knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
113
hodnoceno 8

Obálka knihy Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Arnošt Lustig

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 14.10.2006

Arnošt Lustig není spisovatelem rozměrných románových děl, svůj tvůrčí naturel naopak dokáže naplno uplatnit v žánru povídky či novely. Ukazuje se, že jeho sugestivním psychologickým drobnokresbám daleko více vyhovuje útvar, který svými omezenými možnostmi nutí autora vyjádřit to nejpodstatnější a v němž je třeba vážit každé slovo. A právě toto bezvýhradně platí i o mistrovské novele Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.
V příběhu, odehrávajícím se v prostředí vyhlazovacího tábora, se spojuje několik linií. Tou první je motiv sadistické léčky, s jejíž pomocí se hitlerovští pohlaváři pokoušejí získat majetek od skupiny zajatých bohatých židovských obchodníků. Podvodná hra, kterou se svými oběťmi hrají, a neustále oddalovaná naděje na záchranu nabývá zvláště obludné podoby tam, kde nacistická zvůle promlouvá k postavám i ke čtenářům uhlazeně úředním jazykem, plným jinotajů, a přesto děsivě průhledným. V druhé rovině díla je vylíčeno hrdinství dívky, která se na prahu smrti vzepře ponižování lidské důstojnosti a dokáže v sobě zmobilizovat sílu, překonat strach i přirozený pud sebezáchovy.
Jistě také pro tuto novelu, inspirovanou vyprávěním, s nímž se autor setkal v Osvětimi, bývá dílo Arnošta Lustiga celosvětově ceněno a uznáváno jako jeden z nejpůsobivějších obrazů holocaustu vůbec.
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)


zapln-lightdalší knihy autora Arnošt Lustig
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Oskar (92%)
přidáno přidáno: 10.03.2008 - 08:00
Je to kniha kvalitní, oduševnělá, ponurá. Čtení Lustigových knih je pro mě trošku dřina, ale vždy to stojí za to.
Stela (100%)
přidáno přidáno: 10.03.2008 - 13:37
Souhlasím, také na Lustigovy knihy musím mít to správné rozpoložení.
přidáno přidáno: 03.09.2008 - 19:02
Když mi bylo 14, půjčila jsem si od něj knížku Collette - Dívka z Antverp, nechytlo mě to. Ale loni jsme šli se třídou do divadla na nějakou diskuzi, a kdo tam nesedí - pan Arnošt Lustig. Ten člověk by dokázal v jedný chvíli rozbrečet a v druhý jsme se váleli smíchy, protože nám vzprávěl vtipy. Nezapomenu, jak nám dovyprávěl nějaký neslušný vtip o Ježíšovi a potom, když zjistil, že v publiku sedí studenti Biskupského gymnázia, tak řekl: Opravdu? Tak to řeknu ještě jeden!
Moonrose (90%)
přidáno přidáno: 15.03.2009 - 15:00
Ze začátku se mi kniha špatně četla, ale pak když jsem si zvykla na Lustigův styl psaní, byla jsem "okouzlena", jak dokázal vylíčit to, jak si Němci dokázali opravdu krutě pohrávat s lidskými životy.
Wenzdy (90%)
přidáno přidáno: 04.01.2010 - 23:02
Přiznávám, že jsem musela plakat. Je to výborné dílo od výborného spisovatele.
Brabikate (90%)
přidáno přidáno: 28.01.2010 - 19:54
Tuhle knihu jsem četla nadvakrát. Z mnoha knih, které jsem dostala k Vánocům, jsem ji začala číst jako první, ale po několika stranách jsem nakonec sáhla po knize jiné. K Modlitbě jsem se vrátila spíše ze zvědavosti a dobře jsem udělala. Je to obtížné čtení, ale výsledek stojí za to. To neustálé natahování, doufání, naděje a beznaděj! A přitom někde v koutku mysli tušíte, jak to vlastně skončí...
Eilatia (100%)
přidáno přidáno: 25.06.2011 - 16:22
Kateřina mi připomíná Raquel z Židovky z Toleda. Stejně jako ona je zahalena jakýmsi zvláštním oparem, skrz který čtenář nevidí. Ovšem na rozdíl od Raquel Kateřina z něho vystoupí a "ukáže" se... Zvlášť dojemně působí postava rabína, která pár slovy dokáže vyvolat pocit pohnutí, a krejčího s popelavýma očima.
orson (80%)
přidáno přidáno: 09.08.2011 - 23:17
Drsné a působivé čtení. Sice už asi od půlky člověk tuší, jak to asi dopadne, ale i tak z toho běhá mráz po zádech. Díky bohu, že ta doba je už pryč.

Trochu mi vadil styl - některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a ukecané, jazykově trochu přehnané, ale čtivosti to až tak moc neubralo. Až mi trochu otrne, tak určitě zkusím další knihu od tohoto autora.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek