knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
15
hodnoceno 1

Obálka knihy Kočár do Vídně

Jan Procházka

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 24.03.2008

Procházkův Kočár do Vídně vtahuje čtenáře do období jara roku 1945. K jižní Moravě se tou dobou blíží se svými krutostmi fronta. Sedřené venkovance Kristě jen pro výstrahu pověsili manžela. Sotva ho v potu tváře a s žalem v srdci pohřbila, vešli do domu dva vojáci a poručili psychicky zbědované vdově, aby zapřáhla koně, připravila vůz. Ta neotálela ani chvíli a v touze po pomstě se jí podařilo tajně vpašovat do sena na voze sekyru.
Vůz se prodírá cestou nočního lesa, drkotá po vystouplých kamenech. Těžce raněný voják leží v košatině vozu, druhý sedí s ženou na kozlíku. Je to mladý Rakušan, který touží jen po návratu do svého domova. Na důkaz toho se zbavuje svých nárameníků a odřezává knoflíky s německými kříži. Ve snaze sblížit se a zároveň možná i jako satisfakci za hrůzné utrpení ukazuje Kristě fotografii své maminky a nabízí jí veškerý svůj majetek, který pro něj nemá velkou cenu, vždyť je to něco pomíjivého. Nabízí jí peníze, daruje jí zlaté hodinky a zlaté plnící pero. Ona však všechny dary rezolutně odmítá, v hlavě jí neustále vyvstává touha po pomstě, u nohou jí drnčí dobře ukrytá sekyra. Moc dobře si je vědoma, že potřebuje povoz i koně. Cítí se být v nebezpečí života, ale je přespříliš unavena a psychicky zdeptána na to, aby mohla zabíjet.
Když vidí, že mladý voják je zde z donucení, nikoli dobrovolně a s nadšením, sblíží se s ním. Je jí útěchou a pevným bodem, o který se může opřít. Ke košatině vozu ráno přijdou ozbrojení muži a najdou mladou dvojici v objetí a blaženém spánku. S oběma nelidsky naloží. Mladého vojáka okamžitě zastřelí a zbědovanou Kristu znásilní.
Slunce prvního dne svobody ozáří tvář mladé vdovy. Ta jde pomalu vedle vozu, vidí mrtvému do bělostné tváře. Nedokáže se však vnitřně vyrovnat, že něco takovéhoto by bylo možné a zdá se jí, že mladičký voják jen spí. Krista se vrací domů, pod kozlíkem jí drnčí sekyra, kterou nedokázala použít. Není však nadšena, ba naopak, prožité hrůzy na ní zanechaly neodstranitelné následky.
Kde koupit knihu Kočár do Vídně?


zapln-lightdalší knihy autora Jan Procházka
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Kočár do Vídně
crow (100%)
přidáno přidáno: 12.07.2011 - 13:51
Výborná kniha z období konce války a nenávisti vůči Němcům. Setkáte se v ní s nelidskostí, ale i soucitem, nenávistí i láskou.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek