knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
28
hodnoceno 3

Obálka knihy Frišta

Petra Procházková

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 19.12.2006

První román naší přední novinářky je příběhem ženy napůl Rusky napůl Tádžičky provdané do Afghánistánu, která je typickým příkladem člověka, který se pokouší ve svém soukromí spojit to, čemu říkáme západní civilizace, s východní kulturou. Není kladnou hrdinkou v tom pravém smyslu, ani její muž není zloduch, despota a padouch, ani cizinci, kteří zasáhli v dobré víře, ale s přesvědčením, že jen oni jsou nositeli pokroku, do jejich soukromí, nezpůsobili nic úmyslně. Všichni nakonec chtěli pro ty druhé to nejlepší... jen vůbec nechápali, po čem „ti druzí“ opravdu touží.
Kde koupit knihu Frišta?

Štítky: Afghánistán

zapln-lightdalší knihy autora Petra Procházková
zapln-lightantikvariát
mailbox ivca  shání  [07.02.2008]
ivca

Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Frišta
banter (95%)
přidáno přidáno: 18.06.2007 - 17:18
Především mě po přečtení ještě víc dráždí americký feminismus, kdy ženy pomalu považují za obtěžování, že jim muž otevře dveře. Zatímco v Afghánistánu je normální, že manželka je svému muži naprosto oddaná a může být bita za to, že sama mluvila s cizím mužem. Když přijde návštěva, žena je zavřená v jiné místnosti a nesmí o ní být vůbec vědět.

Afghánští muži svým ženám, aby je uchránili před ostatními muži, přikazují, aby chodili v burce, pod záminkou, že to nařizuje korán. Nevím, nečetl jsem ho, ale autorka v knize tvrdí, že o zahalení žen v koránu hovoří pouze pasáž: "A nechť spustí závoje své na ňadra svá. A nechť ukazují své ozdoby jedině svým manželům..."

Paradox je chování humanitárních pracovníků. Naprosto jim chybí kulturně-společenská empatie. Nevím, proč nejsou před misí proškoleni. Nedochází jim, že žena nemůže být s cizím mužem sama v místnosti. Natož aby si mu sedla v přeplněném autě na klín, za to ji hrozí až zabití. Tamějším ženám se příliš nedostává lidské důstojnosti. V knize to vypadá, že vrchol humanitární pomoci je rozdávání potravin a poskytnutí lékařská péče. Ve skutečnosti to asi nebude lepší. Proč by válečná zpravodajka v knize ukázala humanitární pomoc v ne zrovna pěkném světle, pokud by to nebyla pravda.
Hanka (98%)
přidáno přidáno: 22.06.2007 - 13:24
Rozhodě stojí za přečtení. V mnoha momentech je pro nás Evropany nepochopitelná, ale zároveň fascinující a poučná. Výborně napsaná
nika.p (90%)
přidáno přidáno: 20.10.2010 - 15:32
Kniha je psaná velmi čtivým stylem, místy velice úsměvná, místy naopak až žalostně realistická..Čtenář si tak může udělat obrázek, jak mohou být různé kultury odlišné...Doporučuji

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek