knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
126
hodnoceno 4

Obálka knihy Směšné lásky

Milan Kundera

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 20.08.2006

Povídková sbírka, kterou autor po jejím třísvazkovém vydání v šedesátých letech podrobil přísné kritické revizi, přichází znovu na český čtenářský stůl, aby obohatila své starší i nové příznivce autorovou radostí z vyprávění, z fabulování a kombinování a přiměla k zamyšlení nad situací soudobého člověka opuštěného bohy a zanechaného truchlivým pokusům řídit vlastní i cizí osudy.
Kde koupit knihu Směšné lásky?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)


zapln-lightdalší knihy autora Milan Kundera
zapln-lightantikvariát
mailbox Saturnin  nabízí za 130 Kč [19.02.2012]

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Směšné lásky
JAKUBKA (100%)
přidáno přidáno: 05.03.2007 - 01:35
lásky už jsou takové,krutá realita
Lii (85%)
přidáno přidáno: 04.01.2009 - 22:22
Nejvíc se mi líbil Falešný autostop.
pavelr_ (97%)
přidáno přidáno: 06.11.2009 - 15:24
Taky se mi líbí nejvíc falešný autostop. Taková malá erotická hra :)
přidáno přidáno: 26.01.2014 - 18:14
Milana Kunderu mám stále radši. Přijde mi, že si s každým románem víc a víc rozumíme. Moji domněnku aktuálně krásně doplnily jeho povídky ve sbírce „Směšné lásky“. Téma je sice dost omezené, vlastně jde jen o ženy a postoj mužů k ženám v nejrůznějších a nejrozmanitějších situacích a kulisách. Přesto je každá povídka svým způsobem originální s jinou pointou a jiným poselstvím. Hodnotit sbírku dohromady mi nepřijde správné a tak radši napíšu několik slov ke každé zvlášť.
Asi nejvíce ze všech se mi líbila povídka Nikdo se nebude smát. Povídka je tématem dost podobná Žertu, ovšem příběh mi přijde více sugestivní. Jsem ročník 84 a přišlo mi opravdu šokující, že se člověk pořád musí zodpovídat nějakým výborům. Školní, bytový a bůhvíjaký ještě si vyhraňuje právo soudit člověka. A to vše v době, kdy nikdo nemá smysl pro humor. Nebo alespoň ne lidé ve výborech. Hodně se mi líbí, že hlavní postava není ryze kladná. Je to normální chlápek, který však jiného tahá za nos a odmítá mu říci do očí nemilou věc. Není tak mučedníkem, jelikož si za své příkoří může sám. Přesto žije v absurdní době, která zrovna není pro lidi typu pana Klímy. Přesto si až do poslední chvíle udržuje nadhled a vtip. Celá povídka od začátku do konce je excelentní!
Podobné jsou i mé další dvě oblíbené povídky, Eduard a Bůh a Falešný autostop. První je též plná výborů a veřejného mínění. Povídku navíc šperkuje pointa ve smyslu: Mohu mít radost z něčeho, čeho jsem dosáhl podvode?. Je stále aktuální a přesně vystihuje můj životní postoj. Druhá je o snaze uniknout spárům režimu a všech očí okolo. Vždyť žádat v práci, zda jsem vhodný pro to, abych jel na dovolenou do Tater, mi přijde opravdu nesmysl. Lidé v takovém režimu si pak občas hrají na někoho jiného jen proto, aby na chvíli mohli žít tak, jak chtějí.
Asi nejvtipnějším příběhem je Zlaté jablko věčné touhy. Termíny „registráž“ a „kontaktáž“ už úspěšně používám. Navíc mi Martin připomínal hned několik mých šťastně ženatých či zadaných známých.
A co tu ještě zbývá? Já truchlivý bůh je skvělý příběh s vygradovanou pointou. Nesmyslností pomsty mi opět připomněl Žert, ovšem zde je síla trapnosti výhry ještě drsnější. Výborná je i povídka Symposion, kde jde vidět, jak Milan Kundera umí na jednu věc koukat z několika pohledů. Řeknete si, že to umí hodně spisovatelů, ale od Kundery je to opravdu hluboké. Milan Kundera nepíše o názorech, ale o lidech. Tím, že vytváří lidi, nikoli prázdné schránky s přesně vypočítanými názory z něj dělá geniálního spisovatele, což později potvrdil ve všech svých románech.
Moc mě bavila i povídka Doktor Havel po deseti letech, která jen dokazuje, že Milan Kundera je největší odborník na ženy jakého znám! Z mého pohledu asi nejslabší, ovšem až extrémně lidskou, povídkou je poslední do party – Ať ustoupí staří mrtví mladším mrtvým.
Celý soubor je však nevídaně vyrovnaný, čtivý a lidsky pravdivý. Jak už jsem uvedl na začátku, Milan Kundera je jeden z největších žijících spisovatelů a spisovatelů vůbec. U nás se moc nečte a nerespektuje, ale tak už to u géniů dopadá. Jednou budou Češi prstíkem hrabat, aby se k nim hlásil, ale to už bude pozdě.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek