knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
14
hodnoceno 5

Obálka knihy Cizinec přichází

Mika Waltari

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 12.01.2009

Waltariho novela nás zavádí na syrový, a přece okouzlující finský venkov, do míst, kde životní rytmus udává přírodní dění a kde těsné spojení lidských povah s drsnou krajinou a se zemí dává ožít zasutým vášním a dramatům. Mistrovské literární dílo, považované za vrchol Waltariho předválečné tvorby, je napsáno stylem, v němž každé slovo má své nezastupitelné místo; v pečlivě rytmizovaných větách, ve hře barev a symbolů se stává z "prostého" příběhu o manželském trojúhelníku velkolepé vyprávění o slabosti a síle, o schopnosti vzepřít se osudu. Sám Mika Waltari se vyznal:
"Jarní den se klonil k večeru, když cizinec vstoupil do domu... Z této první věty, kterou jsem jednoho letního rána roku 1937 naklepal na stroji na papír, získalo celé dílo styl, rytmus i zápletku Forma i obsah byly obsaženy již v té první větě, byl to symbol, semeno, z něhož pak celé dílo organicky rostlo: v tom jarním dni, klonícím se k večeru, bylo drama trojúhelníku i probuzení přírody, lásky a plodnosti, třebaže mládí již bylo pryč a někde v dálce číhala hrozba podzimu, tma, katastrofa, smrt..."
Kde koupit knihu Cizinec přichází?

Originální název: Vieras mies tuli taloon

zapln-lightdalší knihy autora Mika Waltari
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Cizinec přichází
Oskar (85%)
přidáno přidáno: 19.01.2009 - 09:52
Je to čtivá, dramatická a romantická novela, popisující těžký život na předválečném finském venkově. Je to příběh statečné ženy, toužící po lásce a štěstí. Mně se to líbilo.
strougy (75%)
přidáno přidáno: 22.01.2009 - 18:33
Vcelku souhlas s Orsonem, až na to, že se Waltari nezaměřuje čistě na postavu ženy, ale dělí svou pozornost rovnoměrně na všechny tři postavy a v pozadí ještě vystupuje pomalu nejzajímavější postava starce.
marettrose (100%)
přidáno přidáno: 25.01.2011 - 20:33
Nádherný příběh z venkovského Finska. Křehké i silné postavy v krutém předválečném životě. Pochmurná nálada se záblesky štěstí. Krásně vykreslené povahy postav a stavení uprostřed finské přírody. Pro mě zatím druhá nejlepší Waltariova kniha...po Sinuhetovi. (:
Catherine (100%)
přidáno přidáno: 06.03.2014 - 09:56
Jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy v životě četla!
Catherine (100%)
přidáno přidáno: 06.03.2014 - 09:56

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek