knihi.cz
...nevíte co číst? Poradíme!
knihy autoři čtenáři diskuze
11
hodnoceno 4

Obálka knihy Vnější tma

Cormac McCarthy

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 13.11.2011

Hluboko v odlehlém a pustém koutu Appalačských hor, pravděpodobně někdy na přelomu devatenáctého a dvacátého století, se odvíjejí dramatické osudy chudého mladíka Cully a jeho sestry Rinthy. Ta jednoho dne porodí dítě, Culla novorozeně pohodí v lesích a sestře namluví, že zemřelo. Zoufalá Rinthy však jeho lžím nevěří a vydává se s Cullou v patách na nekonečnou a strastiplnou pouť nehostinnou krajinou s groteskními obyvateli. Sugestivně vylíčený příběh je především symbolickou alegorií zachycující s hloubkou antické tragédie a v pečlivě promyšlené stylistické kompozici odvěký svár dobra a zla, odehrávající se na samotném dně lidské duše.
Kde koupit knihu Vnější tma?

Originální název: Outer Dark
Počet stran: 224

zapln-lightdalší knihy autora Cormac McCarthy
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Vnější tma
lilek666 (100%)
přidáno přidáno: 30.12.2011 - 11:15
Další, skoro až biblické podobenství. Podobně jako Cesta, i Vnější tma má zhruba 200 stránek a nenechá vás v klidu, dokud nedojdete na konec. Kdo si myslel, že Krvavý poledník je krutá kniha, bude asi překvapený.
baggio (80%)
přidáno přidáno: 10.01.2012 - 16:27
"Zlý časy dělaj zlí lidi. Viděl sem tolik lidský podlosti, až se sám sebe ptám, proč Bůh nezhasne slunko a nejde pryč."
přidáno přidáno: 24.01.2012 - 21:58
Třičtvrtě roku jsem musel čekat než si zase počtu Cormaca McCarthyho a konečně jsem se dočkal. Argo se konečně rozhoupalo a začíná vydávat ranná díla jednoho z mých čtyř nejoblíbenějších autorů. Vnější tma je neobvyklý Cormacův román. Obsahuje již klasické rysy jako absence úvozovek, žádné přímé řeči, drsný děj, negramotnost všech postav a tak dále, ovšem ve Vnější tmě se až nečekaně moc mluví. Hlavní hrdina sice za celý příběh řekne asi dvě stě slov, ovšem vzhledem k tomu, že jde o hrdinu McCarthyho románu, tak je Holme pěkně ukecaný "vejlupek". Cormac svým nenapodobitelným stylem, kterým čtenáře nutí do soustředění a pátrání o tom, kdo vlastně mluví či o kom je zrovna řeč, si i ve Vnější tmě získal pozornost a kniha se jako obvykle četla jedním dechem. Úžasné je, že Holme nemá žádnou dobrou vlastnost a hned zkraje udělá hodně zlý skutek, přesto s ním člověk sroste a necítí k němu zášť. V tom mi Vnější tma hodně připomíná jiný Cormacův román Dítě boží. Culla Holme je též dítě boží, stejně jako ta šílená banda zabijáků, která navíc na konci udělá to, co bych ani od Comrmaca nečekal. A to od něj již očekávám jen to nejhorší. Pokud brutalitu umíte krásně vykreslit a popsat, tak je krásná. V tom je Cormac mistr a nevím, jestli to ještě někdo jiný umí. Každý jiný by byl úchyl, ale Cormac je spisovatel. A to jeden z nejlepších spisovatelů jaké jsem kdy četl. Píše parádně a Vnější tma není výjimkou!
Gemini.V (95%)
přidáno přidáno: 07.10.2014 - 01:04
Čtu skoro vše a skoro pořád. Než jsem poznala Cormeca, byl můj nej autor S.King. Ale teď mi připadá tak trochu jako grafoman :) Cormec na pár stranách dokáže to, co jiní ani na tisících. Každá jeho kniha je něčím jiná a přitom stejně působivá. A zjistila jsem, že nikomu kdo ho čte není lhostejný - buď se moc líbí nebo moc nelíbí..Pro mě jeden z nej..

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2020 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek