knihi.cz
...založte si svůj deník teď!
knihy autoři čtenáři diskuze
67
hodnoceno 4

Obálka knihy Solaris

Stanisław Lem

kategorie sci-fi
přidáno přidáno: 19.08.2006

Solaris je vrcholné dílo Stanislava Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům.
Kde koupit knihu Solaris?

Originální název: Solaris

zapln-lightdalší knihy autora Stanisław Lem
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Solaris
zdenda (97%)
přidáno přidáno: 26.09.2008 - 23:45
Tak tohle prostě musíte číst! Nehodnotit dle amerického filmu (Lem se do krve rval, že takto neeee). A když už jako film, tak sovětský od Tarkovského.
keane1980 (47%)
přidáno přidáno: 08.03.2009 - 18:20
Tak tohle opravdu ne; nikdy bych neřekl, že mi 200 stran malého formátu bude připadat jako knížka k nedočtení. Lem se nás snaží přesvědčit o svém názoru na nemožnost komunikace s cizí "civilizací". Pochopitelně si zvolil takové podmínky, aby jeho argumenty byly co nejpřesvědčivější. Takže sledujeme nudně popisnou historii, proč se Solarisem není nikdo schopný komunikovat a jak mu nikdo nerozumí. Bohužel tomu evidentně nerozumí ani autor a nesnaží se, aby něco pochopil čtenář. V okamžiku, kdy se na scéně objevují zhmotnělé představy, je román lepší, ale tohle šlo udělat i formou povídky. Btw. proč se vlastně na stanici vypnuli všichni roboti?? A ono je to vlastně jedno; uznávám, asi sci-fi nerozumím, i ty nejlepší díla mě ukrutně nudí:-(
Annik (85%)
přidáno přidáno: 26.05.2011 - 16:07
Psycho-filozofická hříčka o lidských hranicích v různých směrech... Snaha vytvořit si představu o něčem "natolik rozdílném od lidské zkušenosti" je až bolestivá, vzhledem k tomu, jak u toho šrotuje mozek a zhola žádný výsledek z něj nevypadává.
K předchozímu komentáři: Jasně, že tomu autor nerozumí, jak by tomu taky mohl rozumět? Jak se tomu vůbec dá rozumět? :)

Je pravda, že některé historické exkurzy do solaristiky byly trochu nudnější. A zřejmě, jak mi bylo řečeno, překlad Pavla Weigela nijak kvalitní... fakt, že některé věty se zdály občas pozbývat smyslu, tomu nasvědčuje.
přidáno přidáno: 30.08.2012 - 09:12
Vzhledem k rozporuplnosti komentářů a reakcí na Solaris, jsem byl opravdu zvědav, jak kniha zapůsobí na mě. Se science fiction nemám dvakrát bohaté zkušenosti, když jsem vlastně dosud přečetl pouze Grantovy parodie, Sirény z Titanu od Kurta Vonneguta, Bradburyho Marťanskou kroniku a spoustu antiutopických románů, ovšem ty odmítám zařadit do science fiction. Poté, co jsem knihu přečetl jedním dechem, musím se přiklonit k pozitivním názorům. Jediné nudnější pasáže jsou popisy různých strojů, dějiny planety, dějiny „solaristiky“, chemické a fyzické zákonitosti planety a podobné záležitosti. V zásadě jde vlastně jen o povinnou látku, kterou čtenář musí obsáhnout, aby pochopil události, které se v příběhu dějí. Bez tohoto základu by kniha byla zmatená a nepochopitelná. Tyto nudnější pasáže bohatě vynahrazuje vynikající atmosféra knihy. Místy jsem s Krisem prožíval každý krok a každé vydechnutí, až tak houstnoucí atmosféra je. Skvělé jsou i dialogy s posádkou základny a jejich vnitřní záhady. Výborná je i pointa románu, která se pomalinku rozplétá, až dojde do bezvýchodného konce. Lem čtenáři nevěší bulíky na nos, čímž je příběh, ač z daleké budoucnosti a z vymyšleného světa, uvěřitelný. Člověk je zkrátka člověk a člověkem zůstane. Základním stavebním kamenem je však nápad. Tím myslím jediného stálého a nesmrtelného obyvatele Solaris, který s návštěvníky komunikuje tak, že mu žádný člověk nikdy nemůže porozumět. V knize navíc neubližuje ani romantika, jelikož je originálně vylíčená a v mezích. Nemůžu tedy jinak než Solaris prohlásit za vynikající knihu vynikajícího spisovatele!

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2024 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek