Skok víry

Lisa Halabyová se narodila v USA v rodině s arabskými i americkými kořeny. Vzdělání získala na známé Princetonské univerzitě, kde v roce 1974 úspěšně dokončila studia architektury a urbanistiky. Při svém pobytu v Jordánsku se seznámila s jordánským králem Husajnem, uznávaným vůdcem v arabském světě nejen díky své umírněnosti a snášenlivosti, ale i pro původ, který se odvozuje v přímé linii až od proroka Muhammada. Toto setkání posléze vedlo až k téměř románovému vyústění: neznámá emancipovaná Američanka se stává Núr al-Husajní, jordánskou královnou.
Její Veličenstvo královna Núr ve svých pamětech otevřeně popisuje, jak jako mladá nevěsta musela překonat nemalé překážky a vypořádat se s nástrahami, které na ni kladlo nové společenské postavení. Se sympatickým smyslem pro humor a ironií dokáže psát i sama o sobě a nevyhýbá se líčení nejrůznějších těžkostí, na něž narážela, když se poprvé ve svém postavení setkávala s nejvyššími představiteli cizích států. Postupně se naučila orientovat ve spletitých vztazích na jordánském královském dvoře a získala si ne vždy sympatizující okolí. Stala se matkou čtyř zdravých dětí a svou novou roli využila k tomu, aby vykonala mnoho dobrého na humanitárním poli a prosadila řadu prospěšných projektů. Za svou práci získala celosvětové uznání. Společně s manželem se také angažovala při budování mír v neklidném blízkovýchodním regionu a popisuje i mírová jednání s Izraelem a bouřlivé události, jakými byla válka v Perském zálivu či zavraždění izraelského premiéra Rabina.
Pozoruhodné memoáry panovnice, manželky jednoho z nejzajímavějších vládců Blízkého východu, dávají nahlédnout do střeženého soukromí jordánské rodiny a přinášejí nejen jedinečný portrét dnes již zesnulého monarchy, ale zároveň velmi zajímavě ukazují mentalitu arabského světa a dokumentují, jak se postupně stále více rozevírají nůžky neporozumění mezi USA a arabským světem.

www.knihi.cz