knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
38
hodnoceno 2

Obálka knihy Golem

Gustav Meyrink

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 31.08.2007

Tajuplný a hrůzostrašný román významného představitele německé klasické literatury se vrací do prostředí staropražského města k legendárnímu Golemovi.

Vypravěč se ve snu dostává do uliček a katakomb pražského Židovského města a zde se setkává se znovuobjeveným Golemem, je zapleten do romantické milostné historie a řady hrůzných dobrodružství, a nakonec se opět probouzí ve svém pražském hotelovém pokoji. Kniha, vycházející ze studia starých židovských mýtů, je čtenářsky značně náročná, ale zároveň velice sugestivní, a je na ní patrný vliv F.Kafky i E.A.Poea. Pod mystickým a tajemným obsahem však prosvítá skrytá ironie a osobitý autorův humor.
Kde koupit knihu Golem?


zapln-lightdalší knihy autora Gustav Meyrink
zapln-lightantikvariát
mailbox aht  nabízí za 200 Kč [06.01.2010]
prodám, dobrý stav, LN 1971

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Golem
Annik (60%)
přidáno přidáno: 21.10.2009 - 12:34
Neprožila jsem ani hrůzu, a bohužel ani ironii... Během čtení jsem úplně zapomněla na počáteční drobný problém s identitou hlavní postavy, takže mě závěrečné rozuzlení překvapilo a teprve pak jsem si vzpomněla, že na začátku mi něco nesedělo... Jinak mě ta knížka moc nebavila, četla jsem si strašně dlouho a mezitím jsem stihla 5 jiných. Ale nakonec přeci jen stálo za to ji číst, jsem ráda, že jsem to dotáhla dokonce. Ale rozhodně Golema nezařadím ke svým oblíbencům.
Perdido (90%)
přidáno přidáno: 04.04.2010 - 22:20
Stará Praha übermagická, několik židů jako průřez celým lidstvem, jeden zvláštní sen o spoustě dalších snů a to všechno kvůli zaměněnému klobouku. Vše v mlze, obrysy nejasné jako život sám a život nejasný jako smysl všech možných a nemožných věcí v krámku židovského vetešníka. Atmosféra kdo tam nebyl, nevěřil by tomu.
Ano, autor je (pardon, byl) zednář a zabývá se zde kabalou, tajemstvím života a podobnými mystérii, ale bez nějaké úporné snahy nacpat do čtenáře onu jedinou a nezpochybnitelnou pravdu o shodnosti toho, co je nahoře s tím, co je dole a tak podobně. Jakož i bez toho, aby hlavní postava byla dosvéhoučení zahleděným mešuge (promiňte, chci říct oduševnělým jedincem). Nabízí se zde srovnání např. s romány Hermanna Hesseho, které ale rozhodně nemají tak svižný děj (Golema lze velmi dobře číst jako román iniciační i jako román akční) a jsou víc zaměřeny na kritiku poměrů. Steppenwolf je (byl) možná kult revoltující mládeže, ale Golem je oč méně symbolický a jednoznačně uchopitelný, o to více osobní, revoluce pro domo sua.
Nezbývá, než doufat, že vám tento klobouk nezpůsobil bolení hlavy.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek