knihi.cz
...nevíte co číst? Poradíme!
knihy autoři čtenáři diskuze
131
hodnoceno 15

Obálka knihy Kafka na pobřeží

Haruki Murakami

kategorie sci-fi
přidáno přidáno: 08.01.2007

Kafka Tamura, nejdrsnější patnáctiletý kluk na světě, se vydává na dlouhou cestu - obrazně i doslovně vzato. Odchod z otcova domu, putování i pokus o nový život je totiž metaforou vnitřní proměny. Kafka naplňuje své prokletí: zabiješ otce, znectíš matku, zhanobíš sestru. Nedokáže se vymanit, čím víc utíká, tím je svému osudu blíž. Osud je jako písečná bouře, co bez ustání mění směr. Odejde tam, kde ho nikdo nezná a ani nezkoumá, odkud se vzal...

Román patří do autorovy fantastické tvorby; v mnohavrstevnaté próze se střídají vypravěčské styly: strohý popis přeroste v detektivku, pátrání po kočce vyústí v horor, prolínání souběžně existujících světů se blíží surrealistické metodě. V bezbřehé fantazii lze i výlet kamsi mimo realitu přijmout jako běžnou věc. Neexistují hranice, dávno víme, že lze vstoupit za zrcadlo. Spolu s tím je tu i další rozměr - existenciální úzkost, strach z vlastního nitra či osudu, pocit opuštěnosti a nemožnosti najít tu druhou půli sebe sama, od níž jsme kdysi byli odděleni...
Kafka na pobřeží je v tomto směru mistrovským dílem.
Kde koupit knihu Kafka na pobřeží?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)


zapln-lightdalší knihy autora Haruki Murakami
zapln-lightantikvariát
mailbox StaaniS  shání  [28.05.2013]

Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Kafka na pobřeží
TomD (95%)
přidáno přidáno: 21.02.2007 - 21:24
Úplně jiná než Norské dřevo nebo Na jih od hranic, na západ od slunce, a přitom stejně skvělá. Pokud vám tedy nevadí kombinace evropské a japonské reality s lehkou fantazií a občasným filosofováním
Pavel (90%)
přidáno přidáno: 26.11.2007 - 08:52
Dal bych 100%, kdybych to pochopil. Takto jen 90%. Pokud tomu někdo OPRAVDU porozuměl, neměl by si to nechávat pro sebe...vlastně postačí i nějaká věrohodná hypotéza :o)
keane1980 (70%)
přidáno přidáno: 13.12.2007 - 10:18
Jsem na rozpacích...četlo se to výborně, ale neptejte se mě o čem to bylo. Alespoň minimálnímu pochopení by možná pomohlo nastudování japonské mytologie a u nás dosud nevydaných Murakamiho románů. Ovšem mluvící kočky, pijavice pršící z nebe, prolínání světů, nehmotná idea vypadající jako mužík z KFC, duchové živých lidí, prostitutka citující Hegela, mrtví (nebo živí???) vojáci vás stejně nakonec přinutí přistoupit na autorovu hru - každá interpretace je možná.
banter (50%)
přidáno přidáno: 28.01.2008 - 12:36
Tak tohle rozhodně není můj šálek čaje. Fantaskní příběh na motivy báje o Oidipovi, příliš mnoho námětů a do toho ještě Kafka.
přidáno přidáno: 26.03.2008 - 21:19
Já si myslím, že to je úchvatná knížka. Podle mě se nedá pochopit jediným správným způsobem a to je na ní pěkné ^^
Mona (100%)
přidáno přidáno: 29.04.2008 - 15:48
Báječná kniha. Sice nemůžu říct, že bych ji úplně pochopila, ale ... existuje snad někdo, kdo by se vyznal v magickém realismu? O tom to přece je, že si člověk má vzít jen to, co potřebuje. Každý Kafku pochopil nějak jinak. A ta rozmanistost názorů je úžasná. Murakami umí vytvářet otázky a my marně hledáme odpovědi ... doporučuji :o)
katuska (88%)
přidáno přidáno: 10.09.2008 - 21:10
Po pravdě mám problém s knihama u kterých si přijdu jako totální blbec, protože naprosto netuším co chtěl autor říct. Rozhodně se mi dlouho nestalo abych musela úplně přeskočit pasáž protože prostě nešla přečíst, sexu bych tam taky snesla méně... Ale nejsem chlap a japoncům nerozumím už vůbec, takže nekritizuju:-)
panKaplan (90%)
přidáno přidáno: 16.11.2008 - 01:12
Skoro by se mi chtělo cimrmanovskou parafrází říct: První kniha, a hned premiér. Kafka na pobřeží byla první knížka, která se mi od něj dostala do ruky a já zprvu váhal. Mám se pustit do takové rozsáhlé bichle? Nechtělo se mi. Ale když jsem se začetl, nešlo tu knížku odložit. Nemůžu říct, že jsem všemu porozuměl beze zbytku - ale to totiž vůbec není podstatné. Murakami vytvořil obraz, kde jsou prázdná místa - místa pro naši fantazii a my si tu knížku máme sami dokreslit.
vjera (70%)
přidáno přidáno: 07.07.2009 - 08:41
Vědomí, že tuhle knihu každý pochopí jinak a že dokonce nemá jasný konec, mě vůbec neodradilo, abych si tuhle 550 stran dlouhou "bichli" přečetla. Protože jsem nevěděla, co objevím na další stránce, hltala jsem celý příběh více než rychle. Místy jsem se nudila, místy mě text donutil k zamyšlení, místy mě znechutil a místy mi obočí vyskočilo o 10 cm nahoru. Našla bych milion věcí, které se mi nelíbili. Vnitřně vím, že nejednoznačnost není mým šálkem čaje, ale přesto nemůžu tuhle knihu odsoudit. Murakami je spisovatel, kterého buď pochopíte, máte rádi nebo nenávidíte. Já ho mám ráda, i když ho ne vždy chápu. A to je na tom krásné..
přidáno přidáno: 12.11.2009 - 16:19
Tohle je zatím jediná, kterou jsem od Murakamiho odložila. Asi vědomí, že to vlastně vůbec nechápu, mě maličko odradilo
janha (85%)
přidáno přidáno: 14.11.2009 - 00:09
Dobře se čte, je překvapivý, šikovně namíchaný... Na více než pěti stovkách stran textu Murakami umně proplétá různé styly a žánry, vedle více či méně běžných problémů dospívajícího kluka řadí hlubší existenciální témata, inspiruje se japonskou i západní kulturou, hojně využívá fantazie i fíglů magického realismu, téměř groteskní prvky prokládá hororovým laděním, normalitu testuje vkládáním různých abnormalit... Tématem je fatalismus, složitost lidského nitra či nepochopitelnost světa, na který si nelze sáhnout... Ne vše nadchne, ale jako celek přinejmenším zaujme.
sladina (90%)
přidáno přidáno: 10.03.2011 - 17:01
Tohle byl můj první Murakami, takže jsem k textu přistupovala s obavami, jestli nebude moc "japonský":-)... Teď už vím, že jestli se pro Murakamiho romány dá použít nějaký výraz, pak "kosmopolitní", protože jednoznačně překračuje hranice jediné kultury a mísí v sobě prvky mnoha jiných. I pro mě byla nejednoznačnost příběhu spíš přitažlivá, stejně jako fantastické motivy použité v příběhu. Asi se tahle knížka nebude líbit každému, ale mě okouzlila...
Oskar (84%)
přidáno přidáno: 07.07.2011 - 09:17
Záhada se vrší na záhadu a čtenář doufá, že se to na dalších stránkách aspoň trochu vyjasní. Ale důvtipný autor chce, abysme za prvé: zapnuli mozkové závity, za druhé: popustili uzdu fantazii. A tak jsem se o to snažil. A dosud snažím. Ale výsledek zatím nic moc. Asi proto se mi nejvíc líbila postava Hošiny, který byl na tom podobně jako já.
panjan (95%)
přidáno přidáno: 21.05.2012 - 21:39
Kafka na pobřeží je svým pojetím velice originální dílo, snad jsem nikdy nečetl natolik provázaný a propletený příběh. Mísí se zde tajemno, metafyzika, vědomí, nevědomí, neurčitost, sny... I přes tento "zmatek" však dílo neztrácí jakousi kompaktnost, ucelenost. Jednoduše je to velmi záhadná kniha, kde velkou úlohu v příběhu hraje sám čtenář knihy, a to mně bavilo.
přidáno přidáno: 27.08.2013 - 14:39
Dějově možná i lepší než Norské dřevo a jsme obohaceni o magické detaily (především okolo pana Nakaty). Na celkově velmi dobrém hodnocení se bohužel z mé strany musí podepsat ten ohavný "product placement", který je v knize všudypřítomný. Krásné vzpomínky na tuto knihu, které mi jistě v mysli vydrží ještě mnoho let, jsou tak trochu ušpiněny konkrétními značkami, které postavy kouřili, řídili, pili a dokonce s nimi i mluvili. Nevím jestli má něco takového pan Murakami zapotřebí, ale v dnešní literatuře se tomu asi bohužel nelze vyhnout, v dnešním komerčním světě se reklama zkrátka vecpe už úplně všude. Kdo si tohoto zvládne nevšímat, knihu si zalíbí a bude zcela uchvácen.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek