knihi.cz
...vaše on-line knihovnička!
knihy autoři čtenáři diskuze
10
hodnoceno 2

Obálka knihy Konečné řešení

Michael Chabon

kategorie dobrodružství, napětí
přidáno přidáno: 02.07.2007

Michael Chabon na sebe bere nesnadný úkol: v novele Konečné řešení oživuje velkého detektiva z Baker Street, k jehož nezaměnitelným atributům patří dýmka a housle, a otevírá případ vraždy a krádeže afrického papouška. Hrdinou příběhu je devítiletý chlapec Linus Steinman, který přijíždí do válečné Anglie jako židovský uprchlík. Chlapec, který nemluví, má afrického papouška Žako chrlícího řady záhadných čísel. Že by kód jednotek SS? Šifry německých ponorek? Záhada se mění v problém ve chvíli, kdy je spáchána vražda a papoušek zmizí. Na scéně se objevuje starý pán, bývalý fenomenální detektiv - ačkoli jméno Sherlocka Holmese nikdy nepadne, je jasné, že jde o něj. "Stařec" se ujímá případu. Na malém prostoru autor dokazuje, že je mistrem vyprávění, ale i experimentátorem, jednu kapitolu např. vypráví papoušek. Jde o "lehčí" žánr detektivky, zároveň o vynikající literární počin - svým posledním dílem složil Chabon poklonu nejslavnějšímu detektivovi všech dob i jeho tvůrci.
Kde koupit knihu Konečné řešení?


zapln-lightdalší knihy autora Michael Chabon
zapln-lightantikvariát
mailbox syara  shání  [01.11.2012]
hledám cena dohodou

Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Konečné řešení
Archeix (70%)
přidáno přidáno: 04.01.2010 - 17:31
Dílo nemá se stylem detektivek A. C. Doyla mnoho společného: hlavní hrdina žije sám na venkově, věnuje se včelám a o svět zločinu se v době druhé světové války už nezajímá. Chybí tedy úvodní ukázka deduktivních schopností, Watsonovo líčení viktoriánského světa a detailní popis detektivových nepochopitelných činů, stejně tak i závěrečné shrnutí případu s jeho rozřešením. (Zbylo jen udivování mladého inspektora, který požádal starce o pomoc, a pár rekvizit, např. lupa.) Čtenáři není ani nabízeno, aby se pokusil z popsaných stop sám vydedukovat, kdo je pachatelem. Je to zkrátka jiná detektivka, stejně jako je jiný svět, v němž starý detektiv z Baker Street dožívá.
přidáno přidáno: 17.11.2011 - 22:48
Jsou spisovatelé, kteří dokážou vymyslet dobrý příběh a čte se to skvěle. A jsou Spisovatelé, kteří mohou psát o recyklaci toaletního papíru a budete jim stejně zobat z ruky. Chabon je ten druhý případ. Příznivci Holmese možná ohrnou nos, ale kdo dokáže ocenit, JAK může být příběh napsán, bude nadšen. Nevím, nakolik je to zásluha překladatele, ale udělat z obyčejné detektivky takhle barvitý (a přitom jednoduchý) příběh, to už chce TALENT.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek