knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
6
hodnoceno 4

Obálka knihy Špekonomie

Stephen Dubner, Steven Levitt

kategorie učebnice, encyklopedie
přidáno přidáno: 07.11.2008

Co je nebezpečnější, střelná zbraň, nebo bazén na vaší zahradě? Co mají společného učitelé a zápasníci sumó? Proč zůstávají drogoví dealeři tak dlouho v péči svých matek? Jak velký vliv mají rodiče na to, co z nás vyroste? A jaký dopad měl rozsudek v případu Roeová versus Wade na zločinnost ve Spojených státech?
To nejsou právě typické otázky, které si klade ekonom. Ale Steven D. Levitt není typickým ekonomem. Je to vědec, který řeší hádanky každodenního života - od podvodů a kriminality až po sport a výchovu dětí - a jehož závěry vyvracejí zažité představy. Začne to většinou hromadou čísel i údajů a jednoduchou otázkou, na kterou neexistuje uspokojivá odpověď. Některé otázky řeší záležitosti života a smrti, jiné znějí bláznivě (jsou to, lidově řečeno, špeky). Proto nové pole výzkumu, z něhož vychází tato kniha: špekonomie.
V této knize se pokoušejí odhalit skrytou stránku... vlastně všeho. Jak funguje gang dealerů cracku. Jak přemýšlejí realitní makléři. Jak je to s financováním politické kampaně. Proč učitel vašeho dítěte podvádí. Nebo jaká tajemství má Ku Klux Klan.
Všechno spojuje víra, že moderní svět není, navzdory všem složitostem a klamům, neproniknutelný a nepochopitelný, ba dokonce - pokud si člověk položí ty správné otázky - že je i mnohem zajímavější než si myslíme. Stačí jen dívat se na něj jinak než jsme zvyklí. A Steven Levitt nám dík po čertech chytrému a prozíravému způsobu myšlení ukazuje, jak se dívat. Špekonomie nastoluje netradiční předpoklad: pokud pod pojmem morálka rozumíme to, jak bychom si představovali, aby fungoval svět kolem nás, pak ekonomika odráží, jak funguje ve skutečnosti. Faktem je, že po přečtení této knihy budete mít víc než dostatečnou zásobu historek na jakýkoliv večírek. Ale Špekonomie vám dá víc než jen to. Doslova změní vaše vidění světa.
Kde koupit knihu Špekonomie?

Originální název: Freakonomics
Štítky: ekonomie

zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Špekonomie
banter (100%)
přidáno přidáno: 01.03.2009 - 18:32
Po přečtení této knihy, nezískáte ekonomický návod na zlepšení své materiální situace, ale zjistíte, že existuje spoustu zajímavých otázek a na ně ještě zajímavější odpovědi (viz nebezpečnost zbraně vs. bazénu...).

Na radu Marka Hudemy jsem četl anglický originál, sice jsem se s některými slovíčky trochu zapotil, alespoň jsem si tím zlepšil svojí slovní zásobu. Český překlad údajně není moc povedený.
banter (100%)
přidáno přidáno: 07.03.2009 - 08:14
Ještě dodám, že kniha volně pokračuje, respektive otevírá nová témata, na blogu http://freakonomics.blogs.nytimes.com/
Pavel (60%)
přidáno přidáno: 15.04.2010 - 15:24
Spíš než o ekonomii jde o sociologii, spousta věcí se omílá pořád dokola, ale to je prostě americký styl psaní popupálrně naučné literatury. Kniha obsahuje dost nezáživných pasáží a některé kapitoly by nebylo těžké napsat s poloviční délkou a stejnou informační hodnotou.
Dooma (84%)
přidáno přidáno: 05.01.2012 - 20:58
Vzhledem k tomu, co jsem o této knize slyšel pozitivních ohlasů předtím, než sem se pustil do čtení, mě trochu zklamala. Nicméně i tak se jedná o knihu, kterou člověk poměrně zhltne a která ho mnohdy překvapí svými nečekanými a mnohdy i kontroverzními závěry. Ukazuje, co nám všechno mohou říct nasbíraná data a jejich analýza o světě, ve kterém zrovna žijeme.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2022 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek