knihi.cz
...váš on-line čtenářský deník!
knihy autoři čtenáři diskuze
76
hodnoceno 2

Obálka knihy Krakatit

Karel Čapek

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 20.05.2007

Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou „krakatit“ – nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu – vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem-bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem.
Kde koupit knihu Krakatit?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)


zapln-lightdalší knihy autora Karel Čapek
Anglické listy (85%), Apokryfy (87%), Bílá nemoc (88%), Boží muka (78%), Cesta na sever (92%), Cestopisné fejetony, Čtení o T.G.Masarykovi (95%), Dášeňka čili život štěněte (87%), Devatero pohádek (85%), Drobty pod stolem doby (88%), Francouzská poezie nové doby (89%), Hordubal (83%), Hordubal, Povětroň, Obyčejný život, Hordubal. Povětroň. Obyčejný život (85%), Hořké slunce, Hovory s T. G. Masarykem (86%), Hovory s TGM (87%), Italské listy (82%), Jak se co dělá, Jak se co dělá, O lidech (97%), Kalendář (Jak je rok dlouhý) (100%), Kapesní povídky (100%), Krakatit (85%), Lásky hra osudná, Adam Stvořitel (88%), Loupežník (76%), Marsyas čili na okraj literatury (100%), Matka (86%), Místo pro Jonathana! (95%), Na břehu dnů (100%), Obrázky z Holandska (88%), Obyčejný život (90%), Podpovídky (98%), Povětroň (84%), Povídky z druhé kapsy (87%), Povídky z jedné a z druhé kapsy (80%), Povídky z jedné kapsy (85%), Povídky z jedné kapsy,Povídky z druhé kapsy (95%), První parta (85%), Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku (96%), R.U.R. (85%), Skandální aféra Josefa Holouška, Podivuhodné sny redaktora Koubka (90%), Spisy II (93%), Spisy, Cestopisy I (100%), Továrna na absolutno (79%), Trapné povídky (83%), Ukradený spis, V zajetí slov (88%), Válka s mloky (86%), Věc Makropulos (86%), Velká kniha apokryfů (90%), Věštkyně a jasnovidec aneb Na prahu záhad (100%), Výlet do Španěl (89%), Zahradníkův rok (86%), Zahradníkův rok,Měl jsem psa a kočku,Kalendář (92%), Zářivé hlubiny a jiné prosy (98%), Ze společné tvorby (95%), Ze života hmyzu (84%), Život a dílo skladatele Foltýna (86%)
zapln-lightantikvariát
mailbox kompost  nabízí za 60 Kč [02.04.2013]
V dobrém stavu.

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Krakatit
Perdido (80%)
přidáno přidáno: 01.05.2010 - 13:40
Krakatit není román o nedostatku humanity v době fascinace rozvojem techniky a víry v její nekonečné možnosti, o morálních dilematech a nutnosti volit mezi dobrem, kterým vždy někomu (především sobě samým) ublížíme a zlem, které si ani nehraje na to, že přinesené oběti slouží dobré věci. Není jím, ačkoliv se tváří být románem protiválečným, humanistickým a moralizujícím. Avšak daleko víc jej lze považovat za román o neschopnosti jedince řešit zásadní problémy s nadhledem, rozmyslem a jinak, než s téměř fanatickou zaslepeností a neschopností povznést se nad svůj instinkt a vzít do úvahy širší souvislosti. V tomto kontextu je Prokop stejně "neschopný" jako dr. Galén, obě postavy očividně slouží toliko jako abstraktní (ve smyslu ne-lidské) a hrubě schematické ilustrace autorových humanistických myšlenek. Tudy tedy cesta atrakce nevede, nicméně poměrně solidních 80% lze udělit za zajímavé halucinační pasáže a za místy až nečekaně (totiž v kontextu "klasické" české literatury, kde se Perdido zatím nikdy nedočetlo o nehtech zarytých do kůže a vášnivě drásajících polibcích při extatizující explozi na střelnici) nekonvenční vášnivé scény vykreslené bez zbytečné opatrnosti k možné outlocitnosti čtenáře a zachraňující Krakatit před tím, aby byl pouze suchopárnou praktickou ukázkou filosofie naroubovanou na ad hoc vykonstruovaný děj.
přidáno přidáno: 07.11.2011 - 20:46
Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych přečetl něco od Karla Čapka a nelituji. Nejsem tedy zrovna nadšen nebo unešen, ale rozhodně nelituji. Možná jsem si vybral špatně, protože Krakatit je tak nějak nevyvážený a nejsem si jist, jestli ač talentovaný, ale teprve třicetiletý, Karel Čapek věděl, co chce vlastně napsat. Román začíná divoce, ale ihned se zklidní venkovskou selankou. V momentě, kdy se ojevil Carson a Carson, tak mě román chytil, protože lehce špionážní utopickou četbu jsem od Krakatitu čekal. Celá zápletka se pak víceméně hezky vyvíjí než se vše utne a začne se znovu rozplétat téměř až na konci. Do zajímavějšího konce přes revolucionářskou grotesku bohužel opět zvolní a ztratí nit. Nedovolím si Karla Čapka nějak víc kritizovat, ale přijde mi, že doslova parádní nápad utopil v lásce a citovém vývoji hlavního hrdiny. Na rozpínání skvělé myšlenky pak už nemá prostor. Přesto jsem rád, že jsem se k Čapkovi konečně dostal a rád si přečtu něco dalšího, ovšem zkusím už trošku pozdější a snad vyspělejší dílo. K tomuto rozhodnutí mě vede především styl jakým Čapek píše. To je opravdu něco nevýdaného a světlového. Do přečtení Krakatitu jsem si myslel, že bez spojek a částic nelze napsat kloudnou větu, ale Karel Čapek mě přesvědčil, že to jde a navíc jednoduše a zkrátka krásně! Jeho slovní zásoba a jazyk je navíc originální a nevyčerpatelná! Z tohoto pohledu je Krakatit naopak jedno z největších děl, jaká jsem přecetl!

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek