knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
25
hodnoceno 5

Obálka knihy Krvavý poledník

Cormac McCarthy

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 12.01.2009

Génius, nebo šílenec? Takové bylo dilema některých kritiků, když v roce 1985 tehdy ještě ne moc známý americký spisovatel Cormac McCarthy vydal svůj pátý román, historický western Krvavý poledník. V té době nevyvolal mnoho rozruchu, ale po letech se stal klasickým dílem srovnávaným svou velikostí, významem a mistrovským zpracováním s Bílou velrybou. Je třeba se rozloučit s "mayovkami" a Vinnetuem. Dobývání amerického Západu vylíčené Cormacem McCarthym není pro slabé žaludky. Román čerpající ze skutečných událostí poloviny 19. století bývá označován za "katalog" násilí, krveporolévání, brutality a krutosti. Osou příběhu je, jak se posléze stalo typickým znakem McCarthyho příběhů, putování mladého kluka. Zdá se, že McCarthyho hlavní postavy jsou svým autorem odsouzeny k tomu být věčně na cestě, a tato cesta celkem bez výjimky vede do pekel. Nevyhnutelná apokalypsa se McCarthyho dílem lakonicky vine jako krvavá stopa. Na rok 2009 je plánována premiéra filmového zpracování v režii Ridleyho Scotta.
Kde koupit knihu Krvavý poledník?

Originální název: Blood Meridian

zapln-lightdalší knihy autora Cormac McCarthy
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Krvavý poledník
Gemini.V (96%)
přidáno přidáno: 21.01.2010 - 11:28
Tahle kniha asi vzbudí nadšení nebo odpor. Je to prostě McCarthy! K těm " hektolitrům krve" tak to ale skutečně bylo!
Jolie (56%)
přidáno přidáno: 09.05.2010 - 15:09
Ani mi tak nevadil ten studený pohled a krutost, ale občas jsem se v knize ztrácela.
keane1980 (65%)
přidáno přidáno: 09.08.2010 - 13:34
Že je ta kniha asi vážně hodně dobrá jsem pochopil bohužel až z doslovu. Jinak zde McCarthy nabízí to co obvykle, dovedené ale na hranice snesitelnosti. Sáhodlouhé popisy krajiny, nemluvní hrdinové, kteří promluví jen občas a pak navíc nevíte o čem... Postava soudce je sice zajímavá, ale to je tak vše. A pozor, je to místy skutečně hodně drsné. Zkuste raději hraniční trilogii, je lepší.
přidáno přidáno: 21.03.2011 - 19:28
Mou sbírku knih Cormaca McCarthyho jsem zkompletoval přečtením Krvavého poledníku. I když jde o sedmou knihu v pořadí, tak mě Cormac stejně dokázal překvapit. Opět šlo o ty samé prašné cesty, ty samé keře, ty samé stromy, ale brutalita a surovost v Krvavém poledníku se nedá srovnat ani s Tahle země není pro starý a Dítě boží dohromady. Cormac asi nebude úplně normální, ovšem to z něj dělá jednoho z nejlepších a nejoriginálnějších současných spisovatelů. I když se člověk knihou brodí hektolitry kve, mrtvími dětmi a ukrutnou surovostí, stejně musí číst dál. Celý román jsem slupnul zase jako malinu, hnus nehnus! Celému románu navíc dává korunu úžasná postava Soudce Holdena. Soudce je přesně to, co dává skvělému románu ještě něco navíc. Zkrátka parádní čtení!!!
alus (80%)
přidáno přidáno: 11.08.2014 - 22:08
Brilantní po jazykové stránce , ale ten detailně barvitý popis neustále se opakujících brutálních vražd mě vedl od počátečního šoku až k určité apatii, takže asi po dvou třetinách textu jsem už jen dolistovala. To naprosté ignorování hodnoty lidského života mě fakticky odpuzovalo.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2020 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek