knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
52
hodnoceno 10

Obálka knihy Tahle země není pro starý

Cormac McCarthy

kategorie dobrodružství, napětí
přidáno přidáno: 17.06.2007

Po "existenciálních westernech" Všichni krásní koně (č. 1995) a Hranice (č. 1997) vydal sedmdesátiletý, cenami ověnčený americký spisovatel Cormac McCarthy v r. 2005 své další románové dílo - Tahle země není pro starý, žánrově označované za "morální thriller".
Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif - těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. Netradiční detektivní příběh ve stylu "noir" z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. Cormac McCarthy bývá označován za jednoho z nejtemnějších žalobců současného stavu americké společnosti.
Kde koupit knihu Tahle země není pro starý?

Originální název: No Country for Old Men

zapln-lightdalší knihy autora Cormac McCarthy
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Tahle země není pro starý
Gemini.V (94%)
přidáno přidáno: 19.09.2008 - 08:37
U románu Cesta jsem napsala, že jsem čekala víc. Tady zase míň a kniha mě nadchla.Podle mě skvělý. Úsporný a přesný. Jako i jeho další knížky.
orson (70%)
přidáno přidáno: 06.04.2009 - 10:41
Popravdě čekal jsem víc. Román Cesta od téhož autora mě velmi nadchnul a proto jsem si koupil i tuto jeho další knihu - větší část má hodně svižný děj, ale u závěru jsem několikrát usnul... jsem zvědav na filmové zpracování.
keane1980 (70%)
přidáno přidáno: 29.08.2009 - 17:21
Kniha na mě působila dost podobným dojmem jako film. Na McCarthyho překvapivě akční děj, pořád ale psáno tím jeho super úsporným stylem. Není to špatné, ale v kontextu jeho tvorby je to spíš podprůměrná knížka.
Camf (100%)
přidáno přidáno: 03.10.2009 - 21:47
Označení 'morální thriller' rozhodně sedí. Ne že bych se bál otočit stránku, ale takové zvláštní napětí tam bylo. Po Cestě jsem byl dost překvapený akčností, která je ale pořád dost úsporná. Dobro a zlo a jateční pistole. A dýmějový mor. Výborná knížka.
přidáno přidáno: 04.12.2009 - 20:52
Akční, drsné, krvavé a chladně bezcitné. Avšak na druhou stranu protkané moudrostí. Také jsem nejprve přečetl Cestu, ale u Tahle země není pro starý jsem se pobavil o chlup víc než u Cesty. Je tam víc postav, jejichž osudy jsou mistrně provázány. Navíc je svižnější a napínavější. Jako celek je kniha opravdu skvost!
Archeix (100%)
přidáno přidáno: 14.12.2009 - 19:00
Román o tom, že svět je čím dál víc brutálnější a děsivější (jak se zdá šerifovi, jehož monology prokládají příběh). Styl vyprávění svou strohostí nelidskost reality skvěle zvýrazňuje (filmové střihy, krátké věty a odstavce, přímé řeči bez uvozovek). Nelze doporučit těm, kteří v literatuře hledají útěchu.
posmi (100%)
přidáno přidáno: 15.01.2010 - 17:34
Bylo to první, co jsem od Cormaca přečetl a moc mě to nadchlo, takže jsem si začal dělat sbírku jeho knih. Že je to stručné, svižné a výborné, o tom svědčí i fakt, že film v podstatě doslovně kopíruje knihu a získal několik oskarů.
Saturnin (86%)
přidáno přidáno: 14.03.2010 - 13:48
Tak je to příliš plné krve, bouraček, střílení, zbraní, drog...v tomhle ohledu příliš americké - přímočaré, úderné...ale obsahuje to i reflexi...pohled na změnu společnosti na to jak se svět stává bezohlednějším, brutálnějším a surovějším...v tomhle je to zase neamerické...
yersinia (99%)
přidáno přidáno: 28.02.2012 - 18:06
Super.
panjan (87%)
přidáno přidáno: 18.03.2012 - 23:17
V téhle knize se McCarthy ohlíží nostalgicky zpět, jak je patrné z názvu, velmi jednoduše říká, to co říkají moje rodiče, moje babička a nakonec to budu říkat i já: Jo za nás to bylo všechno jinak, lidi věděli co je to čest, měli jinou morálku a to vy už nepoznáte...Tahle země prostě neni pro starý. McCarthymu se tahle doba nelíbí a není sám. Ač si myslím, že autor je věčný cynik a pesimista, pak v této knize mi to nijak nevadilo, tady se trefil.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Tahle země není pro starý | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek