knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
62
hodnoceno 3

Obálka knihy Židovka z Toleda

Lion Feuchtwanger

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 02.11.2006

Feuchtwanger ve svém románu Židovka z Toleda vycházel ze skutečného milostného vzplanutí Alfonsa VIII., krále kastilského (1158 - 1214), a krásné Židovky nazývané Fermosa - tj. Krasavice, ale ač čerpal ze středověkých romancí - Crónica General Alfonsa el Sabio, pravnuka Alfonsa VIII. narozeného 7 let po smrti svého praděda, z roku kolem 1270 či z romance Lorenza de Sepúlveda Milostná historie Alfonsa Osmého a krásné židovky z roku 1551, novodobých interpretací - Lope de Vega a jeho báseň La Judia de Toledo a drama Franze Grillparzera Židovka, ale i nesčetných folklórních příběhů, protože příběh Alfonsa a krásné Židovky po staletí patřil vedle Cida mezi nejoblíbenější lidové náměty a dočkal se tak mnoha podob a variací, avšak Feuchtwanger jako první příběh posadil do plnohodnotných historických reálií s důkladnou znalostí dějin Španělska, Evropy, Středního východu ale i židovského náboženství a jeho mnoha dnes již zapomenutých paralel.
Druhým východiskem pak pro Feuchtwangera byla biblická kniha Ester, jejíž básnický motiv zasadil do kontextu své Židovky a tak ačkoliv je děj a historický kontext Židovky zasazen do Španělska na konci XII. stol. Třetím neméně důležitým zdrojem byl pro Feuchtwangera Don Quijot, který je předobrazem pro skutečnou osobnost nejen krále Alfonsa VIII. s jeho touhou po trůnu sjednocené Hispánie a vítězstvím rytířské odvahy nad duchem a rozumem, ale interpretuje i mnohé vůdčí osobnosti 20. století.
Kde koupit knihu Židovka z Toleda?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)


zapln-lightdalší knihy autora Lion Feuchtwanger
zapln-lightantikvariát
mailbox kompost  nabízí za 50 Kč [03.04.2013]
V dobrém stavu.
mailbox JanaPegrimova  nabízí za 50 Kč [01.08.2011]
velmi dobrý stav, rok 1956
mailbox totem  nabízí za 50 Kč [15.07.2011]
mailbox Misule123  nabízí za 30 Kč [03.06.2010]
Rudé právo 1965, pevná vazba

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Židovka z Toleda
kaminka (95%)
přidáno přidáno: 02.11.2006 - 11:16
Už jsem četla knihu třikrát a vždycky mě dostane ten šílený konec...!!!! To byla ale doba, doufám, že je to pryč!!! Doporučuji!!!
Kverty (75%)
přidáno přidáno: 06.11.2006 - 10:35
Kdyby knížka nebyla napsána v padesátých letech, řekla bych, že se jedná o reakci na současný islámský terorismus.

Muslimové si chtějí užívat a rozmnožovat majetek (hmotný i duchovní) a křesťané to považují za změkčilost. Pro ně jsou nejdůležitější "rytířské ctnosti", tedy odvaha, velkorysost tvrdost a čest (tu ovšem já chápu trochu jinak).

Svatou válku sice vedou obě strany, tedy všichni mrtví se dostanou rovnou do ráje, ale kdo ji začal a kdo o ní ani trochu nestojí je, alespoň ve Španělsku, jasné. Mírové smlouvy uzavřené s nekřesťanem jsou jen inkoustové skvrny na pergamenu.

Jeden hrdina knihy říká, že každý národ má v dějinách vyhrazenou jednu epochu. V té době je nejmocnější, ale pak začne jeho vliv z přemíry blahobytu upadat a nastoupí národ jiný. Tenkrát upadala muslimská civilizace (autor myšlenky byl muslim). Fakt by mě zajímalo, kdo upadal v době Feuchtwangera.

Židé, ti chtěli mír za každou cenu. Byli nevěřící pro obě strany (i když pro muslimy trochu míň než křesťané) a k splnění povinnosti věřícího ve svaté válce nejblíž po ruce.

A, i když hlavní hrdinové jsou zavražděni, všechno dopadlo šťastně a ještě nám zbyla naděje pro budoucnost.

P.S. Jeden drobný rozdíl proti dnešku tu ale je. Rytíř sice může být fanatikem, ale nemůže být teroristou.
Eilatia (90%)
přidáno přidáno: 22.04.2011 - 18:55
Říkala jsem si, že k Židovce z Toleda napíšu komentář hned, co ji dočtu, ale jaksi mě nanapadají správná slova... Ale nějak to přece jen zkusím. Jednoduše je to kniha o nekonečné lásce, bezmezné věrnosti, neochvějné víře, otcovství, míru, válce a smrti... Zajímavá věc na celém románu je fakt, že Raquel, podle níž se vlastně kniha jmenuje, je postavou, která se vznáší v jakémsi pomyslném hávu tajemna. Oproti Alfonsovi, Jehudovi a Leonor, které si čtenář dokáže představit jako osobnosti z masa a krve, s Raquel to tak jednoduché není.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek