knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
6
hodnoceno 1

Obálka knihy Suttree

Cormac McCarthy

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 26.01.2013

McCarthyho opus magnum, román Suttree, je situován do tennesseeského Knoxvillu 50. let dvacátého století. Jeho hrdinou je Cornelius Suttree, mladík v Kristových letech, jenž sešel z pravé životní cesty jako kdysi Dante a nyní v černé komedii hledá sám sebe i vlastní spásu. Na živobytí si vydělává rybařením na řece Tennessee a protlouká se knoxvillským peklem plným odpadlíků, vyděděnců a zatracenců – bez spolehlivého průvodce, zato s mnoha svéráznými souputníky. Autobiografické dílo, na němž McCarthy pracoval více než dvě desetiletí, se vyznačuje mnohovrstevnatým vyprávěním, jazykovou invencí, myšlenkovou hloubkou a v neposlední řadě netypickým svébytným humorem. Suttree završuje rané tenneeseeské období autorovy tvorby a spolu s Krvavým poledníkem (1985) a Cestou (2006) představuje její naprostý vrchol.
Kde koupit knihu Suttree?

Originální název: Suttree

zapln-lightdalší knihy autora Cormac McCarthy
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Suttree
přidáno přidáno: 26.01.2013 - 13:55
Z hlediska ostatních knih Cormaca McCarthyho je Suttree zcela ojedinělý román. Už při přečtení libovolné stránky v knize člověk ihned pozná, že jde o Cormaca, ovšem román má úplně jinou atmosféru než ostatní knihy od tohoto skvělého autora. Nebýt Cormacovi chladnokrevnosti a přímosti, připomíná příběh lehké humoristické romány Johna Steinbecka jako jsou Pláň Tortilla nebo Na Plechárně. Autor se vůbec nebojí být zábavný a vtipný, ovšem člověk musí být i tak, jak je u Cormacovo knih zvykem, neustále ve střehu, protože je bez zaváhání schopný ihned na další stránce jakékoli postavě surově a zle ublížit. Humor je cynický a tak nějak bez emocí vtipný. Drsná realita každodenní bídy je, jinak vtipným románem, doslova prolnuta.
Dalším plusem knihy jsou samotné postavy. Jako vždy jsou věrné, šedé a realistické. V románu je jich nepočítaně, ovšem spousty je využito jen jako křoví. O některých se dozvíte vše potřebné ihned, některé poznáváte postupně a o některých nevíte nic. Zkrátka jako v životě. Co se týká postav, tak mi v Suttree chybí klasický McCarthyho „mudrc“. Dosud byl totiž ve všech jeho knihách. Tentokrát se však Cormac zřejmě rozhodl životní moudrost rozmělnit do více postav, což se bezezbytku podařilo. Na tento ojedinělý nedostatek navíc nechává zapomenout titulní postava. Suttree je dle mého názoru nejlepší hlavní postava ze všech jeho románů, čemuž pomáhá i skvělý příběh.
Ač je Suttree McCarthyho ranná kniha, řadím ji ještě výš, než klasiky z pozdější doby, jako je „hraniční trilogie“ nebo Krvavý poledník. Suttreem Cormac totiž dokazuje, že je kompletním spisovatelem a může se směle zařadit mezi nejlepší spisovatele nejen moderní historie.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2020 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek