knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
15
hodnoceno 3

Obálka knihy Pole a palisáda

Miloš Urban

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 15.08.2007

Nové zpracování pověsti o kněžně Libuši a Přemyslu Oráči. Autor elegantním stylem popisuje tak trochu posvém, jak to tehdy bylo. V knize představuje početný pantheon slovanských bohů.
Kde koupit knihu Pole a palisáda?


zapln-lightdalší knihy autora Miloš Urban
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Pole a palisáda
Miky_e (15%)
přidáno přidáno: 12.10.2008 - 10:50
Tak tahle knížka mě bohužel fakt nevzala... nedočetla jsem ji...
zdero (75%)
přidáno přidáno: 05.01.2011 - 18:21
Ono snad ani tak nejde o obsah téhle knížky, ten je všeobecně dost známý, ale o formu a především krásný jazyk, kterým je napsaná.... .
Annik (70%)
přidáno přidáno: 02.04.2011 - 19:16
Urban tu pověst vypraví poměrně zajímavě. Hlavně se mi líbí, že jako obvykle dokáže vytvořit věrohodné postavy, takže i mytologická knížata z pradávných věků mají svoje individuální rysy a myšlenky. Co bych vyzdvihla, je pojímání mýtu nemyticky, nejednoznačně, nikdo si není jistý sám sebou, tím co dělá, jak se rozhoduje. Libuše je mladá dívka, které vláda a pozice soudkyně přerůstají přes hlavu a celkem náhodně si vzpomene na vyprávění o muži, který by pro ni snad mohl být tím, komu by ráda stála po boku v čele kmene. Dojede si pro něj a přivede ho mezi své lidi, které tak postaví před hotovou věc. A všem se honí hlavou, co z toho teď asi bude...
Nicméně, přestože se z textu dá vyčíst tohle všechno, co tu říkám, ironické tóny zaznívají jen výjimečně a to rozhodně nikdy vůči pověsti samé. Příběh zachovává a podporuje veškerou mytologii (paradoxně k mému předchozímu tvrzení), důkladně si dává záležet na představení slovanských bohů a včleňuje je do vyprávění i jako postavy... a k tomu všemu jen dodává psychologickou kresbu.
Co nechápu, proč namísto slova bůh používá bog - když jinak je celý text napsaný moderní češtinou. Mně osobně to spíš překáželo.
Na Urbanově knize je leccos pěkného, celkem nic špatného. Ale nějak neměla sílu mě okouzlit.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek