knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
21
hodnoceno 5

Obálka knihy Cizinec v cizí zemi

Robert A. Heinlein

kategorie sci-fi
přidáno přidáno: 23.10.2006

Robert A. Heinlein, mistr příběhu a kouzelník stylu napsal mnoho skvělých románů. Ale málo platné, Cizinec v cizí zemi je nejlepší. Dojemný a ohromující příběh Michaela Valentina Smitha, člověka z Marsu, totiž není jen strhujícím a vtipným vyprávěním. Je to poselství o podstatě dobra a zla, hovoří o samotných zdrojích lidské činorodosti a síly.
Muž z Marsu, zároveň superman i velké dítě, člověk, který se znovu učí někdy absurdním zásadám lidské civilizace, patří k velkým postavám světové literatury.
Kdo by se ubránil sympatiím s ním, dojetím nad jeho nemotorností a obdivu k jeho laskavému srdci?
Ale ne, nejde o žádnou moralitu. Po několik staletí žila malá lidská komunita na Marsu se zdejšími inteligentními bytostmi. Tyto bytosti jsou však úplně jiné než lidé. Neznají faleš, jsou duchovnější a v mnohém mocnější. Na druhou stranu však pojídat zemřelé je součást místní kultury. Druhá kosmická výprava přiváží jednoho z pomarťanštělých lidí zpět na zem...
A tady začíná příběh, v němž Smithovi a jeho velkolepě individualistickým přátelům jde o život. Neboť Smith, který je díky zákrutům pozemského práva dědicem nesmírného majetku a jediným vlastníkem Marsu, není vůbec pro byrokratickou pozemskou vládu pohodlný.
Začíná vyprávění, od něhož se nelze odtrhnout. Zároveň však v divokém a krásném toku děje vyvstávají otázky. Nesmírně vážný a upřímný Michael, který bere všechno doslova, jaksi mimochodem odhaluje stupiditu, falešnost a klamnost mnoha lidských zvyků. Ty neobstojí v konfrontaci s jinou kulturou. Marťan ukazuje lidem, v čem nejsou lidmi.
Ne nadarmo se Cizinec v cizí zemi stal kultovní knihou pro všechny ty, kteří se nechtějí spokojit s průměrným životem plným předsudků. Výzva, kterou Marťan přináší zní: "Nebuďte otroky zvyku, používejte srdce a rozum. Buďte dobří, neboť to není nuda."
Kde koupit knihu Cizinec v cizí zemi?


zapln-lightdalší knihy autora Robert A. Heinlein
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Cizinec v cizí zemi
ant (100%)
přidáno přidáno: 23.10.2006 - 22:32
Naprosto úžasná kniha, která dokáže ovlivnit život čtenáře. Letos byla dokonce vydána v češtině její původní nezkrácená verze, ve které je přibližně o 60000 slov více. Už jsem si ji objednal, a už se na ní těším :-).
ant (100%)
přidáno přidáno: 07.11.2006 - 10:55
Tak jsem četl i původní plnou verzi (vydavatelství Banshies) a mimo změny pořadí jmen hlavního hrdiny jsem si ani těch 60000 slov navíc nevšiml :-). Z předchozího komentáře nic neměním :-)
gaff (90%)
přidáno přidáno: 21.11.2006 - 07:15
Tohle je dobrá a velmi zajímavá knížka.. Jediné co Henleinovi musím vytknout je unimormní charakter jeho hlavních postav. Jsou rozhodní, geniální, plní břitkých a poznámek a už mi trochu dost lezou na nervy.. Ale kniha jako celek stojí za přečtení.
marion22 (80%)
přidáno přidáno: 24.05.2008 - 12:14
Naprosto souhlasím s gaffem. Některé postavy jsem moc negrokovala :-)
přidáno přidáno: 14.11.2011 - 10:06
Tak tuhle knihu jsem moc negrokoval, dokonce jsem ji chtěl několikrát odložit, že už se k ní nevrátím. Nakonec jsem ji teda přečetl, ale žádný zázrak to nebyl.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek