knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
197
hodnoceno 27

Obálka knihy Stmívání

Stephenie Meyerová

kategorie fantasy
přidáno přidáno: 29.03.2007

První díl upírské milostné ságy, která se stala světovým bestsellerem. Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.
Kde koupit knihu Stmívání?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Originální název: Twilight
Série: Twilight (1.)
Počet stran: 407
Původní cena: 349 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Stephenie Meyerová
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Stmívání
Taran2le (100%)
přidáno přidáno: 10.04.2007 - 11:05
Maximálně super knížka
přidáno přidáno: 10.04.2007 - 18:40
Jj souhlasim, tahle knížka se mi líbila opravdu hodně, asi si ji přečtu znova:)
přidáno přidáno: 02.08.2008 - 23:12
tohle jsem objevila v obchodě před odletem na dovolenou v domnění, že to bude klasickej brakovej hororovej počin, ale byla sem fakt příjemně překvapená. je to mírně naivní románek s hororovýma prvkama, nicméně hlavní hrdinka vzbuzuje opravdu sympatie. sice autorka použila kdesi cosi (každý, kdo viděl pár filmů o upírech ví, kde brala inspiraci), nicméně takhle vcelku to působí moc mile. dneska už je to tak nějak kultovní knížka, hehe a ze všech třech dílů (zatím) ji mám nejraději.
kiddo (20%)
přidáno přidáno: 26.11.2008 - 22:49
Vzhledem k námětu jsem čekala aspoň nějakou mystiku. Že se knížka ale zvrhne ve špatně napsanou červenou knihovnu pro mladší spoluobčanky, která je navíc silně mormonsky agitační, to jsem vážně nečekala. 1) Meyerová nemá co říct, a tak jen tlachá o banalitách – její kniha nemá děj, žádný skutečný konflikt (protože ho nemají ani postavy – vše je vlastně vyřešeno a rozhodnuto předem), a tudíž člověka nic nenutí číst dál; jednoduše protože ví, že se stejně nic zajímavého nedozví. Ona „filozofická stránka“ Stmívání se dá odbýt konstatováním, že vztah s upírem prostě není bájo. Děkuji za tento šokující objev. Jednoduše vata a zase vata. 2) Již dlouho jsem nenarazila na tak strašně nesympatickou hlavní hrdinku, o které ze srdce nechci číst a o které nemá smysl vůbec psát. Bella je arogantní, pitomá, tradiční a závislá na svém okolí. Nedaří se vytvořit dojem, že se jen podceňuje, protože ona tak strašně nezajímavá skutečně je. Co si autorka představuje pod sarkasmem a originalitou, je jen frackovitost a nedostatek skutečného nadhledu a smyslu pro humor.
kiddo (20%)
přidáno přidáno: 26.11.2008 - 22:49
Že Bella neustále jen tupě slintá nad upírovou „božskostí“, jí na inteligenci rovněž nepřidá. 3) Meyerová neumí vystavět příběh. Nemá absolutně žádný smysl pro gradaci, napětí a dávkování děje (že se neobtěžovala dopsat ani tu jedinou potenciálně zajímavou scénu v tančírně, o něčem svědčí). 4) V knize nejde o postavy a děj, ale o dost zvrhlé a podprahové poselství: neřídit se svojí přirozeností (proto taky upíři, kteří nevysávají lidi, z principu nemohou vzbuzovat zájem), nechat se ovládat, neprosazovat svoji vůli a nejednat sám za sebe (závislost Belly na Edwardovi hraničí s patologičností) a přízemnost (už jen to nahlížení upírství coby „vykoupení se ze smrti“). Podobný škvár bez kloudné myšlenky je schopen napsat patnáctiletý knihomol, který ovládá gramatiku.
přidáno přidáno: 20.01.2009 - 18:28
ale ale, není tak trochu k smíchu, když tak velký kritik, jakým je slečna o komentář výš, ztrácí čas knížkou, která se ani zdaleka netváří, jako zásadní dílo světové literatury, a plýtvá svým skvělým talentem právé nad tímto?! :) promiň, ale přijde mi to trochu mimo mísu, jako kdybys chtěla od králíčka, aby mluvil v rýmech, a byla rozmrzlelá, když to nesvede :D

mně osobně přijde knížka místami taky vatová až přespříliš, ale rozhodne mě alespoň pobavila a nijak velmi jsem pŕi čtení netrpěla :) jako oddechovka pro ty, které od dětství drží posedlost vampírstvím, celkem ujde.
když chcete vědet, co je znamená rčení SKUTEČNĚ kýčovitá a neuvěřitelně prohnaná knížka o romancích s upírem, čtite třeba Nemrtvého od Jenny Nowak. Po tom cukroví a balastu vám už přijde Stmívaní jako celkem akceptovatelná záležitost.
kiddo (20%)
přidáno přidáno: 28.01.2009 - 18:32
Proč bych neměla sáhodlouze kritizovat knihu, která je přes své nekvality takřka nekriticky přijímaná? Je rozdíl rozebírat něco, co se netváří jako vrchol světové literatury, a něco co jeho čtenáři za vrchol světové literatury považují. Poznámky o "velkém kritikovi" a "skvělém talentu" si nech pro komunikaci s žáky první třídy.
anton (5%)
přidáno přidáno: 09.02.2009 - 14:24
Být adolescentní dívkou nebo začínajícím homosexuálem - dal bych i víc ( hodnocení ) ...
Moonrose (89%)
přidáno přidáno: 12.02.2009 - 15:09
Musím říct, že mě tahle kniha zklamala a hodně. Díky oslavným recenzím jsem čekala něco daleko, daleko víc. Zezačátku super a pak se to zvrhlo, měla jsem takový neodbytný pocit, v dívčí sladký románek nebo pokus o Buffy s Angelem.
Inu, neříkám, že mě bolelo to číst, to vůbec, četlo se to jedním dechem, skvělá oddechovka, ale prostě nic víc. Čekala jsem vskutku zázrak právě díky kritikám a myslím, že tohle byla ta chyba, kniha je vychvalována do nebes a normální čtenář si po přečtení řekne: "A to je jako ono?" V tomhle směru vychvalování knize spíše ublížilo, řekla bych. Člověk čeká pomalu mistrovské dílo a pak bum.
giornale (65%)
přidáno přidáno: 08.03.2009 - 12:53
Nic moc, jedíné plus bylo v tom, že se četla rychle. Jako odpočinková ušla, ale už se k ní asi nevrátím.
katuska (75%)
přidáno přidáno: 06.05.2009 - 13:28
Nebýt rozporů mezi těmi, kdo jí bezmezně milují (knížku:-) a kterým se vůbec nelíbí, vůbec bych ji nečetla. Takže jsem ji čekala horší, jak čtu rychle, tak jsem ani nevnímala stále se opakující fráze a ódy na Edwarda a nebylo to tak špatné. Ze začátku měla i atmosféru, ale po seznámení s rodinou se z ní stala epizoda odpoledního seriálu, kde samozřejmě nemohl chybět závěrečný projev hlavního padoucha (aby kladní hrdinští upíři stihli záchrannou misi). Přečteno, abych byla v obraze co je teď po Harrym v kurzu, dorazím ostatní díly a klidně zapomenu.
PS: Nevíte prosím vás někdo, proč je to tak slavné? Když vidím, co všechno a jak se prodává, dostávám chuť stát se spisovatelkou :-)
Meslinn (98%)
přidáno přidáno: 05.07.2009 - 17:04
No, byla jsem rozhodnutá tuto ságu ignorovat, na dívčí románky fakt nejsem, ale kamarádka (která tohle obvykle taky nečte, takže jsem se docela divila) mě k tomu dokopala a překvapilo mě, že se mi to líbilo. Podle mě to bylo dobře napsané, i když nechápu, proč se kolem toho dělá až takový humbuk. No jo, třináctileté slečny vzdychající nad Edwardem... Jo, Edward byl dobrá postava, nejsem ale ječící členkou fanklubu. Moje oblíbená postava je nejspíš Alice, chtěla bych mít takovou kamarádku :)
UCI (100%)
přidáno přidáno: 20.08.2009 - 07:14
Super, zhltla jsem to za rekordní čas, udělala jsem si osobní rekord - 3 dny a něco - super, napínavý. Kamarádka mi to doporučila, myslela jsem, že to bude hodně sci-fi, netušila jsem, že to bude tak trochu love story, ale super, už se chystám na všechny další díly.
nufina (87%)
přidáno přidáno: 16.09.2009 - 11:09
Krásně se čte, za dva dny jsem ji měla přečtenou. Už se teším na další pokračování.
přidáno přidáno: 26.10.2009 - 19:22
Knížku mi půjčila kolegyňka, takže jsem bez předchozích recenzích a diskuzích četla..a četla. Musím říct, že romantické knížky a filmy mě nikdy moc nebraly a upřímně netuším, co je zde tak úžasného, že se umístila i v Knize mého srdce na předních příčkách.. Ale co se musí uznat - čte se to vcelku dobře a co si budeme nalhávat - na city to zahrát umí. Takže nic nového vám to nedá, ale ani neublíží..a hodnotím jí z pohledu někoho, kdo po tomto žánru sáhl poprvé v životě (a zřejmě i naposledy).
Pankaca (100%)
přidáno přidáno: 28.12.2009 - 15:54
Přečetla jsem a podle mého názory, 'coby ne'. Také jsem čekala, co se týče upírů, něco víc. Nepochopila jsem proč Meyerová začátkem příběhu používá tolik značek automobilů, ale to nemění nic na tom, že s chutí začnu hned číst další díl...
Jytka (0%)
přidáno přidáno: 14.01.2010 - 16:58
nelíbilo se mi to. Bylo to přeslazené a zápletka mi přišla vyloženě hloupá. Ale proti gustu :)
Archeix (85%)
přidáno přidáno: 10.02.2010 - 16:36
Dívčí román obohacený ve druhé části o motivy dobrodružné literatury, jenž není primárně určen čtenářkám starším 17 let (věk hrdinky). Vypráví o tom, jak nebezpečná je láska mezi upírem a dívkou, jak upíři se značnými obtížemi zvládají omezování vlastní přirozenosti a jak furiantsky se chová absolutně zamilovaný člověk. Vypravěčkou je (v duchu klasického dívčího románu) hlavní hrdinka, která se soustředí na líčení, jak prožívá jednotlivé události. Proto se můžou zdát nadbytečnými časté zmínky o tom, jak je Edward dokonalý, jak úžasně vypadá, jak omamně na ni působí atd. Spíše mi v mnoha scénách vadily neustálé proměny nálady obou hrdinů, i když jsem si říkal, že jde o to zachytit doznívání puberty...
Sfings (100%)
přidáno přidáno: 17.03.2010 - 19:32
Naprostá nádhera! Dosud jsem nečetla něco tak nabitého emocemi, tak dechberoucího... a že jsem toho přečetla už hodně. :) A pár kritikům výše - musím říct, že nejsem žádná spoluobčanka mladšího vydání. :D
UCI (100%)
přidáno přidáno: 23.03.2010 - 14:57
Děkuji, za tvůj příspěvek Sfings. Už jsem si myslela že se nikomu jinému nelíbí. Už mi dávno není 17......moje maminka teď začala číst Rozbřesk, je jí 55 let a taky se jí to líbí a už se moc moc těší, až jí pustím film.
Rowana (100%)
přidáno přidáno: 15.07.2010 - 09:37
Musím přiznat, že mě se tahle knížka (a celá série) moc líbila. Nechápu lidi, kteří tady tak silně kritizují. S. Meyerová to psala jako román pro dospívající a přesně to tahle knížka je. Já už sice patřím do jiné kategorie čtenářů, ale stejně mě kniha zaujala.
přidáno přidáno: 12.08.2010 - 20:27
Dávám 70% a to jen z toho důvodu, že jako NÁPAD to bylo dobré, třicet procent dávám pryč za tu uslintanost, některé scény byly vyloženě trapné, hraničilo to s červenou knihovnou. Místy jsem propukala ve smích :-). Nicméně mě uchvátilo prostředí i děj, to se musí nechat.
přidáno přidáno: 03.09.2010 - 12:28
ok, ještě nemám dočteno, ale veřejně bych se chtěla omluvit - ta kniha není tak hrozná, jak sem myslela. Místama se sice člověk dost zasměje, ale jako celek víceméně funguje. Navíc je napsaná tak, že se čte docela sama i když vlastně nemá žádný pořádný děj. Ji pomalu louskám, když se mi nechce myslet
bigfish (75%)
přidáno přidáno: 16.09.2010 - 08:54
Dlouho jsem si myslela, že je to jen "blbý horor pro děcka" a číst jsem to nechtěla. Ale když to sháněla kámoška a pak začala číst i starší sestra a říkala, že je to dobré.. tak jsem to zkusila. Protože pořádnou knihu jsem nečetla asi půl roku (jen skripta..), tak to bylo dobré. Četlo se to "samo", stále se opakující ódy na Edwarda mi nevadily, mnohé dívčí romány, které jsem kdysi (nebo nedávno ;-) četla, jsou v tomto ještě horší. Ale je pravda, že jsou lepší knihy, o kterých se tolik nemluví. Zkusím i další díly, od filmů nic nečekám.. takže možná budu taky překvapená.
přidáno přidáno: 21.12.2010 - 10:32
Myslím, že komentář už neni třeba. Akorát jen opět škoda, že překlad knížku trošku změnil a v češtině je maličko nudná. V angličtině rozhovory nemají chybu a autorce klobouk dolů. Musela jsem celou ságu číst dvakrát, abych mohla začít číst jiný knížky. :-)
přidáno přidáno: 05.07.2011 - 09:45
wow, ono to není tak hrozný a hlavně nudný jak by se dalo po filmu čekat
Oskar (72%)
přidáno přidáno: 24.07.2012 - 10:22
První polovina je čistě pro náctileté holky. Když ty ostatní kategorie čtenářů vydrží, dočkají se lepší druhé poloviny, která je akční a teče i trochu krve. Jsem chlap a ne zrovna nejmladší a přesto dávám pěkných 72%. A nelituju, že i mě mladé čtenářky svými chvalozpěvy svedly k přečtení této knihy. Ale další díly rozhodně už do ruky nevezmu.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek