21
![]() |
|
![]() |
Jan Balabán![]() ![]() Každý z nás se někdy ocitne v situaci, která najednou znejistí vše, co dosud prožil, a před člověkem se rozevře neznámý svět. A právě v takových zlomových okamžicích nacházíme i hrdiny Balabánových povídek, Oldřicha trpícího chorobným strachem z ptáků, Editu opouštějící manžela a opuštěnou milencem, pacienty v protialkoholní léčebně a mnohé další. V těchto textech není žádná protivná spisovatelská ležérnost, se kterou se prostě píše o čemkoliv, v doufání, že autorův vzkaz čtenáři se nějak sám urodí z navršených slov. Ale taky v nich chybí stejně protivná přesymbolizovanost, která nabízí autorovo poselství už jaksi dopředu a dělá z postav a dějů jen strnulé alegorie. Lidé v Balabánových povídkách skutečně “chvíli žijí”, mluví spolu, ptají se a nepospíchají překotně ke katarzi, pozorni ke každodenním událostem a obrazům, z nichž se teprve mohou stát naléhavá znamení. Znamení, která pomohou rozpoznat, zda člověk ve svém osudu — byť alespoň na chvíli — skutečně žil. Kniha zvítězila v tradiční anketě Lidových novin - Kniha roku 2004. |

7edm 2005 (69%), Černý beran (81%), Jsme tady (89%), Kudy šel anděl (92%), Možná, že odcházíme (80%), Povídky, Povídky - I. svazek (60%), Prázdniny (84%), Publicistika a hry (87%), Romány a novely, Středověk, Zeptej se táty (85%)

Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!

Oskar (81%)

Autor namátkou nahlíží do životů různých lidí, chvilku tam pobývá a pak zase odchází jinam. Nenabízí výrazné pointy, spíš čtenáři ukazuje, že i jiní lidé mají různá (lidská) trápení.
yersinia (99%)

Neuvěřitelně výstižně zachycené obyčejné momenty v životech obyčejných lidí, bez přikrášlení, bez happy-endů...ryzí, chladnokrevně nekompromisní pohled na pocity mateřské, otcovské, manželské, milenecké, sousedské atd atd- takhle čistě a minimalisticky dokáže vystihnout běžný život pouze někdo s vysokou sociální a emociální inteligencí. Obrovská škoda, že Balabán už nic dalšího nenapíše, jeho smrt je pro literaturu obrovskou ztrátou!!
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.