knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
3
hodnoceno 1

Obálka knihy Zamotaný příběh

Lewis Carroll

kategorie přírodní vědy
přidáno přidáno: 06.06.2007

Deset matematických úloh maskovaných jako půvabné dialogy ze života lehce pomatené rodiny.

V dodatku, který tvoří polovinu knihy, jsou pro každou úlohu z první části uvedeny: přesná matematická formulace zadání, správný výsledek, správné řešení a dále rozbor různých (i špatných) řešení. Není to beletrie, patří do matematiky.
Kde koupit knihu Zamotaný příběh?

Počet stran: 102
Původní cena: 112 Kč

zapln-lightdalší knihy autora Lewis Carroll
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Zamotaný příběh
CeBrk (70%)
přidáno přidáno: 04.01.2010 - 20:01
K této knížce s "ilegální" obálkou mne přivedlo mnohem slavnější dílo stejného autora. Protože Alenka v kraji divů patří k jedné z mých nejoblíbenějších knížek, doufal jsem, že tato publikace mu neudělá ostudu. Neudělala. Tedy pokud od toho člověk očekává zhruba to, co dostane. Totiž v humorném hávu zaobalené zádrhely. Nutno říci, že forma mne zde zaujala snad více, než obsah. Samotné úlohy mají zhruba vyrovnanou obtížnost a ačkoli dokáží celkem mozkové závity potrápit (hned ten první mi dal zabrat), nakonec jsem je "všechny" (minimálně ty logické) bez nápovědy vyřešil a to jsem pouhý primitiv se střední školou. Pravda, někdy bylo mé řešení oproti uváděnému trochu krkolomné, či možná ne tak zcela sofistikované. Nutno podotknou, že zádrhelů zde není deset (některé příběhy jich obsahují více) a rovněž nejsou všechny bez vyjímky zcela logické. Jestli si dobře vzpomínám, tak dvě hádanky (Prasata v chlívcích a dva obchodníci - ty se ukazaly nad mé schopnosti) jsou spíše těmi hádankami, než logickými zádrhely.

Co je na této knížce asi nejzajímavější, jsou autorovy komentáře na došlá řešení. Samotné úlohy jsou mazané. Jejich podání jest podáno lehce humornou formou a příjemně archaickým jazykem. Ovšem Carrollovy ironické připomínky, dodatky a výtky na došlá řešení, jsou na této knížce asi to nejzajímavější. Prý mu došlo i pár kritických výtek, jenž mu vytýkaly příliš arogantní tón. Na obranu autora musím dodat, že šlo asi o nějaké příliš nedůtklivé čtenáře. Veškerá kritika se podle mého soudu nesla v přátelském, milém a hlavně vtipném duchu. Oproti tomu, jak se diskutuje a argumentuje dnes, je autorův styl možná až superjemný.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek