knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
27
hodnoceno 7

Obálka knihy Temná hlídka

Vladimir Vasiljev

kategorie fantasy
přidáno přidáno: 04.10.2006

V Benátkách Severu neboli v Sankt Petěrburgu se zničehonic objeví nezkrotná sekta Temných, kteří si říkají Černí. Zbytek ruského světa Jiných se rozhodne, že situaci je třeba pacifikovat. Nejpřirozenější by bylo, kdyby v Pitěru zasáhli moskevští Temní, ale věkovitá rivalita mezi oběma ruskými metropolemi černého mága Zavulona přiměje, aby pro zásah objednal Denní hlídku z Kyjeva. Ta ovšem nakonec na boj proti sektě nestačí a do rozhodujícího zápasu se musí zapojit Jiní z téměř celé Evropy. Jak se ale nezkrotná sekta zrodila? Co proti ní nebo naopak pro ni může zbytek Jiných udělat? O tom všem pojednává čtvrtá kniha z „hlídkové“ řady.
Kde koupit knihu Temná hlídka?

Originální název: Lik černoj Palmiry
Série: Hlídka (4.)
Štítky: hlídka, světlo, tma
Počet stran: 304
Původní cena: 268 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Vladimir Vasiljev
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Temná hlídka
taurus (60%)
přidáno přidáno: 21.03.2007 - 13:12
Tuto knihu napsal Lukjaněnkův spoluautor Denní hlídky. Rozdíl mezi původní trilogií a touto knihou je asi jako mezi formulí 1 a dětskou tříkolkou. Některé postavy se jmenují stejně, ale to je asi tak vše, co je spojuje; velký Geser si neumí připravit pořádný plán a je neustále překvapován a podobně. Zápletka je triviální a rozuzlení jedno velké klišé ("my se máme rádi a tak spolu vlastně bojovat nechceme"). Kromě toho všeho mě neskutečně iritovalo neustálé používání sousloví "přísně vzato". Přísně vzato doporučuji se této knize zdaleka vyhnout.
d.f.h (50%)
přidáno přidáno: 03.09.2007 - 14:39
přísně vzato :-) vlastně ani nejde o další Hlídku, původní název totiž je "Lik černoj Palmyry" a tím se autor tak nějak sám od sebe od původních knih alibisticky distancuje, jinak ale musím souhlasit: děj je řídký, nastavovaný zbytečnými popisy a epizodkami (opravdu zbytečnými, protože nehrají žádnou roli), zápletka by vystačila tak na povídku, silné momenty snad vůbec nejsou, neustále se jen někam jezdí, chodí, létá či pluje a navíc jsem objevil pár faktických chyb v překladu... abych to shrnul: noční hlídku jsem přečetl jedním dechem, u denní jsem se trošku nudil (že by za to mohlo vasiljevovo spoluautorství?), šerou považuju zatím za vrchol a na poslední se teprve chystám, ale už teď vím, že na žádnou z těchhle knih nezapomenu. to se o temné hlíce říct nedá.
taurus (60%)
přidáno přidáno: 08.09.2007 - 20:27
Naprostý souhlas. Zbytečné popisy a epizodky jsou v ději očividně pouze proto, aby se na scéně objevily postavy čtenářům známé z původní trilogie. Na Poslední hlídku se raději moc netěšte, imho je to po Šeré hlídce sestup.
fauxthum (55%)
přidáno přidáno: 06.01.2010 - 10:30
Jj – Vasiljevova hlídka je výrazně slabší. Nejen, že do fikčního světa Lukjaněnkova cyklu nepřináší nic nového, ale ještě jej dost trivializuje a deformuje jeho pravidla – v Temné hlídce se jednání postav zdá často poněkud nekonzistentní, charaktery (i velkých a „vážených“ mágů) jsou trochu přiblblé a podivně naivní, hrubé, nebo zvláštně dětsky uvažující. Vasiljev využívá prvků a vyprávěcích postupů Lukjaněnkových hlídek, ale jeho snaha připomíná spíše fanouškovskou prózu, snažící se neumětelsky napodobit styl svého literárního vzoru. Poměrně jednoduchý příběh s ne příliš nápaditou zápletkou je vyplněn řadou vatového textu, který slouží asi jenom k nastavení délky knihy a infantilní jaksi zenové úvahy v závěru vzbuzují spíše úsměv na rtech. Suma: sérii hlídek by prospělo, kdyby byly pouze čtyři, bez druhořadých příměsků.
přidáno přidáno: 07.07.2010 - 14:41
Když mi kniha přišla do ruky položila sem jí po přečtení první strany. Podruhé už tam sice zůstala, ale více než hlídky mi připomínala hrdinské fantasy, kde se hrdina žene do bojů, aniž by přemýšlel nad důsledky natož nad následky. Pokud čekáte nějaký "mazidíl" mezi hlídky tak budete sklamáni.
P.S.: Vasilijev navazuje na "jarní" konflikt divokých temných Temných v Sant Petěrburku, o kterém se zminuje Lukjaněnko v Šeré hlídce. Ovšem Vasilijev děj umístil do léta, kde se setkávají jeho hrdinové s Lasem, který zná Antona již tejden, je stále člověk a Kosťa je živej upírek živící se krví. Nechápu proč když navazuje na Lukjaněnkovo dílo nedodrží alepon časovou linku
Pavel (30%)
přidáno přidáno: 22.10.2010 - 12:36
...vypadá to jako partička puberťáků, která si vyjela na mejdan. Chtějí hlavně vypít co nejvíc piva a vodky, a když to nejde jinak, tak zpacifikovat jiné výrostky, kteří se vymkli kontrole. Velmi prostoduché... Jelikož nemá žádný význam pro poslední díl, doporučuji nečíst a nekazit si tak dojem z celé série, do které se tato kniha vetřela.
vjera (60%)
přidáno přidáno: 04.05.2012 - 19:08
Všechny Hlídky řadím mezi ty jedinečně kouzelné knihy, které se dají číst klidně i několikrát za sebou a vždy v nich objevíte něco nového, jiné souvislosti, jiné detaily... Temná hlídka se od těchto vlastností nicméně distancuje. Stálo mne veliké úsilí celou knihu dočíst, naštěstí bylo odměněno kvalitní akcí, dokonce i některými skvělými pasážemi a upřímně děkuji Síle, že aspoň Švéd to zachraňoval jakožto jediná slušně napsaná postava. Vasiljev prostě neumí psát. Myšlenky má možná skvělé, ale neumí je poutavě převést na papír. Často jsem se přistihla duchem někde jinde a stránky jsem rozhodně nehltala jedním dechem... Jednou větou - tématicky laděná hlídkovská epizodka z Ukrajiny, která by už ze zajímavosti neměla fanouškům Hlídek uniknout, nicméně nadšení nečekejte. A jak píše kolega ve svém komentáři výše - tato "hlídka" se odlišuje už od svého původního názvu v ruském originále... Berme to tedy jako drobnou omluvu i upozornění od autora.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek