knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
30
hodnoceno 2

Obálka knihy Písečná žena

Kóbó Abe

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 09.07.2007

Fantastický příběh entomologa, kterého na odlehlém japonském pobřeží vlákali do hluboké jámy, může v lecčems čtenářům připomenout některé z Kafkových děl. Stejně jako přízračné texty pražského rodáka totiž Písečná žena spojuje absurdní, nereálné dění s naprosto realistickým viděním a její protagonista se ocitá v typicky kafkovské bezvýchodné situaci: buď zemře, anebo bude kopat písek, který vesničané každý den odvážejí a prodávají. Ovšem Abeho próza je kořeněna neobyčejně černým humorem a oslňujícím proudem myšlenek a nápadů, většinou nemilosrdně krutých. Autorova studia medicíny se navíc odrazila ve "fyziologickém" zájmu o člověka a v biologickém pohledu na svět vůbec. A tak se nešťastníkovou společnicí v písečné jámě stává mladá žena, jejíž smířenost s hrozivým údělem je až živočišně fatální - s pocitem samozřejmé povinnosti vykonává svou práci, na útěk ani nepomyslí a polapeného entomologa považuje za jakousi odměnu od svých zaměstnavatelů za věrné služby.
Kde koupit knihu Písečná žena?

Štítky: písek, absurdita, osud

zapln-lightdalší knihy autora Kóbó Abe
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Písečná žena
keane1980 (50%)
přidáno přidáno: 09.07.2007 - 11:09
Čekal jsem "něco jako" Kafku a dočkal se jen zklamání. Tenhle pán mu nesáhá ani po kotníky. Je to prostě jen příběh o chlapovi, kterého uvězní v jámě plné písku a on se snaží dostat ven. A v hlavě se mu přitom honí spousta myšlenek. Absurdní málo, zato nudné hodně. Doporučuji raději Murakamiho nebo rovnou Kafku.
vjera (45%)
přidáno přidáno: 11.03.2009 - 17:54
Od tohoto autora jsem četla už Tvář toho druhého, která sice nebyla vydařená, ale vysloveně si stěžovat nemůžu. Písečná žena byla druhá šance pro Abeho, ale bohužel i poslední. 170 stran popisování písku s nudnými myšlenkami. 100 stran by bylo lepších. Pointu knihy krásně vystihuje úvodní věta, že není radosti z útěku, nehrozí-li trest (nebo tak nějak). To čtenáři stačí, dál není nutné pokračovat. Prostě jsem se nudila a do další knihy od Kóbó Abeho se rozhodně nepustím. Příští stanice Murakami. Dávám 45%.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek