knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
213
hodnoceno 22

Obálka knihy Babička

Božena Němcová

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 20.11.2006

Vrcholné dílo Boženy Němcové a klasická kniha české literatury zachycuje idylické vzpomínky na dětství, prožité v Ratibořickém údolí na Náchodsku v 1.polovině 19.století. Autorka spojuje vyprávění s barvitým líčením lidových zvyků a obyčejů v průběhu roku a s popisem přírodních krás Náchodska. Celá kniha je jedinečným uměleckým obrazem českého venkova v polovině 19. století.
Kde koupit knihu Babička?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Štítky: 19. století

zapln-lightdalší knihy autora Božena Němcová
zapln-lightantikvariát
mailbox Marseky  nabízí za 500 Kč [17.09.2009]
pevná vazba, vydáno roku 1929, zachovalá

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Babička
přidáno přidáno: 21.11.2006 - 09:36
Školní povinná četba z ní dělá neoblíbenou knihu.
přidáno přidáno: 21.11.2006 - 21:27
Hm..to fakt nevim,jak ji ohodnotit..asi bych si ji ted po tech letech musela precist znovu..jinak se to asi neda..
sergant (20%)
přidáno přidáno: 29.01.2007 - 11:32
Vůbec nechápu, čím se stalo, že je tak slavná. Podle mě se to nedá číst. Máchův Máj je 1000x lepší. Asi nemá nikdo odvahu říct, že Babička je stará laptačka.
přidáno přidáno: 07.03.2007 - 14:59
Že bych se pomstila Babičce za všechna ta příkoří během školní docházky? Docela mě to svádí... 10-20 %? Ale nebudu hodnotit, protože si z ní moc nepamatuju a číst znovu ji rozhodně nehodlám.
Elisa.Day (60%)
přidáno přidáno: 09.03.2007 - 00:27
Jelikož jsem jí nikdy jako povinnou četbu číst nemusela, tak to v mých očích není zase tak strašné... Nic jsem nečekala a docela jsem byla překvapená, že se to dá číst...no ale držme se při zemi, 60 % je tak akorát :-)
banter (35%)
přidáno přidáno: 22.06.2007 - 23:46
Asi není špatná, ale nejsem ženská a nejsem v situaci ani věku Němcové, aby mě kniha zaujala.
hobler (30%)
přidáno přidáno: 19.07.2007 - 16:34
Prumerne, vysoce nadhodnocene dilko popisujici vesnickou selanku. Proc je pokladano za vrcholne dilo ceske literatury moc nechapu. Je pravda, ze popisnych knih z vesnickeho prostredi 19.stoleti od zenskych autorek moc nemame, ale i tak si ono masivni PR minule doby uplne nezaslouzi. Skoda toho nedoceneho Machy.
Stela (90%)
přidáno přidáno: 14.09.2007 - 14:14
Není tak špatná, ale podle mě se z ní dělá velbloud... jako z komára!!
klara (80%)
přidáno přidáno: 25.12.2007 - 20:00
Podle me opravdu dobra kniha, ale ne pro kazdy vek a kazdou situaci. Asi jsem ji cetla ve spravnem rozpolozeni a nechala na me dojem jak maloktera kniha. Rozhodne je ale chyba cpat ji jako povinnou literaturu do skol.
Mona (10%)
přidáno přidáno: 13.06.2008 - 09:18
Příliš patetická ...
přidáno přidáno: 07.09.2008 - 12:05
Nechápu proč odsuzovat knihu jen proto že je pro někoho jako povinná školní četba. My jsme jí třeba jako povinnost číst ji neměli, takže nemohu soudit. Přečetl jsem si jí jednou, když jsem sám chtěl a musím říct že je to ukázkový příklad knihy z 19. století z venkovského prostředí. Ničím jiným se ta kniha ani nesnaší být.
Buď budete poslouchat názory jiných a to "hype" (obecné povědomí o té knize, její vyzdvihování a nucení k tomu jí číst) a nebo si uděláte vlastní názor. Proč "jít" do přečtení téhle knihy s tím, že je to báječná a "suprová" kniha ? Ona si na to nehraje, to jen lidé to z ní udělali. Může za to ta kniha ? Měli bysme jí odsuzovat za to že je slavná ?

Ne.
přidáno přidáno: 19.02.2009 - 16:23
klasika, ale zato nádherná...
Milwa (100%)
přidáno přidáno: 25.02.2009 - 15:35
Z nostalgie dávám 100% mám staré vydání po své vlastní babičce s ilustraccemi od paní Kvěchové a v dětství to byla má nejoblíbenější knížka, určitě také díky ilustracím, které dodnes miluju.
ronny (90%)
přidáno přidáno: 14.05.2009 - 12:16
Vidím že traumata z povinné četby přetrvávají dlouho po ukončení školní docházky :-)) Myslím že zařazení do povinné četby uškodilo spoustě knih - ať kvalitních či méně kvalitních... Za sebe můžu jen říct že mě se kniha líbila a pokládám ji za českou klasiku. Jistě je třeba vzít v potaz i dobu a okolnosti za kterých vznikala, ale bezesporu má svoje kouzlo.
Michy91 (30%)
přidáno přidáno: 29.09.2009 - 12:35
Knížku jsem nikdy nedočetla až do konce, prostě se mi nelíbila...
Morien (80%)
přidáno přidáno: 24.10.2009 - 14:01
Jedním z mých idolů byla a vlastně pořád je Viktorka, už jen díky ní, ale určitě ne jen kvůli ní tuhle knížku nikdy nepustím z hlavy, i když se k ní moc často nevracím.
Tygrik (95%)
přidáno přidáno: 29.10.2009 - 22:19
Krásná knížka. Velmi se mi líbil jazyk, kterým to bylo psané a kresby pana Václava Špály tomu také dost dodaly.

Dost mě mrzí, že tahle knížka neprávem doplatila na to, že byla předkládána jako povinná knížka. Ona za to nemůže!
Archeix (100%)
přidáno přidáno: 08.02.2010 - 11:10
V české literatuře značně neobvyklé dílo, jež je postavené na neustálém předávání zkušenosti a vyprávění příběhů jednotlivými postavami, především hlavní hrdinkou. Postavy často někam jdou a přitom vypravují, na konci cesty se sesednou a vypravují, próza je vlastně oslavou sdružování dobrých lidí. Ukazuje, jak dosáhnout štěstí konáním dobra, jak harmonicky žít s přírodou i s lidmi a jak láska vše přemáhá, i když je život plný bolesti, krutosti a nespravedlnosti. O síle lásky svědčí všechny milostné příběhy (babičky, Viktorky, Kristly a Hortenzie). Je-li nenaplněná, bezprostředně ohrožuje duševní zdraví člověka.
Dnešnímu čtenáři se babička může jevit jako nereálně, až únavně kladná postava, která nadmíru poučuje. Němcová pro takovéhle podání měla dva dobré důvody. Za prvé tak babičku vidí vypravěčka (Barunka dívající se na svět tehdejšíma dětskýma očima!), za další pak Němcová usilovala o vylíčení ideálu, který byl pro autorku pohádek důležitější než zachycení objektivní reality. K pohádkám pro děti nebo pohádkám pro dospělé se Němcová ostatně uchylovala celý život, hledala v nich útěchu a krátkodobé zapomnění na těžkosti, zklamání a rány osudu, jichž byl její život plný. (Např. v době psaní Babičky na Němcovou doléhala bída, nemoc a těžce se vyrovnávala se smrtí svého syna.) Proto literární historici mohli zjistit, že skutečná rodina Barunky nežila v idylickém dřevěném domku na břehu mlýnského náhonu, ale v nevzhledném panském bělidle v koutě zámeckého parku; že babička nezemřela v Ratibořicích, ale u Johanky ve Vídni; že skutečná Viktorka byla starou žebračkou alkoholičkou přespávající v lese a Boženu Němcovou přežila; že Kristla z panské ratibořické hospody nikdy nepomýšlela na Jakuba Mílu a provdala se za vesnického kantora; že paní kněžně odpovídá jen jméno, protože nikdy nejevila zájem o své poddané, jejichž řeči nerozuměla atd.
Dále může dnešnímu čtenáři vadit, že Babička nemá sevřenou kompozici, že se v ní jednotlivé historky odehrávají celkem nahodile. Při prvním čtení není totiž zjevné, že vypravěčka v líčení venkovského života opisuje několik čím dál větších soustředných kružnic. První kapitola popisuje příjezd babičky, druhá její den, třetí obraz bělidla. Po expozici následuje „2. část“ (4. – 7. kapitola), v níž babička s dětmi navštíví mlýn, myslivnu a zámek, neustále vypráví a je jí vyprávěno; čtenář se tak seznámí s dějovou minulostí. V „3. části“ (8. – 13. kapitola) začínají nové děje: v rámci roku od léta do jara na pozadí svátků a významných událostí na Starém bělidle je líčen vesnický život a jeho příběhy. Ve „4. části“ (14. – 18. kapitola) se pak v rámci dalšího ročního cyklu příběhy završují.
V současnosti jen těžko můžeme ocenit jazyk, jakým byla Babička napsána. B. Němcová neměla kým se v tehdejší české literatuře inspirovat; uchýlila se tedy k napodobení mluvené řeči a k pestrému emotivnímu vyjadřování. Nejenže pak byl její styl napodobován a rozvíjen, ale její vyprávění se stalo živým dodnes. (Dokonce natolik, že učitelé dávají Babičku za povinnou četbu příliš brzy; jako dítě jsem jí byl znechucen, v 16 letech se mi docela líbila a až v dospělejším věku jsem se k ní stal nekritický.) Pro svou originalitu, dokonalý styl a zásadní téma je to jedna z nejlepších českých próz. I když sama Božena Němcová ji za své nejlepší dílo nepovažovala.
ziyou (90%)
přidáno přidáno: 07.03.2010 - 13:05
Česká klasika, mám oblíbenější knížky, ale z této na mě dýchá taková atmosféra! Jak boží jsou popisy krajiny!
gris (70%)
přidáno přidáno: 19.08.2010 - 13:15
Normální knížka, v níž mě zaujal příběh o Viktorce.
přidáno přidáno: 26.08.2010 - 15:31
Krásná knížka. Takové příjemné vyprávění o "obyčejných" věcech. Jenže co je vlastně neobyčejné? Každý má své vlastní starosti, strasti i slasti a právě v Babičce jsou takové každodenní záležitosti vylíčeny.
K povinné četbě se většina studujících obrací s odporem a pohrdáním, ne tak já. Na základce jsme nic povinného neměli, na střední sice už ano, ale světe div se, mně se většina líbila! Čím to? Nejspíš to asi vážně není tak špatné, jako si dav myslí.
crow (90%)
přidáno přidáno: 02.06.2011 - 19:36
chudák Božena Němcová, jsme si jist, že některé komentáře by ji rozesmutnily. Z hlediska široké veřejnosti je dle mého názoru toto dílo démonizováno lidmi, kteří ji nečetli. Pro mě je cenným svědectvím o historii naší vlastní kultury, bez díla Boženy Němcové by možná již dnes byly mnohé zvyky zapomenuty.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek