Důsledkem toho se děj místy táhne a je jakoby "lámán přes koleno". Zakončení je ovšem hodné autorova jména. A autorovi jehož dílem jsou Hrozny hněvu a Na východ od ráje se dá tato "novela" odpustit se 75%.
Oskar (79%)
přidáno přidáno: 07.02.2011 - 11:00
Souhlasím s panjanem a dodávám: Má to snad být indiánská legenda? A proč v ní teda vystupují (až na jednu výjimku) pouze běloši? Řekněme, že je to mystická novela. Farmář Josef (hlavní postava) se povahově nehodil ani na farmáře, ani na tátu. Měl se stát spíš šamanem, nebo vůdcem sekty. Jo, konec to malinko napravil. A četlo se to dobře.
přidáno přidáno: 08.04.2012 - 00:07
Jsou věci mezi nebem a zemí a ty se dají nazvat Neznámým bohem. Občas se ovšem stane, že tou „věcí“ je člověk. V tomto případě je jím Joseph Wayne, hlavní postava románu Neznámému bohu, který je tak spjatý s přírodou, že je její řídící složkou, impulsem či vykonavatelem. To je to, co románu dává potřebnou šťávu. Joseph sice vypadá jako člověk, chová se jako člověk, ovšem nepřemýšlí jako lidská bytost. Hlavní rozdíl je asi v tom, že nerespektuje a nerozlišuje jednotlivce. Člověk pro něj získává vážnost, jen jako součást obrovského složitého soukolí. Proto je možná hlavní postava tak často od jiných čtenářů kritizována, přijde jim neuvěřitelná a nereálná. Ale o to přesně jde! Vždyť jde o hrdinu typu lesního skřítka, víly nebo vodníka a je nikdo rozhodně nekritizuje za to, že jsou imaginární. Právě naopak, pokud by se Joseph Wayne choval jako obyčejný člověk, tak by celá kniha vyzněla nereálně a hlavně nevěrohodně. Chtít po Bohu, aby se choval jako člověk je stejně, jako by se od víly čekalo, že bez potíží zastane práci v kuchyni. Abych jen nechválil, tak musím zmínit největší slabinu románu a to je jednotvárnost dialogů postav. Všechny postavy, ať už jde o polovičního indiána, kovboje, Boha nebo vesnickou učitelku, mluví jako z bible a vyjadřují se téměř totožně. U Johna Steinbecka jsem si také zvykl na bohatší prolínání slangů a nářečí. V Neznámém Bohu mluví stejně rodák z Vermontu jako rodilý Kaliforňan. Tyto nedostatky ale vyvažuje konec, který celé koncepci dává korunu, a další Steinbeckovi romány, jimž již téměř nic nechybí!

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek