knihi.cz
...máte něco rozečteného?
knihy autoři čtenáři diskuze
24
hodnoceno 3

Obálka knihy Myši Natálie Mooshabrové

Ladislav Fuks

kategorie sci-fi
přidáno přidáno: 20.05.2007

Horrorem či tragikomickou groteskou lze označit autorův nový román, charakterizovaný jako „příběh nešťastné matky nehodných dětí, která se ze soucitu k ostatním rodičům málem stává vražedkyní cizích dětí“.

Román se odehrává v podivném paralelním světě, v secesní Vídni, kde jezdí koňské povozy, vládne despotická monarchie, avšak jsou již zřízeny pravidelné raketové linky na Měsíc. Příběh se vyvíjí do téměř horrorové polohy, aby se nakonec proměnil v překvapivé zobrazení machinací mocenských sil totalitního režimu.
Kde koupit knihu Myši Natálie Mooshabrové?


zapln-lightdalší knihy autora Ladislav Fuks
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Myši Natálie Mooshabrové
s-reader (100%)
přidáno přidáno: 04.06.2010 - 09:21
Je mi jasné, že v porovnání s ostatními Fuksovými knihami si Myši 100% nezaslouží, ale Myši byly mým prvním setkáním s Ladislavem Fuksem a jeho dílem. Málokdy se mi stalo, že mě takové první setkání okouzlilo způsobem, jakým se mi to stalo v tomto případě. Proto jsem těch 5 procent přidal.
Tygrik (97%)
přidáno přidáno: 11.08.2010 - 16:04
Úžasné! Ladislav Fuks je opravdu pan spisovatel.
přidáno přidáno: 16.02.2014 - 11:54
Ladislav Fuks je démon. Paní Mooshabrová je snad ta nejprostší pětasedmdesátiletá paní na světě. Žije sama v rozpadajícím se pavlačovém domě, rada peče koláče - vždy dává tvaroh, vanilku, rozinky, mandle. Jak by ne. Pracuje na Péči, stará se o hroby a straží pasti na myši. - dává Marokan na špek. Má nejlepší kamarádku paní správcovou Kralcovou. Sní o tom, že bude mít kiosk nebo o šunce, vlašském salátu a limonádách.
Zároveň žije v zemi s totalitním režimem, kde je každé dítě podezřelé a patří do pomocné školy, později do polepšovny a jsou z nich nádeníci nebo pomocný dělníci, pak jsou zavíráni do vězení. Z vězení se právě vrátil její syn, kterého se k smrti bojí, ovšem obě její děti jí psychicky týrají.

Z knih Ladislava Fukse mám strach. Už Variace na temnou strunu mě děsila a Myši paní Mooshabrové o nic méně. Pan Fuks umí prostřednictvím prostého milého a hodného člověka šířit nehmatatelné rozptýlené zlo. U čtení této knihy se člověk neustále bojí a vlastně ani neví čeho. To je právě asi ono. U sledování hororu se také bojím jen do té doby než zjistím čeho. Ladislav Fuks ale umí daleko více napínat než filmový tvůrci. Zdánlivě neodkrývá záhady a nedovysvětlené zákonitosti režimu, kterému je paní Mooshabrová podřízena.
Děsivé je i neustálé opakování určitých myšlenek a faktů, podobně jako ve Spalovači mrtvol. Narozdíl od této klasiky má tento děsivý refrén v Myších paní Mooshabrové odzbrojující pointu. Paní Mooshabrová navíc používá zkratky, což je z nějakého zvrhlého a neznámého důvodu také děsivé. Navíc se nad tím nikdo nepozastavuje.

Ladislav Fuks moc dobře ví v čem je dobrý a vše dobré z předešlých novel Variace na temnou strunu a Spaovači mrtvol použil i do následného románu. Dá se říci, že Variace a Spalovač jsou mi bližší příběhem, ale román Myši paní Mooshabrové je ozvláštněn antiutopickou náladou a osobní rovinou příběhu. Hlavní postava je navíc strašně zranitelná a poctivá. Člověk se pak bojí o ní a zároveň i neznáma. Od Fukse si dám zase chvilku pauzu, ale určitě se k němu vrátím. Bojím se rád a Ladislav Fuks umí šířit právě ten strach, který se mi líbí!

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Myši Natálie Mooshabrové | trvalý odkaz | textová verze | RSS komentářů | RSS diskuze
© 2006-2021 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek