knihi.cz
...nevíte co číst? Poradíme!
knihy autoři čtenáři diskuze
23
hodnoceno 2

Obálka knihy Spartakus - Před námi boj

Jarmila Loukotková

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 02.10.2006

Román Jarmily Loukotkové (1923) má za námět otrockou a gladiátorskou vzpouru římského otroka Spartaka, původem Tráka, z roku 71 př. n. l. Autorka, pro niž antika a antické dějiny se staly životní láskou, s velkou znalostí historických událostí i prostředí rozvíjí námět této antické revoluce nejvíce utlačované a ponižované vrstvy starořímského obyvatelstva. Se smyslem pro věrohodnost historického detailu, pro mentalitu tehdejších vrstev římské společnosti a na základě důkladného studia zpracovává Loukotková fabuli vzpoury otroků moderním a dnešnímu čtenáři přístupným způsobem. Její Spartakus není žádný románový hrdina, ale pouze nevšední, tragická, a přesto zcela lidská a také lidskými slabostmi trpící antická osobnost. Spartakovu velikost vidí Loukotková především v odvaze, s jakou se vzepřel tehdy vševládné moci Říma docela obyčejný člověk, poslední z posledních. Se znamenitým smyslem pro psychologii moci líčí autorka i Spartakovy protivníky, římské vojevůdce a boháče. Popisy bitev patří k stylisticky nejsilnějším částem díla, což je u autorky svým způsobem literární rarita. Loukotková není sentimentální autorkou, její pohled na antické dějiny je střídmý, věcný a pronikavě konkrétní. Snad také proto jsou její romány tak čtivé a vycházejí ve stále nových a čtenáři žádaných vydáních.

Před námi boj je první částí dvoudílného románu, nicméně částí zcela samostatnou, zachycující v podstatě celou historii povstání, až po smrt šesti tisíc zajatých otroků na kříži.
Kde koupit knihu Spartakus - Před námi boj?


zapln-lightdalší knihy autora Jarmila Loukotková
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Spartakus - Před námi boj
gaff (70%)
přidáno přidáno: 21.11.2006 - 06:39
Životopis Spartaka. Bohužel, je zde velmi silně cítit ženský úhel pohledu a to na úkor historické přesnosti.. proto doporučuji spíše ženám:)
přidáno přidáno: 22.06.2011 - 15:03
Dá se to, možná že to není úplně historicky přesné, ale čte se skvěle.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Spartakus - Před námi boj | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek