knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
24
hodnoceno 1

Obálka knihy Dita Saxová

Arnošt Lustig

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 19.09.2007

Román o tragickém osudu židovské dívky, která přežila koncentrační tábor, ale nedokázala se vyrovnat se svým postavením v poválečném světě.
Autor líčí návrat citlivé mladé dívky z koncentračního tábora, kde zahynula její rodina a kde byla svědkem neuvěřitelného utrpení. Chce si vynahradit ztracená léta, dohonit studium, navázat přátelství a uvěřit, že život má i své krásné stránky. Nedokáže se však po přestálých zkušenostech vžít do normálního života a uvěřit ve vlastní budoucnost.
Kde koupit knihu Dita Saxová?


zapln-lightdalší knihy autora Arnošt Lustig
zapln-lightantikvariát
mailbox dusatka  shání  [26.11.2007]

Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Dita Saxová
přidáno přidáno: 26.12.2009 - 17:53
Pro mě jedna z nejlepších (dosud přečtených) knih od Arnošta Lustiga. Je výjimečná především v tom, že se jako jedna z mála neodehrává přímo za války, ale po ní. Není tam už tedy proto ono bezprostřední nebezpečí, hrdinové zde vystupující přežili a nyní jim zdánlivě nic nebrání začít znovu žít. Lustig však popisuje atmosféru, ve které, jak se zdá, nic neskončilo, Dita Saxová stále pociťuje strach a obavy, přestože už se nedá tak přesně určit, co je oním nepřítelem, jak tomu bylo za války. Kniha o tom, jak holocaust nekončí rokem 1945, jak si ho v sobě nesou přeživší i celý poznamenaný svět, jak hrůza odlidštění pochroumala lidskou psychiku, jak hrůzy minulosti stále znovu ovlivňují přítomnost, o tom, jak minulost není nikdy tak docela nepřítomná. Především však o dívce, která "přežila válku, ale ne mír." Kniha má velice nenáročný děj, více než 400 stran je vlastně souborem různých rozhovorů, úvah, strachů a nadějí vtělených do filozofických vět a formulací, krásných i pravdivých zároveň. Pro někoho možná děsivá představa, pro mě jeden z velkých literárních zážitků.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek