knihi.cz
...nevíte co číst? Poradíme!
knihy autoři čtenáři diskuze
36
hodnoceno 8

Obálka knihy O čem mluvím, když mluvím o běhání

Haruki Murakami

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 24.07.2010

Světoznámý spisovatel Haruki Murakami (např. Norské dřevo) běhá 25 let – každý den deset kilometrů, každý rok maraton. Titul knihy je variací na povídkovou sbírku O čem mluvím, když mluvím o lásce Raymonda Carvera. Kniha „memoárů“ rozhodně zaujme tři typy fanoušků: autorovy skalní příznivce, pro které je kultovní postavou, pak hledače receptu, jak se stát spisovatelem, a nakonec, jak jinak, běžce na dlouhou trať. V knize je jednak soubor esejů o běhu na dlouhé tratě, jednak spisovatelův „diář“ čtyřměsíční přípravy na maraton v New Yorku. Hovoří o fyzické i psychické bolesti, o stárnutí, o tématech, která se mu honí hlavou. Jsou tu úvahy o spisovatelství jako takovém: doba už nepřeje romantickým týpkům, co nasávají nebo berou drogy a píšou skvěle – doba přeje globálním spisovatelům-manažerům. Ostatně přísný režim a skvělá kondice bývají totožné u byznysmenů i u spisovatelů.
Kde koupit knihu O čem mluvím, když mluvím o běhání?

Originální název: Hashiru koto ni tsuite kataru toki ni boku no kataru koto
Štítky: běh, eseje
Počet stran: 176
Původní cena: 249 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Haruki Murakami
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy O čem mluvím, když mluvím o běhání
banter (90%)
přidáno přidáno: 01.01.2011 - 12:18
Murakamiho knihy nevyhledávám, nejsem jeho skalní fanoušek, ale občas je dostanu darem. Oproti autorovi běhám velmi málo, ale alespoň trochu. Takže nevím, jak na knihu budou nahlížet neběžci. K maratonu se asi nikdy nedokopu, ale možná se nechám inspirovat k triatlonu.

Stojí za přečtení! Krátké a mnohem méně náročné než jeho jiné knihy.
keane1980 (60%)
přidáno přidáno: 30.04.2011 - 11:30
Rozhodně to nejslabší, co jsem od Murakamiho četl. Jako celkem intenzivnímu běžci mi hodně vadilo, že Murakami běh popisuje jako něco sice prospěšného, k čemu se ale člověk musí nutit, co je nudné, ale přitom nezbytné. Trocha více radosti by neškodila. Navíc s přeskakování mezi útlumem běhání, útlumem triatlonu jsem byl chvílemi docela zmatený. Bohužel mi takhle kniha připadala spíše jako takové psaní pro psaní.
lilek666 (100%)
přidáno přidáno: 01.06.2011 - 12:26
Úderná a čtivá "knížečka" o Murakamiho vztahu k běhání. Pokud rádí běháte, tohle vás potěší. Navíc je tu dobrá paralela mezi běháním a Murakamiho osobním a pracovním životem.
Michy91 (65%)
přidáno přidáno: 03.06.2011 - 13:00
Pro mě docela rozporuplná knížka. Ze tří kategorií čtenářů (tj. fanoušci Murakamiho, běžci na dlouhé tratě a ti, co v knize hledají inspiraci, jak psát) patřím jen do té první a asi i tím je dáno, že některé kapitoly mě zrovna dvakrát nebavily; byly ale i takové části, které se mi četly samy. Už jsem přečetla spoustu Murakamiho knih, snad všechny, co byly zatím přeloženy do češtiny, a tahle se mně osobně líbila nejmíň; nechci tím ale nikoho odrazovat a pokud člověk i rád běhá, určitě se mu kniha bude líbit víc než mně.
raulik (84%)
přidáno přidáno: 27.07.2011 - 21:29
Skalní přívrženci pana Murakamiho budou touto knihou asi zklamáni. I já jsem byl do určité míry zaskočen. Některé pasáže se mi četly hůře a párkrát jsem měl chuť stránku přeskočit. Ale musíme si přiznat, že to neni román, ani povídka, ale spíš takové hledání podstaty smyslu jeho života, které silně poznamenalo běhání..a tak k tomu přistupujme i my a nakonec z knížky budeme mít dobrý pocit!
petricka2 (80%)
přidáno přidáno: 12.10.2011 - 17:52
Tato knížka se četla jedním dechem. Doporučuji, zvláště těm kteří mají rádi tohoto autora, protože se o něm dozví docela hodně:)
orson (75%)
přidáno přidáno: 30.07.2012 - 11:11
Nejsem fanoušek tohoto autora, přečetl jsem si Norské dřevo a fakt mě to moc nenadchlo a nezaujalo. Ale jeho knížku o běhání jsem si přečetl s chutí. Jednak poslední dobou docela často a rád běhám a jednak mám opravdu rád autobiografické knížky.
Evbad (75%)
přidáno přidáno: 30.09.2014 - 10:48
Pokud má čtenář rád Murakamiho a běhání, bude to pro něj zajímavé. Pro zbytek lidí to bude asi jen nezáživné meditování.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
O čem mluvím, když mluvím o běhání | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2020 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek