knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
16
hodnoceno 5

Obálka knihy Možnost ostrova

Michel Houellebecq

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 17.06.2007

Román se odehrává ve dvou liniích. V současnosti je to příběh humoristy a komika Daniela 1, a v budoucnosti pak líčí svět po globálních katastrofách, v němž žijí divoši z doby kamenné a klonovaní novolidé. Daniel 24 a 25 jsou reinkarnacemi, v 24. a 25. generaci, svého genetického předchůdce Daniela 1. Vyjadřují se k autobiografii, kterou po sobě zanechal, a většinou mají vážné potíže jí porozumět.
Daniel se ve svých vystoupeních komika posmívá dekadentní, upadající západní civilizaci. Hledá štěstí, ale nikdy ho nenalezne, neboť jeho podmínkou je bezpodmínečná láska a tu může očekávat jen od svého psa.
Podle Houellebecqa je západní společnost založena na jediném základním principu: "Eskalaci touhy po rozkoši až k nesnesitelnosti, takže je stále obtížnější ji uspokojit."
Daniel se domnívá, že zjistil, proč je frustrován: na velkém sexuálním orgiastickém mejdanu je jediným člověkem starším 25 let. Stárnutí je krize, protože "mizí schopnost pohlavního styku i přístup k sexu, avšak touha nikdy úplně nezmizí". Daniel spáchá sebevraždu a Houellebecq předpovídá, že se průměrný život pro sexuálně frustrované lidstvo začne brzo rychle zkracovat - na asi 50 let pro ženy a 60 pro muže.
Přetrvává však touha po nesmrtelnosti - je to jediný poslední rys náboženství, který přežil. Daniel 1 se stal členem sekty Elohim, která svým příslušníkům slibuje revoluční klonování: když starý model zemře, nový je doručen během 24 - 48 hodin. Proto Daniel i jeho pes přežívají geneticky, ale nikoliv jako tatáž osoba. Příčiny utrpení byly v novolidech odstraněny, stejně jako všechny touhy a emoce. Avšak novočlověk nenalézá štěstí. Monotónní život vede k smutku a apatii.
Nakonec se vydají dva novolidé, Marie 23 a Daniel 25 z trosek New Yorku do nové společnosti, do neznámého ráje, možná někde na Kanárských ostrovech. Tam naleznou báseň, kterou Daniel 1 poslal krátce před smrtí své milence a navzdory vší racionalitě se nechají unést jejím příslibem nejistoty:
"A láska, která všechno tak ulehčuje, Ti poskytuje všechno, dává ti to hned: Existuje, uprostřed času, možnost ostrova."
Kde koupit knihu Možnost ostrova?


zapln-lightdalší knihy autora Michel Houellebecq
zapln-lightantikvariát
mailbox syara  shání  [01.11.2012]
hledám cena dohodou

Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Možnost ostrova
cuketka (94%)
přidáno přidáno: 17.06.2007 - 02:51
zní to crazy, záložkuji a těším se....
Pavel (45%)
přidáno přidáno: 05.02.2008 - 08:58
Občas až příliš filozofující...Jediné zajímavé pasáže se týkají popisu vnitřního fungování sekty - ty jsou napsány opravdu zajímavě.
přidáno přidáno: 01.12.2010 - 14:27
Hodnotit v % nebudu, přečetl jsem pouze 120 stran, na víc nebyla síla. Připadalo mi to jako taková pseudointelektuálština, občas záměrně komplikované a ubíjející. Nejvíc autorovi ale vyčítám, že místo toho, aby to působilo depresivně, tak autor víceméně otevřeně říká, buďte depresivní, tohle je přece depresivní; no a já se spíš nudil
blimba (95%)
přidáno přidáno: 02.01.2011 - 16:18
Knížka se mi četla překvapivě dobře. S tou filozofičností se mi to nezdálo tak strašné. Myslím že autor docela hezky ukazuje mnoho současných divností a trochu si z nich dělá legraci…je to reálné, vtipné a trochu strašné. Je mi hodně sympatické, že si nepřál, aby kniha byla opatřena doslovem. Vždycky mě trochu štve, když mi na konci knížky někdo naznačuje, co si o ní mám myslet. Takto si ji může každý vykládat podle svého, prostoru pro různé interpretace je tu dost.
Benny (50%)
přidáno přidáno: 15.12.2012 - 19:13
nedočetla...............nechytla mě a nebavila

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek