knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
31
hodnoceno 3

Obálka knihy Nadechnout se

George Orwell

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 22.06.2007

Orwellův méně známý román z roku 1939 zachycuje život v Anglii před druhou světovou válkou očima pojišťovacího agenta, George Bowlinga. Jde o průměrného obyvatele středoanglického předměstí s průměrným platem a nadprůměrnou váhou - má přezdívku Tlusťoch. Byť je navenek typickým příkladem příslušníka středního stavu, se společenskou realitou se nedokáže vyrovnat. Také se zcela míjí se světem manželky Hildy a svých dvou dětí. Banální příhoda z ulice nasměruje jeho myšlenky do zapomenutého dětství, starého "nezkaženého" světa klukovských radovánek, a nakonec v sobě nachází dost odvahy na to, aby svůj útěk do rodného kraje zrealizoval. Namísto krajiny dětství však nachází průmyslové město, které je mu naprosto cizí. Zpět k rodině jej přivede fingovaná zpráva o manželčině nemoci. Strach z blížící se války a hlavně toho, co přijde po ní - uniformní společnost, kde bude jakákoliv odchylka od normálu krutě trestána - je v podstatě leitmotivem knihy, která je zároveň prošpikována řadou vtipných, ironických komentářů.
George Orwell, celosvětově proslulý svými antiutopiemi 1984 a Farma zvířat, i v tomto pozoruhodném a stále aktuálním díle poměrně přesně předvídal, kam směřuje moderní svět a jako má civilizace šanci na přežití.
Kde koupit knihu Nadechnout se?

Originální název: Coming Up For Air

zapln-lightdalší knihy autora George Orwell
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Nadechnout se
banter (90%)
přidáno přidáno: 09.03.2009 - 00:16
Zajímavá kombinace témat: První světová válka; doba mezi válkami; nástup druhé světové války; výlet do rodného města a problémy a úvahy příslušníka středního stavu platné i dnes.
Tygrik (93%)
přidáno přidáno: 09.08.2009 - 17:59
Jsem si tak říkala, že snad mě nebude čekat podobný návrat do rodného města za pár let.
Marho (90%)
přidáno přidáno: 17.08.2010 - 09:00
Zajímavé skloubení sociální situace za 1. světové války a hledáním sám sebe ve středních letech. Hlavní postava vypráví se zájmem o svém dětství a dospívání, poutavě podává ale i příběh z dané reality. Moc hezky napsané dílo, kde se mi nejvíce líbily autorovy filozoficko-sociální názory na život a jeho hlavní smysl. Doporučuji...

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek