knihi.cz
...čtenáři všech žánrů spojte se!
knihy autoři čtenáři diskuze
21
hodnoceno 1

Obálka knihy Svobodu medvědům

John Irving

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 25.10.2006

Svobodu medvědům je Irvingův první román. Do značné míry předznamenává spisovatelova pozdější témata i konstanty a prvky zdánlivě nespojitelné: bizarní, charakterově nejednoduché postavy a stěží uvěřitelný příběh s velmi reálnou a faktograficky dobře podloženou kulisou Vídně.
Potkávají se pravidelně v jednom z městských parků student vídeňské univerzity a rituální krmič ptactva Siggy Javotnik. Teprve náhodné setkání v motocyklové dílně na periferii města je svede dohromady: narychlo kupují motorku a vyrážejí na trip, kde čas a nějaké předběžné plány nehrají žádnou roli... Ale už první, neplánované zastavení ve vídeňské zoo se ukáže jako osudové. Pohled na uvězněné zvířectvo inspiruje Siggyho ke zprvu nevážně míněnému nápadu osvobodit místní obyvatele. Po mnoha peripetiích, které korunuje Siggyho tragická smrt, je smělý, ba šílený plán nakonec opravdu realizován.
Kde koupit knihu Svobodu medvědům?

Originální název: Setting Free the Bears

zapln-lightdalší knihy autora John Irving
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Svobodu medvědům
přidáno přidáno: 08.06.2013 - 20:00
Prvotina Johna Irvinga mě doslova nadchla. Už jsem četl více jeho knih, ovšem takhle dobře jsem se u jeho románů snad nebavil. Teď nepíši o koncepci a literární kvalitě, ale zkrátka o zábavě. Téměř každá stránka je nasycená humorem podle mého gusta, v knize jsou skvělé charaktery postav a samotné rozdělení příběhu mě moc bavilo.
První část čtenáře rovnou hodí mezi dva šílence z univerzity, kteří se rozhodnou pro cestu do Itálie, ale nemají šanci se tam dostat. Hlavní linie příběhu se již v počátku odklání od vypravěče k Siggymu Javotnikovi, což je postava, která rozhodně stojí za to, aby na ní celý román stál. Ostatní, včetně obou Siggyho otců nebo Wutta, však také stojí za to.
Prostřední část je zkrátka skvost. A možná i jen kvůli prostřední části, která je páteří příběhu, knihu hodnotím tak dobře. V tomto díle se střídají kapitoly popisující Siggyho rodinu, osudy člověka, jenž měl být jeho otcem a člověka, který jeho otcem byl a nezbytné, ale výborně napsané, dějinné souvislosti. Glanz i Vratno rozhodně stojí za to, ale tyto kapitoly mě hodně obohatily i o vysvětlení důvodů, jenž vedly k Anschlussu Rakouska nebo o průběhu 2. Světové války v bývalé Jugoslávii. Další kapitoly zase popisovaly Siggyho sledování noční ZOO, což jsou asi nejcyničtější a nejvtipnější části knihy.
Závěr už je zase hodně podobný první části a z průměru se vymaní až v posledních kapitolách, jenž popisují závěr akce v ZOO.

Svobodu Medvědům je ojedinělou Irvingovou knihou především v tom, že v ní není nic navíc. Mám Johna Irvinga hodně rád, ovšem z většiny jeho knih by se dalo sto nebo dvě stě dobře zvolených stran vytrhnout a čtenář by vlastně ani nic nepoznal. John je skvělý spisovatel, což dokazují snad všechny jeho knihy, ale často jde místo do hloubky do šířky, což je někdy na škodu. Svobodu medvědům tak není Irvingovo nejlepší knihou, ale rozhodně je jeho nejvyváženějším počinem, jaký jsem od něj zatím četl.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek