knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
28
hodnoceno 6

Obálka knihy Uražení a ponížení

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 30.10.2006

Dostojevskij je pokládán za romanopisce Sankt Petersburgu, strávil zde řadu let, zde prožil opojení z úspěchu své prvotiny „Chudí lidé“, zde byl také zatčen, souzen a postaven před popravčí četu. A zde také v roce 1881 zemřel. Situoval sem děj většiny svých povídek a několika velkých románů. Z ponurých, sychravých zákoutí města na Něvě, ze zatuchlých příbytků, které jsou sídlem prostopášnosti, neřesti a utajených zločinů, jako by se vynořily i postavy románu Uražení a ponížení, jejichž osudy autor spojil s osudy obyvatel peterburských paláců. A jako v ostatních románech Dostojevského, ani zde nenajdeme nekomplikovaný vztah dvou bytostí, nýbrž složitý obrazec mučivých milostných vztahů a propletenců, kterých nejsou ušetřeny ani děti.
Kde koupit knihu Uražení a ponížení?


zapln-lightdalší knihy autora Fjodor Michajlovič Dostojevskij
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Uražení a ponížení
keane1980 (65%)
přidáno přidáno: 07.10.2009 - 17:20
Bohužel, ani Dostojevskij nepíše pokaždé dokonale. Na téhle knize mi jednak vadila délka, příběh by se dal vyprávět mnohem úsporněji. Autorovi nevyšly ani postavy, ty kladné se chovají absolutně správně, záporné jak padouchové z šestákových románů. Uvěřitelný je pouze komplikovaný vztah otce a dcery, zbytek postav se chová nelogicky, lépe řečeno autor nedokáže jejich chování udělat hodnověrným. Postavy dělají naprosto podivná rozhodnutí, neustále se někdo hroutí, někdo někoho miluje, ale nemůže s ním být... Dostojevského mám rád, ale tenhle román už si znovu nepřečtu. Nadprůměrnější hodnocení jen za to, že i přes uvedenou kritiku, knížku jsem prostě nedokázal nedočíst.
Piris (92%)
přidáno přidáno: 28.01.2010 - 20:57
Lukas.93 (80%)
přidáno přidáno: 02.02.2010 - 21:23
Souhlasím s Pirisem. Jsem v polovině knihy a zdá se mi naprosto fantastická. Je to vůbec moje první kniha, kterou od Dostojevského čtu, ale věřím že není poslední.
Lukas.93 (80%)
přidáno přidáno: 12.02.2010 - 21:50
Dnes jsem dočetl. Kniha působí velmi silným melancholickým dojmem, což se mi líbí, a proto dávám docela vysoké hodnocení, které si dílo zaslouží.
pexeso (98%)
přidáno přidáno: 04.02.2011 - 17:07
Vlastně ani nevím proč, ale nemohla jsem se od této knížky odtrhnout. :) Mé první dostaveníčko s panem Dostojevským a doufám, že ne poslední :)
panjan (80%)
přidáno přidáno: 03.03.2011 - 15:40
Některé části knihy, v nichž typická vášnivost, krutost a vypětí v lidských vztazích působily reálně a dodávaly knize napětí a spád, byly čtivější. V jiných částech toto působilo poněkud teatrálně. Nelze opomenout morální podtext, bez kterého by to ani nebyl Dostojevkij. Četlo se to velmi pěkně a celkově jsem spokojen.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Uražení a ponížení | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek