knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
210
hodnoceno 19

Obálka knihy Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Edgar Allan Poe

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 20.11.2006

Najdeme zde přes třicet mistrovsky napsaných příběhů, v nichž Poe nekompromisně rozehrává svojí jazykovou i myšlenkovou virtuozitu. Autorova mimořádná představivost, schopnost vyprávět a rozvíjet originální působivá témata je až udivující. Děj se často odehrává v první osobě, Poe zde dokáže perfektně zachytit stav vypravěčovy mysli. Nezřídka se setkáváme s motivy smrti a duševního vyšinutí. Není se čemu divit. Poe měl velmi svízelný život, komplikovanou povahu a silné sklony k alkoholismu, což se samozřejmě odrazilo také v jeho tvorbě.
Některé povídky z této sbírky jsou čtenářům známé velmi dobře, jiné méně. Žánrově jsou velmi rozmanité. Lze těžko říct, který žánr v povídkách převažuje, v každém příběhu však cítíte čitelný rukopis autora. Titulní "Jáma a kyvadlo" je temným thrillerem, ke kterému není co dodat. Prostě literární perla! Do stejné kategorie, tj. mezi děsuplné příběhy, které mají logické vysvětlení, můžeme zařadit ještě například výborné povídky "Sud vína amontilladského", "Skokan", "Předčasný pohřeb" či "Berenice". Naproti tomu "Maska Červené smrti", "Zánik domu Usherů" nebo "Černý kocour" jsou nenapodobitelné horrory, ze kterých běhá mráz po zádech. "Vraždy v ulici Morgue" patří do kriminálního žánru, vystupuje zde August Dupin, předchůdce Sherlocka Holmese, Hercula Poirota a dalších slavných detektivů. Humorný tón se Poe pokouší navodit v odlehčené povídce "Anděl pitvornosti".
Kde koupit knihu Jáma a kyvadlo a jiné povídky?

Originální název: The Pit and the Pendulum and Other Stories

zapln-lightdalší knihy autora Edgar Allan Poe
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Jáma a kyvadlo a jiné povídky
taurus (100%)
přidáno přidáno: 07.06.2007 - 14:46
Poe je prostě geniální... který současný spisovatel horroru či detektivky se bude vydávat a číst ještě za 160 let?
katuska (95%)
přidáno přidáno: 14.06.2007 - 21:32
Doporučuju číst v noci, osamotě, nejlépe na odlehlém místě. Čistokrevný horror, brr.
Moonrose (60%)
přidáno přidáno: 22.01.2008 - 10:00
Nejvíc se mi líbila Metoda doktora Péra a profesora Téra. (Nebo naopak)
mathiola (100%)
přidáno přidáno: 03.09.2008 - 18:08
Poe je jeden z mála spisovatelů, který mě nutí podívat se před spaním pod postel, do skříně, za závěs a když ho čtu, tak mám permanetní husinu. Jeho příběhy jsou spíše zaměřené na psychiku, nejsou tam žádný tuny krve ani amputované končetiny. Ale i tak jeho horrory mám radši než třeba Kingovy. Některý jsou sice krvavý drasťárny (Vraždy v ulici Morgue), ale jak popisuje emoce...
tsal (20%)
přidáno přidáno: 05.09.2008 - 16:04
I když knihy odkládám nedočtené jen výjimečně, u téhle jsem měla co dělat, abych dala alespoň polovinu. Neustále se opakuje, je předvídatelný a nudný.
přidáno přidáno: 06.09.2008 - 23:26
Je pravda, že tato kniha se nedá snad ani přečíst v kuse.. Poe je úžasný spisovatel, ale 500 stránek povídek najednou se rychle přejí :(. Je to krásná kniha..a nejvíc si jí člověk vychutná po malých dávkách :)
Stela (100%)
přidáno přidáno: 07.09.2008 - 10:15
Ano, po malých dávkách s hrnkem kouřícího čaje, nejlépe v noci při bouřce a s peřinou až pod krkem :))
Maledict (90%)
přidáno přidáno: 07.11.2008 - 23:33
Povídky jsem začala číst v deseti letech a děsí mě dodnes (možná právě proto:)). Poe umí navodit velmi sugestivní, temnou atmosféru a i po lavině spisovatelů s podobným zaměřením pro mě zůstává mistrem hororu číslo 1.
přidáno přidáno: 10.12.2008 - 18:41
Poe je geniálny... nepotrebuje armádu zombie bojovníkov ani motorovú pílu, aby vás dostal. Pokiaľ neveríte, že klasické duchárstvo a bežný strach z tmy vám vyženú na chrbát zimomriavky, verte že v rukách majstra sa vedia stať niečim skutočne uhrančivo a desivo očarujúcim.
orson (97%)
přidáno přidáno: 12.12.2008 - 16:01
Poe se bude číst pořád, a pořád bude stejně působivý
přidáno přidáno: 25.02.2009 - 21:56
Ráda si ji někdy přečtu znovu..
Fikot (95%)
přidáno přidáno: 26.07.2009 - 21:17
Kniha, která je živým důkazem toho, že literatura může být zajímavější, děsivější a působivější než veškeré psycho-hororo-thrilerové filmové příběhy
Marduk (100%)
přidáno přidáno: 26.01.2010 - 15:20
snad všechny nejlepší pecky od velmistra hororu a detektivky pana Poea. Nemám slov
gris (90%)
přidáno přidáno: 19.08.2010 - 10:47
Výborné povídky plné záhad, děsu či napětí. Většina z nich se mi moc líbila (Zlatý brouk, Pád do Malströmu, Jáma a kyvadlo, Černý kocour - přitom posledně jmenovaná se mi v 16 letech vůbec nezamlouvala).
sam198 (70%)
přidáno přidáno: 05.02.2011 - 21:33
Problém téhle sbírky povídek (a zřejmě i jiných sbírek) je nevyváženost. Začátek nic moc - Pád do Maelströmu je jedna z těch nejhorších, Rukopis to stejný ale pak se to začíná rozjížděť - Podlouhlá bedna, Vraždy v ulici Morque, Vrah jsi ty, Pád domu Usherů... Tyhle považuju za nejlepší povídky z celé knížky. Klasika Jáma a kyvadlo a Předčasný pohřeb se mi tolik nelíbily, mají ale taky něco do sebe a stojí ze přečtění. Nesmím také zapomenout na Černého kocoura, taky jedena z nejlepších. Bohužel druhá půlka povídek je už slabší, většinou ne zrovna originální a i přes jejich krátkost bylo jejich čtení nuda.
Ofelie (75%)
přidáno přidáno: 21.02.2011 - 19:26
Klepala jsem se hrůzou a každého podezřívala z šílenství..
milli (90%)
přidáno přidáno: 06.06.2011 - 15:13
Nejlepší povídky byly Metoda doktora Téra a profesora Péra, Zrádné srdce a Černý kocour.
přidáno přidáno: 08.08.2012 - 08:00
Tak zaprvé, Poe žil pouze v první polovině devatenáctého století. Opakuji: v první polovině devatenáctého století! Přesto se mi tomu nechce věřit. Edgat Allan totiž v době Dostojevského, Tolstého, Sienkiewicze, Charlese Dickense či Emila Zoly psal doslova jako postmodernista! V zásadě o sto let předběhl vývoj literatury a dá se říci, že mnoho spisovatelů by bez Edgara nikdy nedosáhlo takového věhlasu. Osobně si například myslím, že kdyby nebylo jeho detektivních povídek, tak by asi těžko vznikly příběhy Hercula Poirota či Sherlocka Holmese. Když už jsem u kriminálních povídek, tak zaručeně nejlepší jsou Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk a Vrah si ty. Především druhá jmenovaná povídka se zařadila mezi mé nejoblíbenější povídky vůbec. Nejobsáhlejší žánr v souboru čtyřiatřiceti povídek je horor nebo spíše psychologický thriller. Poe totiž nestraší duchy, příšerami či něčím podobným, ale vnitřním nesouladem, pnutím v mysli a mozku, strachem z neznámého nebo z nepředstavitelného. Za všechny tyto povídky mohu jmenovat asi nejznámější dílo Jáma a kyvadlo, ovšem není zdaleka jediná. Mezi skvosty doslova moderního thrilleru dnešní doby patří i William Wilson či Černý kocour. Možná do této škatulky patří i Sud vína amontillandského, ovšem to je i tak trochu groteska, jelikož jsem se u ní opravdu pobavil. Sbírka obsahuje i exklusivní mystická dílka jako Příběh z Rozeklaných hor, v kterém mě naprosto fascinoval hlavní hrdina, který se sjíždí morfiem a chodí na procházky do přírody. Ruku na srdce, patří tohle do první poloviny devatenáctého století? U sci-fi povídek jsem se spíše bavil, jelikož v jednadvacátém století již nejde o sci-fi. Jak si asi domyslíte, Poeovi nemohu vytknout zhola nic, ovšem trošku mě rozčílil tým, který povídky sestavoval. Ve snaze o jakousi koncepčnost totiž podobné povídky nebo povídky stejného žánru řadil za sebe a kniha pak lehce nudí. Když už jsem četl třetí povídku o námořnících za sebou, tak jsem měl chuť knihu odložit, ovšem naštěstí jsem u toho zůstal. Ovšem podobné sekvence se v souboru opakují hodně často. Na druhou stranu musím editory pochválit za to, že z mého pohledu nejlepší povídku ve sbírce zařadili téměř až na konec. Povídka Metoda doktora Téra a profesora Téra se tak zaslouženě stala zlatým hřebem souboru. Děkujme Edgaru Allanu Poeovi za to, že psal. Bez něj by těžko dnešní literatura vypadala, jak vypadá!
alus (90%)
přidáno přidáno: 17.09.2016 - 16:10
Poe píše mistrovsky, ale pro tento sborník určitě platí - méně, znamená více. Povídek je více než 30 . Asi v polovině se dostavil pocit "přejedenosti".

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Jáma a kyvadlo a jiné povídky | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek