knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
21
hodnoceno 1

Obálka knihy Hvězdná pěchota

Robert A. Heinlein

kategorie sci-fi
přidáno přidáno: 06.04.2008

Jeden z nejslavnějších a nejkontroverznějších Heinleinových románů rozhodně není čtením pro ty, kdo odpírají vojenské službě. Bohatý mladík Juan Rico se dá naverbovat k oddílům kosmické pěchoty. Prochází tvrdým drilem, jehož život je vojenskými řády sešněrován až na samu hranici možností. Rico se však nebouří, naopak čím dál víc chápe, že služba je vlastně dobrá. Seržanti a důstojníci tvrdí chlapci, kteří mužstvu nesleví. V jádru duše jsou to však dobráci, ochotní za své vojáky obětovat život. Navíc jsou nejen mistři bojových umění, ale i poloviční géniové zběhlí ve všech možných vědách a gentlemani každým coulem. V boji proti kosmickým nepřátelům a přátelství mezi vojáky nachází Rico smysl života. Heinleinův román je však vším jiným, než prvoplánovanou militaristickou propagandou. Patrně nejslavnější autor fantastické literatury minulého století však vychází z nepříjemného faktu: násilí bylo a vždy bude. A skutečný muž musí být v drsném světě schopen bránit sebe, své blízké a koneckonců i svou rodnou planetu. Heinleinova armáda je navíc armádou ideální. Všichni jsou v ní dobrovolně. V kterémkoliv okamžiku můžeš odejít, záleží jen na tobě. A právě z téhle naprosté dobrovolnosti pramení i krutá romantika hvězdných baretů. Není to zabíjení pro zabíjení. Je to to život ve světě, jenž nebyl stvořen podle představ katedrových humanist, ale je takový jaký je. A racionální společnost se tomuto stavu přizpůsobí. Lze si myslet, že Heinleinova vize je příliš surová, že násilí bude časem ubývat, ačkoli dějiny svědčí o něčem jiném. Ale ani ten kdo nepřistoupí na autorovu filosofii, nedokáže tuhle knihu odložit. Neuvěřitelný spád děje, nadhledu to vše činí z Hvězdné pěchoty strhující četbu na jedno nadechnutí. Když však člověk vydechne, zbývají palčivé otázky o existenci člověka ve světě, o tom k čemu je vlastně život. A právě to, že si dokázal tyto otázky položit, činí Henleina velikým.
Kde koupit knihu Hvězdná pěchota?

Originální název: Starship Troopers

zapln-lightdalší knihy autora Robert A. Heinlein
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Hvězdná pěchota
keane1980 (59%)
přidáno přidáno: 28.01.2009 - 15:59
Děj knihy funguje na dvou rovinách: 1) totální oslava dokonalé armády, kde jsou všichni a všechno správné a perfektní. Sledujeme nudné pasáže zdlouhavého výcviku hlavního hrdiny v toho správného "muže". Zajímavé jsou zde snad jen části, kde se učí o morálce a dějinách. Bez toho by to byla čistě militaristická propaganda, ze které by zelenal mozek.
2) v mnohem menší míře sledujeme válku lidí proti broukům. Je to rozhodně zajímavé a čtivé i když nijak příliš napínavé. Armáda totiž veškeré charaktery semele takřka do jedné podoby, takže je vám nakonec jedno, kdo umře a kdo ne.
Film mám raději a že je jiný než knížka považuji za jeho jednoznačné plus. Vy byste se chtěli dívat na tříhodinový opus, kde se hrdina 150 minut učí a diskutuje a 30 minut stráví v boji?

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek