knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
44
hodnoceno 8

Obálka knihy Smrt Zajdy Munroa

Nick Cave

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 09.10.2009

Chlívák, cesťák a mrtvý muž Zajda Munro je proklet a odsouzen k odchodu z pozemského světa hned v první větě románu. Ne že by si v životě nestačil užít. Fantazie tohoto velkohubého, samolibého a uhrančivého dandyho je mírně omezená: představit si umí jedině vagínu, a hned nato si tiskne dlaň do rozkroku, aby si ulevil. Ženy hodnotí a svléká pohledem jako neúnavný rentgen a s většinou z nich je hotov si okamžitě na jakémkoli místě zašukat. Už jen to vypadá jako jeho hlavní neřest, ale kromě toho ještě žvaní, pije, kouří, řídí jako magor a občas si rád šlehne. Takový je život hlavního hrdiny Zajdy, obchodního cestujícího s kosmetickými přípravky v Brightonu a okolí, mistra ve svém oboru.
Zajdovi juniorovi, druhému hrdinovi románu, který svého tátu miluje láskou bezpodmínečnou a nekritickou, je devět let. Dvojice Zajda a Zajda mladší není nepodobná otci a synovi z Cesty Cormaca McCarthyho a každopádně je stejně nezapomenutelná. I Zajda se synkem jsou na cestě a zažívají svého druhu apokalypsu, třebaže v caveovském hávu, tedy groteskně utopenou v spermatu, vodce Smirnoff, tabákovém kouři a koksu. Nick Cave je tu ve svém živlu, je to jeho „knižní koncert“ par excelence, nezapře žádný ze svých atributů: je drzoun, komik, provokatér, sprosťák, patetik i moralista najednou.
O největším hitu renomovaného britského nakladatelství Canongate na tento rok, prodanému do třiceti zemí světa, napsal Irvine Welsh: „Kdyby orgasmy byly malé smrti, tak by nám bylo hned jasné, na co hlavní hrdina této knihy sejde ze světa. Smíchejte McCarthyho, Kafku a lidového komedianta, a vyjde vám Králík Munro. Je to nenechavá četba nesoucí všechny známé Caveovy atributy: horor a lidství skryté pod tenkým povrchem ryčné a hravé odrhovačky.“
Kde koupit knihu Smrt Zajdy Munroa?

Originální název: The Death of Bunny Munro

zapln-lightdalší knihy autora Nick Cave
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Smrt Zajdy Munroa
pawel (100%)
přidáno přidáno: 16.10.2009 - 14:51
uplne super kniha.
Perdido (89%)
přidáno přidáno: 25.12.2009 - 22:45
Kniha, která vyvrací případná podezření stran literárního talentu Nicka Cavea, kerý je, co si budem namlouvat, znám spíše po hudební stránce. Přece jenom o někom, kdo napíše toliko jeden (leč velmi kvalitní) román, nad nímž si dodnes lámou hlavy a srdce mnozí zoufalci a kdo se krom toho literárně projevuje, pokud známo, jenom texty či básněmi si lze myslet vpodstatě cokoliv (např. že na drogách by dokázalo napsat Oslici i malé dítě). Nicméně Zajda má literární kvality a oněch téměř 90% lze připsat vpodstatě nezaujatě a s čistým svědomím, to ano, ovšem šílené, unikátní geniality Oslice zdaleka nedosahuje, což se ale tak nějak dalo očekávat navzdory veskrze kladným kritikám a ohlasům, které tímto lze označit za poněkud přehnané.
přidáno přidáno: 19.04.2010 - 07:22
Božský Nick Cave opět přesvědčivě! Je ten člověk bůh? Nebo je ďábel? A je v tom vůbec rozdíl? Zajda Munro se každopádně četl sám a jedním dechem. Možná nebyl tolik nabytý jinotaji a fantazií jako hodně náročná Oslice, ovšem tím získal na neskutečné čtivosti. Příběh chlípného Cesťáka a jeho (pravděpodobně) autistického synka mě nadchnul, pobavil a šíleně dojal. Zkrátka nádhera!
alus (90%)
přidáno přidáno: 21.01.2011 - 16:18
Silně existenciální dílo . Na první dojem hlavně o sexu, (vyboulenými slipy a vagínami se text jen hemží),ale za tímhle vším se skrývá velký strach a velký smutek. Jaký smysl dát tomu našemu ubohému lidskému pinožení?
kostas (60%)
přidáno přidáno: 15.09.2011 - 15:47
davam len 60. nechutnostou bol najma svk preklad. ten mi dojem asi najviac skazil.
vjera (60%)
přidáno přidáno: 02.11.2012 - 17:17
Autorova hudba mě provází životem již 5 let, po nedočtené Oslici (to jsem fakt nedokázala zvládnout) jsem tedy sáhla po výtisku o panu Zajdovi, protože se přece jen Caveovy literární stránky nechci vzdát. Co na to říct? Rozhodně se jedná o netradiční četbu v porovnání s tím, čím se běžně krmím. Sex, vagíny a chlípné pasáže jsou zde na denním pořádku, nicméně čtenář se od toho musí odpoutat - příběh leží až za touto vrstvou. Netvrdím, že se v takových textech vyžívám, nicméně zde vidím i ten účel. Opravdu existenciální pohled na život jednoho člověka, jedné rodiny. Rozhodně to není můj šálek čaje, nehodlám si to přečíst znova a ani to nikomu nedoporučím, nemám ale ani důvod na knihu nadávat. Nick Cave je prostě osobnost a jako takového ho beru i s jeho literárními výstřelky.
yersinia (45%)
přidáno přidáno: 23.11.2015 - 18:40
Psané dobře (nicméně soudím podle českého překladu), obsahově však -pro mně osobně- nic neříkající téma sexuálně závislého muže na úpadku. Oslice mi přišla mnohem lepší.
Přes veškerou snahu autora šokovat publikum mi to po celou dobu připadalo překvapivě hrozně nudné.
yersinia (45%)
přidáno přidáno: 23.11.2015 - 18:40
Psané dobře (nicméně soudím podle českého překladu), obsahově však -pro mně osobně- nic neříkající téma sexuálně závislého muže na úpadku. Oslice mi přišla mnohem lepší.
Přes veškerou snahu autora šokovat publikum mi to po celou dobu připadalo překvapivě hrozně nudné.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2022 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek