knihi.cz
...čtenáři všech žánrů spojte se!
knihy autoři čtenáři diskuze
72
hodnoceno 4

Obálka knihy 2001: Vesmírná odysea

Arthur Charles Clarke

kategorie sci-fi
přidáno přidáno: 05.10.2006

Nejslavnější román A. C. Clarka popisuje objev tajemného monolitu a záhadnou cestu vesmírné lodi k Saturnu za převratným tajemstvím. Cesta vesmírem se díky inteligentnímu počítači mění v "menší" dobrodružství...
Kde koupit knihu 2001: Vesmírná odysea?

Štítky: sci-fi, vesmír

zapln-lightdalší knihy autora Arthur Charles Clarke
zapln-lightantikvariát
mailbox Saturnin  nabízí za 69 Kč [19.02.2012]
1988, 3 . vydání

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy 2001: Vesmírná odysea
zdenda (100%)
přidáno přidáno: 21.09.2008 - 14:07
Vesmírná odysea je naprostá klasika a opravdu skvělá kniha, všem ji moc a moc doporučuji.
L_O_U_S (80%)
přidáno přidáno: 24.07.2009 - 23:24
Málo naplat, kniha bude vždy konfrontována s filmem a ten u mě dopadl o celou třídu lépe, přestože není podaný tak explicitně. Clarke s Kubrickem nahlížejí novým způsobem na možnosti lidského poznání, které jsou značně omezené a v konfrontaci s mimozemskými entitami, jež byly schopny pozbýt i svých fyzických těl, se lidské schopnosti jeví jako naprosto bezvýznamné. Děkuji za dobrou knihu a strhující film, který mě hluboce zasáhl a přiměl přemýšlet.
Camf (100%)
přidáno přidáno: 03.10.2009 - 21:35
Parádně napsáno. Píše naprosto 'o ničem', dějové zvraty jsou jen malé vlnky na moři. Já se jen nechal unášet tím jeho světem a všechno mu věřil, i když jsem rozhodně nechápal všechny technické popisy nových vynálezů. Toto doporučuji i lidem, kteří normálně sci-fi nečtou.
valda (100%)
přidáno přidáno: 28.01.2011 - 16:47
Na konci dvacátého století je na Měsíci objeven tajemný monolit, který vyšle zprávu někam k Saturnovým měsícům. Je proto vyslána průzkumná loď s pětičlennou posádkou, z nichž tři, kteří vědí o pravém cíli letu, jsou hybernováni. Zbývající dva se starají o průběh letu. Šestým členem posádky je nejmodernější počítač HAL 9000, který se stará o veškeré ovládání lodi, a jeho schopnost učit se, je na tak vysoké úrovni, že si začne uvědomovat vlastní bytí, a když potom dojde v jeho výpočtech k bezvýznamné chybě…
V knize je skvěle popsaný pocit při objevování nových koutů sluneční soustavy, pocity samoty uprostřed vesmírné prázdnoty, denní rutina při vesmírných letech, jaké může mít důsledky, pokud počítač myslí („Co to děláš Dave?“) a Clarkeův pohled na mimozemské civilizace, který se dost liší od zelených mužíčků, a který je bližší mě stejně jako třeba dalšímu čtenáři Clarkea Douglasu Adamsovi.
Kniha vznikla vlastně na zakázku pro režiséra Stanleyho Kubricka, který koupil od Clarkea práva na zfilmování povídky Hlídka, a chtěl po něm, aby tuto povídku nějak rozvinul. Knihu nakonec Clarke dopsal až krátce po uvedení filmu do kin. A i když je základní linie příběhu ve filmu podobná, tak hodně částí se liší.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
2001: Vesmírná odysea | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek