30
![]() |
|
![]() |
Günter Grass![]() ![]() Román Plechový bubínek (1959), který Grasse přes noc proslavil po celém světě, je koncipován jako příběh jednoho hrdiny. Na začátku 50. let zaznamenává Oskar Matzerath v Léčebném a zaopatřovacím ústavu běh svého života od začátku století až do doby adenauerovského Německa. Tento infantilní vypravěč se se svým plechovým bubínkem pohybuje mimo tradiční morálku, a právě proto se nakonec jeví jako jediný zdravý ve světě lži a zločinu. Dílo šokovalo své první čtenáře otevřeností a bezohledností, zároveň však otevřelo poválečnému německému románu cestu ke světovosti a svému hrdinovi zajistilo významné místo v moderní mytologii. |

Jako rak (95%), Kočka a myš (78%), Mé století, Při loupání cibule (87%), Příběhy z temné komory, Psí roky, Širé pole, Žabí lamento (78%)

Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!

kretka (97%)

taky ybch skoro dala sto,kdyby mě ale Oskar na asi dvě stě stránkáchj příšerně nevytáčel...
Knihu, narozdíl od filmu, doporučuju. Film mi připadá už skorem jen jako extrakt vulgarit z knihy..
Knihu, narozdíl od filmu, doporučuju. Film mi připadá už skorem jen jako extrakt vulgarit z knihy..
vlna1 (50%)

Nevím, ale jestli se mi z toho líbilo padesát stran, tak je to moc a ke všemu byly hned na začátku.
soniczka (96%)

Knížka byla super, moc se mi líbila. Někdy sice trošku zdlouhavá při líčení Oskarových postřehů, ale celkově hodnotím na 95% určitě.
CocoBounty (96%)

Plechový bubínek jsem si chtěl hodně dlouho přečíst a tak jsem od něj hodně očekával. Mé očekávání se zcela nenaplnilo, ovšem ne v tom negativním smyslu. Nejslavnější román Guntera Grasse byl jiný než jsem čekal, ovšem stejně jde o vynikající dílo, u kterého jsem často tajil dech. Plechový bubínek je tak trochu Owen Meany Johna Irvinga, ovšem má v sobě také něco ze Sto roků samoty Gabriela Marqueze. Nevím, co přesně, asi tu alegorii a mysteričnost. Plechový bubínek je tak trochu Třicet let samoty v posledních letech Svobodného města Gdaňsk, ve válkou decimovaném Polsku a v prvních poválečných letech Německa. To vše pohledem cynika dobrovolně zavřeného do těla tříletého chlapce. Všechny hrůzy těch dob jsou popisovány jen tak mimochodem a člověku proto ani nedochází šílenost těch dob. Je to asi tak, že vám hoří dům, příuzní skáčou z oken, ovšem vy řešíte, jakou si dnes vezmete kravatu . . . Plechový bubínek je tak tochu i komedie lidských konvencí během různých dob. Člověk může být pořád stejný, ovšem dnes je vynášen do nebes a zítra je největší bastard a patří mu smrt. Tato kniha je v Evropě trošku zjevem, spíše by slušela Jižní Americe, ale právě proto je jedinečná a střední Evropa může být na Guntera Grasse právem hrdá.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.