knihi.cz
...čtenáři všech žánrů spojte se!
knihy autoři čtenáři diskuze
29

Obálka knihy Král Oidipus

Sofokles

kategorie poezie, divadlo, drama
přidáno přidáno: 20.05.2007

Jedna z nejslavnějších divadelních her, která vznikla v antickém Řecku. Děj se odehrává v Thébách a Korintu. Král Oidipús je drama o významu mýtu a o úctě k bohům a je to tragédie člověka, který je trestán za viny, jichž se dopustil nevědomky.

Příběh o velikosti a pádu člověka. O muži, který byl lovcem i lovenou zvěří, soudcem i zločincem, manželem i dítětem, zachráncem i příčinou zkázy. Oidipus byl jedním z nejtragičtějších hrdinů antických bájí. Jeho pouť životem inspirovala mnoho slavných dramatiků, spisovatelů a hudebních skladatelů - např. Sofokla, Aischyla, Senecu, Voltaira, P. B. Shelleyho, R. Strausse, I. Stravinského a další.

Oidipus je mýtický thébský král, syn Laia a Iokasty, který se nevědomky stal vrahem vlastního otce a manželem vlastní matky.
Význam jména Oidipus poukazuje na člověka s poraněnými chodidly (opuchlými). Jméno získal tehdy, když se jeho otec, thébský král Laios z věštby dozvěděl, že zemře rukou vlastního syna, což ho vedlo k vydání příkazu, aby narozený syn byl odnesen vysoko do hor se spoustanými a poraněnými chodidly, kde měl být zanechán divoké zvěři. Sluha se ale slitoval nad osudem chlapce a svěřil ho do péče pastevci. Když Oidipus dospěl, dozvěděl se o pradávné věštbě a ze strachu před tímto hrůzným činem opustil svůj domov, aniž by tušil, že opouští nepravé rodiče.
Kde koupit knihu Král Oidipus?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)


zapln-lightdalší knihy autora Sofokles
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Král Oidipus

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek