Vichry války

Nacistické Německo usilovně zbrojí a formuje síly k útoku proti svým sousedům. I těm nejoptimističtějším Američanům musí být jasné, že se schyluje k válce. Ví to i korvetní kapitán Victor Henry, který je v tak výbušné situaci služebně přidělen do Německa. Jeho tři děti, Warren, Byron a Madeline, jsou už dospělé, Victor proto odjíždí jen se svou ženou Rhodou.
Když brzy nato válka skutečně vypukne, její vichry zanesou hlavní postavy i řadu postav vedlejších do nejrůznějších koutů celého světa...
Tak začíná grandiózní, panoramaticky pojatý román jednoho z nejčtenějších a nejuznávanějších současných amerických autorů Hermana Wouka, nositele Pulitzerovy ceny. Vichry války se ihned po svém vydání v roce 1971 zařadily mezi nejzdařilejší válečné ságy 20. století a jsou mnohými nazývány Jihem proti severu 2. sv. války. Kritika v tomto případě výjimečně obrátila naruby osvědčené rčení a prohlásila, že někdy je fikce lepší než realita, protože na volné tvorbě osudů dobře propracovaných postav umožňuje postihnout dopad a důsledky tíživé reality s akcentem na lidský rozměr lépe a pádněji než úzkostlivé lpění na holých historických faktech.
Herman Wouk se však ani jim nezpronevěřuje. Naopak, zavádí čtenáře do Rooseveltova Bílého domu, Hitlerova Vlčího doupěte, Stalinova Kremlu i Churchillovy Downing Street. Pomocí citací z fiktivního deníku německého generála nabízí i pohled na válku očima druhé válčící strany. Avšak v centru důmyslně komponovaného vyprávění stojí osudy obyčejných lidí: rodiny korvetního kapitána Victora Henryho, jejích příbuzných a přátel. Jako mistr šachové partie rozmísťuje své postavy na všechna stěžejní místa v rozhodujících okamžicích války, aby čtenář nepřišel o jedinou důležitou historickou událost: zažijeme s nimi nacisticcký vpád do Polska, dostaneme se do okupované Francie, Itálie, na ruskou frontu i do Tichomoří. Napadením Perl Harboru Japonskem román Vichry války končí.

www.knihi.cz