knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
66
hodnoceno 6

Obálka knihy Program pro přeživší

Chuck Palahniuk

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 31.08.2007

Tender Branson sedí sám v uneseném letadle, čeká až letounu dojde palivo a "černé skříňce" svěřuje svůj osud. Tohle je jeho způsob sebevraždy. Byl vychován jako jeden z církve Kréda, ale protože nebyl prvorozeným synem, musel v sedmnácti letech odejít do vnějšího světa. Po nocích Tender provozuje "linku důvěry" a jeho jediná rada volajícím je, aby se zabili. Zpráva, že Krédisté se hromadně otrávili, znamená i pro něj, že je třeba spáchat sebevraždu. Ostatní členové sekty žijící nyní mimo komunitu to jeden po druhém uskutečňují a to i přesto, že byl pro ně vládou vypracován Federální program pro přeživší. Posledním z těch, co přežili, zůstává právě Tender, a tak z něj média vyrábějí novodobého mesiáše. Situace se začíná komplikovat, když se objeví Tenderův o tři minuty starší bratr, dvojče, který měl údajně zemřít při hromadné sebevraždě. Palahniuk napsal aktuální černou grotesku, která se vysmívá kultům a sektám a která zároveň hovoří o vlivu médií a propagandy, o masové kultuře a manipulaci. Program pro přeživší je považován za Palahniukovu nejlepší knihu, která překonala i sílu jeho debutu, kterým byl Klub rváčů, a je srovnáván s některými díly Kurta Vonneguta.
Kde koupit knihu Program pro přeživší?


zapln-lightdalší knihy autora Chuck Palahniuk
Deník (84%), Klub rváčů (88%), Neviditelné nestvůry (92%), Prokletí (86%), Pygmej (91%), Snuff (66%), Strašidla (86%), Ukolébavka (83%), Zalknutí (85%)
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Program pro přeživší
Marius (100%)
přidáno přidáno: 09.10.2007 - 10:48
Jednoznacne najlepsia Chuckova knizka, dielo svojej vlastnej ligy a hlavne FERTILITY !
přidáno přidáno: 30.01.2009 - 13:39
Neuvěřitelný čtení. Opravdu vynikající, jenom jakoby ke konci ztrácelo šťávu. I když to je možná tím, že je vlastně konec již prozrazený.
Perdido (80%)
přidáno přidáno: 21.08.2009 - 22:33
Uznávám, že Survivor může být vynikající a velmi objevný pro ty, kteří stále ještě považují současnou euroamerickou civilizace za vrchol všeho stvoření. Pardon, Stvoření. Z knihy naprosto ostentativně čiší frustrace, zmatení a hnůj pod blyštivými pozlátky. Jenže bohužel až příliš ostentativně a prvoplánovitě, marně by zde čtenář hledal např. hlubší psychologii postav - vlastně chybí jakákoliv jejich psychologie. Co se týče použitého jazyka - stavím se za to, že čtenáři není třeba se podbízet a používat běžnou (pokud možno co nejjednodušší) mluvu jenom proto, že "v běžných dialozích taky nepoužíváme pro slovo VELKÝ pokaždé jiný výraz..." Nehledě na to, že osoba vychovaná v podmínkách uzavřené náboženské komunity pravděpodobně nebude používat "běžnou" mluvu - ale třeba se mýlím.
Nicméně autorova fantazie se zdá být poměrně originální a se smyslem pro absurdní detaily (celý příběh je vlastně hnán maximálně ad absurdum), což se dá ocenit. Škoda, že jsem tohle dílo nečetl před nějakými 10 lety, určitě by se mi v té době líbilo mnohem víc.
Lentilka (85%)
přidáno přidáno: 26.01.2010 - 19:11
Líbilo se mi vyprávění odzadu,pousmívala jsem se nad stránkami o čištění všemožných skvrn a materiálů a některé "filosofické" věty a odstavce mi přišly přímo geniální.
Neficek (80%)
přidáno přidáno: 24.04.2011 - 23:53
Moja prva kniha od Palahniuka. Tazko ohodnotit kvalitu tejto knihy. Nieco ma dostavalo do extaze, nieco rozculovalo, nieco nudilo, nieco som proste nedokazal pochopit. Len mam skor pocit, ze sa snazi za kazdu cenu OHROMIT citatela. O nejakom vcitovani sa do postav sa v tejto knihe ani neda hovorit. Doslova a do pismena, je to proste spoved zo zaznamniku lietadla. Zaujmavo pojate., niekedy az moc zdlhave, ale krasne. Nech nežerem - 80 bludišťákú.
Saturnin (98%)
přidáno přidáno: 24.07.2011 - 19:55
Jestli jste četli Klub rváčů a přišel vám dost dobrý, tak musím říct, že Program pro přeživší je ještě o trochu lepší. A to už je co říct! Je tam všechno, co by správná kniha měla mít, když pozorně zapátráte, tak i ono "hlubší poslaní", i když skryté. Vynikající vyjadřovací prostředky, skvělá slovíčka, někdy i novotvary. Geniální kniha. Dávám skoro stovku

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Program pro přeživší | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek