knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
8
hodnoceno 3

Obálka knihy Města na planině

Cormac McCarthy

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 07.02.2010

Závěrečný díl autorovy Pohraniční trilogie svádí dohromady oba přeživší kovboje z předchozích románů: Johnyho Grady Colea ze Všech krásných koní, nyní o tři roky staršího, tedy devatenáctiletého, a Billyho Parhama z Hranice, kterému je teď osmadvacet. Je rok 1952 a pracují spolu na ranči v Novém Mexiku kousek od hranic s Texasem a Mexikem. Oba tuší, že nadchází konec starých časů a starých zvyků, konec kovbojů, a začíná se něco nového a hrozného, neboť válka všechno změnila. John se při návštěvě bordelu v mexickém Juárezu zamiluje do prostitutky Magdaleny s dobrým srdcem a kamarád Billy mu kryje záda, neboť každá prostitutka má také pasáka, který už dobré srdce nemá. Dochází na milostné melodrama, označované za McCarthyho verzi Romea a Julie, kdy znepřátelenými rody jsou Mexičané a Američané. Silná ramena ustupují tak trochu sentimentu. I zde je však prolito hodně krve. Název knihy odkazuje na biblická města Sodomu a Gomoru, jež sešla ze světa pro svoji hříšnost.
Kde koupit knihu Města na planině?


zapln-lightdalší knihy autora Cormac McCarthy
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Města na planině
panjan (85%)
přidáno přidáno: 03.07.2010 - 15:07
Smutný konec Johnyho Grady Colea...
přidáno přidáno: 06.09.2010 - 20:44
Závěrečný díl "Pohraniční trilogie" geniálně kloubí filosofickou linku Hranice se slušnou akcí Všech krásných koní. Oba popisy knih krásně korespondují hlavní rysy charakterů obou postav. Zatímco Parham je klidný přemýšlivý tulák, Cole je neposedný tvrdohlavý psanec. Obě postavy také jakoby měly díky svým charakterům předurčený osud. Kdo myslíte, že bude žít déle. Tulák nebo psanec? Města na planině tak spojila to, co se mi líbilo v obou knihách: moudrost (Hranice) s akcí (všichni krásní koně). O jednoznačné genialitě spisovatelského barmana Cormaca MCcarthyho, který má tento lahodný coctail na svědomí, se přesvědčitě od první stránky. Příběh nezačíná bezcílným touláním, jako jsme byli zvyklí u dvou předchozích dílů, ale děj hezky svižně ubíhá až k nutnému konci. Málokdy se stane, aby závěrečný díl trilogie překonal oba předchozí, ale Cormacovi se to s přehledem podařilo! Ba co víc, Města na planině dle mého skromného názoru předonala vše, co jsem od tohoto "zlého" muže přečetl.
Saturnin (80%)
přidáno přidáno: 24.07.2011 - 21:19
Od Cormaca jsem četl "Tahle země není pro starý" a "Cesta" a musím říct, že Města na planině jsou zatím nejslabší. Příliš se to táhne.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2021 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek