knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
3
hodnoceno 1

Obálka knihy Po zarostlých stezkách

Knut Hamsun

kategorie biografie, paměti
přidáno přidáno: 21.04.2010

Po skončení druhé světové války jsou norské úřady postaveny před nelehký úkol vypořádat se s Hamsunovým případem. Hamsun je sice kolaborant, a ti byli většinou popraveni, na druhou stranu je přece jen světově proslulý spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu. Navíc mu je osmdesát šest let a je téměř hluchý. Hamsun byl zatčen a umístěn do grimstadské nemocnice, poté do domova důchodců v Landviku. V roce 1945 strávil čtyři měsíce na psychiatrické klinice v Oslo, v závěrečné zprávě lékaři pod vedením doktora Gabriela Langfeldta konstatovali, že spisovatel má trvale oslabené duševní schopnosti.
Toto období popisuje Hamsun ve své knize Po zarostlých stezkách – je to vlastně jeho deník z této doby, deník, ve kterém se probírá svým já, svými představami i útrapami člověka, který se zdaleka nevypořádal se svým svědomím. Svůj pobyt na psychiatrické klinice komentuje názorem, že jeho duševní schopnosti byly oslabeny jen pobytem na této klinice. Prokazuje tu uměleckou vytříbenost, humor a nadhled.
Již v té době se mnohým zdálo, že výsledek vyšetřování byl předem daný a byl východiskem, jak se s Hamsunovou kolaborací elegantně vyrovnat. Na základě psychiatrického posudku byl totiž Hamsun zproštěn obžaloby ve věci vlastizrady. Jeho členství v Quislingově straně nebylo nikdy prokázáno, proto byl odsouzen jen ke ztrátě většiny majetku. Hamsun zemřel v roce 1952, ale jeho život i dílo byly v Norsku dlouho tabu. První disertace na hamsunovské téma vyšla až 12 let po spisovatelově smrti.
Kde koupit knihu Po zarostlých stezkách?

Originální název: På gjengrodde ster
Počet stran: 176

zapln-lightdalší knihy autora Knut Hamsun
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Po zarostlých stezkách
strougy (80%)
přidáno přidáno: 23.07.2010 - 03:45
Čtivá kombinace impresionistických črt a deníkových záznamů, jež se spíše než na morální reflexi autorova jednání za války věnují tématu osamocení starého člověka tak těžce odloučeného od veškerého okolního světa jako byl Hamsun v té době. Sic doslov určité pasáže zpětně zproblematizoval, stejně se pořád jedná o velice zajímavé dílo. Pokud takové knihy píší lidé s trvale oslabenými duševními schopnostmi, pak by měla být jejich tvorba publikována častěji!

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Po zarostlých stezkách | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2019 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek