knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
102
hodnoceno 8

Obálka knihy Osudy dobrého vojáka Švejka

Jaroslav Hašek

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 14.10.2006

Klasické dílo českého humoru, které řekne mnohé o národní povaze Čechů. Všechny čtyři díly v jednom svazku. S obrázky Josefa Lady.
Kde koupit knihu Osudy dobrého vojáka Švejka?

Štítky: válka

zapln-lightdalší knihy autora Jaroslav Hašek
zapln-lightantikvariát
mailbox Misule123  nabízí za 50 Kč [06.11.2010]
Práce 1952 - tři knihy díl1.,2, a 3.-4. cena komplet, pevná vazba

Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Osudy dobrého vojáka Švejka
kaminka (50%)
přidáno přidáno: 26.10.2006 - 08:34
nebýt filmového zpracování, nikdy bych se nedobrala konce...:))
dama (70%)
přidáno přidáno: 03.03.2007 - 20:03
První dva díly jsou dobré, v třetím a čtvrtém to jde z kopce, Hašek už byl asi pod stolem, když je psal ;-) Kdo zůstane u prvních dvou o nic nepřijde a ušetří čas, který může věnovat něčemu lepšímu.
panjan (80%)
přidáno přidáno: 21.06.2010 - 19:16
Nechápu takhle "nízké" hodnocení, vím je to věcí vkusu, ale čekal jsem, že v ohlasech na toto dílo to bude závánět projevy vlastenectví a že zde bude víc než dva příspěvky......v Polsku má Dobrý voják Švejk sochu a koždoročně se tam pořádají slavnosti na jeho počest.
sam198 (70%)
přidáno přidáno: 20.07.2010 - 20:52
Překvapuje mě jak málo má dnes Švejk hodnocení i komentářů, v běžném životě se totiž se Švejkem setkávám poměrně často a proto jsem se rozhodl si ho konečně přečíst. Za záčátku se mi líbil styl humoru a Švejkovi zábavné historky, časem mě ale už knížka trochu nudila. Přečetl jsem pouze první díl a ostatní odkládám na neurčito, mám totiž spoustu mnohem kvalitnějších knih, jinak bych pravděpodobně pokračoval.
gris (90%)
přidáno přidáno: 19.08.2010 - 12:33
Přečetl jsem první díl a kus druhého. Zprvu se mi do četby nechtělo, možná i proto mě Švejk potěšil a pobavil. Rád poslouchám Švejkovy příhody čtené Janem Werichem.
přidáno přidáno: 04.10.2010 - 22:41
Od té doby co jsem shlédla Švejka filmově zpracovaného v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským už si Švejka nedokážu představit jinak .
Knížky si už s takovou chutí nepřečtu. Je to výjimka, kdy je pro mne film lepší než kniha.
Marduk (100%)
přidáno přidáno: 02.11.2010 - 11:43
Naprostá klasika, vůbec nechápu tak malé hosnocení..
přidáno přidáno: 07.09.2013 - 09:29
Zkrátka klasika. Příběh, ač zfilmovaný, zná asi každý. Román v zásadě pojednává o prvních měsících První světové války z pohledu rakousko – uherského vojáka Josefa Švejka. Z filmu a z úst spousty lidí jsem slyšel různé názory na Švejka, ovšem z knihy je jasné, že je především mazaný a až zrůdně chytrý. Není snadné se pohybovat mezi polodementními nadřízenými bez psychických následků. Pokud vynechám veškeré vojíny, tak je vlastně jediným inteligentním důstojníkem v celém románu nadporučík Lukáš. Ostatní jsou pitomci a čím mají vyšší hodnost, tím větší pitomci to jsou. Je jasné, že válku může vést jen „debil“, ale obraz důstojnictva v románu mě až překvapil, kam to může zajít. A pevně věřím, že obraz rakousko – uherské armády v románu je sice satirizovaný, ale hodně věrný.

Jelikož se jedná o čtyři díly, lze román hodnotit jen postupně. První díl čtenářovi odkrývá hlavní postavu a nastavuje neskutečně čtivý a vtipný styl vyprávění. Už na prvních stránkách jsem si udělal jasno o tuposti a bezcitnosti armády, ovšem obě vlastnosti armády se v dalších dílech dál prohlubují. Mojí nejoblíbenější postavou je rozhodně feldkurát Katz. A vlastně bych si rád přečetl Haškův román, který by byl jen o Katzovi a obešel by se i bez Švejka. Počínání hlavního hrdiny u feldkuráta navíc dle mého názoru odkrývají jeho skutečnou povahu. Služba u feldkuráta je pro Švejka naprosto ideální, jelikož si v zásadě může zadarmo dělat, co chce a co ho baví: povídat si, opíjet se a v klidu si pomaličku odbývat celou válku v městě, kde bydlí. A navíc je za to placen. Celý díl navíc skvěle zakončuje příhoda s ukradeným psem.

V druhém díle už trochu přituhuje, jelikož se blíží fronta, ale příběh zde výborně odlehčují skvělé postavy jako je putimský strážmistr. To je učebnicový příklad hovada, kterých Švejk potká na své cestě ještě moc. Ke konci druhého dílu se navíc objevuje, filmovým zpracováním nesmyslně opomíjená, postava jednoročního dobrovolníka Marka. Marek je dle mého názoru autobiografickou postavou Jaroslava Haška a navíc se skvěle doplňuje se Švejkem, což zaručuje výbornou zábavu.

Vtipné je, že celý třetí díl se odehrává výhradně ve vlaku a na nádražích, což je trošku monotónní, ale díky talentu Jaroslava Haška neskutečně zábavné. Tempo příběhu se tu však již trošku zadrhává. Prvním dvěma dílům se zas vyrovná až čtvrtá část, která je však bohužel nedopsaná, což je strašlivá škoda. Moc rád bych se dozvěděl, jak celý příběh dopadl. I když nevěřím, že by čtvrtý díl měl být konečným. Pokud by Jaroslav Hašek měl možnost, jistě by příběh roztáhl přes celou první světovou válku, což by mohlo klidně znamenat dalších deset dílů. O zábavu by bylo jistě dobře postaráno, protože s Jaroslavem Haškem a jeho Švejkem zkrátka zábava musí být.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Osudy dobrého vojáka Švejka | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek