knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
9
hodnoceno 1

Obálka knihy Čekání na Lina

Ťin Cha

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 14.09.2007

Román, jenž je univerzálním příběhem komplikované lásky, přináší zároveň okouzlujíci i šokující popis světa moderní Číny.

Lin Kchung, pracovitý a svědomitý vojenský lékař, sedmnáct let miluje vzdělanou moderní ženu, zdravotní sestru Man-nu. V tradičním světě jeho rodné vesnice žije manželka, která mu byla vybrána jeho rodinou a s níž má dceru. Lin, ve snaze se rozvést a začít nový život, musí čelit nesmyslným překážkám v podobě různých nařízení, které omezují svobodnou lidskou volbu. Děj románu se odehrává na pozadí tzv. Kulturní revoluce, atmosféry plné nedůvěry, strachu, absence hlubších sexuálních znalostí a lidského soukromí. Když se těmto dvěma lidem podaří dojít svého cíle, jsou již vyhaslí, neschopní vzájemného pochopení, unavení a vyčerpaní.

Autor za knihu v roce 1999 získal National Book Award a vzápětí i Faulknerovu cenu.
Kde koupit knihu Čekání na Lina?


zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Čekání na Lina
Archeix (100%)
přidáno přidáno: 08.02.2010 - 11:15
V originálu název románu zní Čekání a asociuje nejen čekání manželky Šu-jü a „milenky“ Man-ny na Lina, ale i častá čekání Lina na to, jak se situace vyvine, nebo čekání, až problémy vyhnijí. V souladu s názvem je i menší napětí a spád děje (v prologu se totiž dozvíme o situaci po 17 letech vztahu, jednotlivé části pak vývoj vztahu milenců zachycují zobrazením nejdůležitějších událostí, které jsou navlékány za sebou na časové ose jako korálky, a čtenář je tak nucen většinu knihy čekat, jak celý vztah dopadne), což ale vůbec nevadí, protože v jednotlivých obrazech je přesně vylíčena zkušenost s čínskou totalitou a kulturní revolucí, zejména naprosto omezené poznání a následně pokřivené vnímání světa i sebe.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek