knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
7
hodnoceno 2

Obálka knihy Zima úzkosti

John Steinbeck

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 13.03.2009

Hrdinou románu je malý člověk na malém městě; nepoctivým způsobem dosáhne svých pochybných cílů, a když se chce znovu stát spořádaným občanem, zjišťuje, že cesta zpět neexistuje.
Kde koupit knihu Zima úzkosti?

Originální název: The Winter of Our Discontent

zapln-lightdalší knihy autora John Steinbeck
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Zima úzkosti
panjan (79%)
přidáno přidáno: 15.07.2010 - 22:34
Není to úplně klasická "Steinbeckovina" se strhujícím příběhem jako např: Hrozny hněvu. Vypadá to jako by se autor dal na jiný styl, který mu nesedl úplně na 100%. Přesto vyprávění o poklidném životě v maloměstě rozhodně nenudí.
přidáno přidáno: 05.03.2013 - 08:12
Jsou autoři, jejichž knihy se čtou těžko, ovšem stojí to za to a člověk tu náročnost, výměnou za hloubku, přímo vyžaduje. Na druhou stranu existují i autoři, kteří píší knihy, jež se čtou jedním dechem, ovšem čtenáři to ve výsledku přijde až příliš snadné a vlastně mu román ani moc nedá. John Steinbeck se Zimou úzkosti zařadil někam doprostřed. Román se čte, téměř jako vždy, skoro sám. V příběhu je pouze jedna linie, z které se vybočí jen při krátkých retrospektivách. Autor nic netají a vše sděluje přímo, bez nějakých fabulací či vytáček. Na rozdíl od ostatních takových knih má kniha úžasnou hloubku a spoustu důležitých a cenných myšlenek.
Jde o příběh poctivce s morálkou poctivého občana z devatenáctého století, který však žije v šedesátých letech v morálně zkažených Spojených Státech. Svým vrstevníkům je k smíchu a nastupující generace ho nechápe. Souhrou okolností dojde k zlomu v jeho myšlení a tím začíná perfektní příběh čisťounké duše, která dostává stále šedivější odstín. Když pak Ethanovi dojde, jakých křiváren se během několika dní dopustil, už je příliš pozdě, aby to vzal zpět.
Paradoxní je, že v momentě, kdy začal páchat jedno svinstvo za druhým, stával se stále úspěšnějším a respektovanějším, jak u své rodiny, tak mezi svými známými. V jeho vzestupu mu navíc nebrání nikdo, kromě jeho vlastního svědomí. Všem ostatním přijde jeho chování normální, někteří si ho začnou vážit a někteří ho dokonce podporují. Nezdá se vám to šílené?
Pokud měl John Steinbeck o Spojených státech začátku šedesátých let takové smýšlení, z dnešní Ameriky by ho asi kleplo. To, čeho si on sám všímal, to už je totiž dnes běžný standard a nejenom v U.S.A.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek