Znaky každodennosti čili krátké řeči téměř o ničem

Jedná se o sborník autorových drobnějších textů, které vycházely v časopise Přítomnost. Společným pojítkem všech statí je krátká, nápaditá a odlehčená forma zpracování, která se žánrově řadí k fejetonistice. „Podčárník, neboli, jak se kdysi říkalo „feuilleton“, je drobná literární forma, která se používá v novinách a jejímž cílem je probírat zábavným způsobem rozmanitou látku, zpravidla pak takovou, která nemá nic společného s aktuálním děním. Nebudiž tedy posuzován měřítkem serióznosti; jeho funkce je dekorativní, význam ornamentální...“ Přes úvodní proklamaci se nevyhýbá aktuálnímu dění a reflektuje např. nástup užívání mobilních telefonů, rozšíření osobních počítačů či agresivní televizní reklamu.
Kromě úvodní úvahy nad proměnou statusu autora Kdo je autor? najdeme v knize volné meditace nad těmito pojmy: Všední a sváteční; Sen čili o společnosti; O obrazech čili o skutečnosti; Ekonomie čili o životě, Informace čili o nepravděpodobném; První věta čili o bezpráví; Němý obraz čili o rozumění; Zrcadlo čili o hlouposti; Gesto čili o řeči; Reklama čili o věcech; Dvojsmysl čili o hře; Čas čili o řece; Úvaha o děravém světě; Úvaha o zkušenosti s kamny; Úvaha o napravování chvíle; Úvaha o testování mínění; Úvaha o neviditelnosti nosu; Úvaha o vzpomínce a toulání; Úvaha o nádraží a třetím; Úvaha o telefonu do kapsy, Úvaha o dámě v autobusu a Mlčení růží.
Autor leckdy až provokativním spojením odkrývá vztahy zdánlivě nespojitých jevů, což má čtenáře inspirovat k diskusi, případně vyzvat k vypracování rozsáhlejší studie.

www.knihi.cz