Stalin a židovský problém

Autor populárního Stalinova životopisu (Neznámý Stalin, Academia 2003) předkládá českým čtenářům samostatnou analýzu Stalinova vztahu k Židům. Jeho kniha se stala jedním z nejprodávanějších titulů v Rusku a dočkala se mnoha vydání.
Medveděv věnuje pozornost politickým procesům se členy Židovského antifašistického výboru, procesu s kremelskými lékaři, souvislostem spojeným se vznikem Izraele a otázce údajných Stalinových plánů na poválečnou deportaci 3 milionů sovětských Židů do táborů na Sibiř a na Dálný východ. Rozebírá také generalissimovy vztahy k Židům ve vlastní rodině.
Medveděvova analýza plasticky zobrazuje nelidskost mechanismu na výrobu politických procesů, kterými začali komunisté terorizovat po roce 1948 i československou společnost, a jejich antisemitské pozadí. V doslovu Petra Hrubého s názvem Českoslovenští Židé, komunismus a tajné služby se dozvíme o židovských intelektuálech, kteří propagovali jako agenti NKVD bolševismus v Československu i ve světě.
Žores Medveděv napsal třicítku knih, ve kterých se zabývá historií a důsledky komunistického útlaku v dnešním Rusku, ale také gerontologií a přírodními vědami. Sám byl před lety vyhoštěn ze Sovětského svazu a od té doby žije v Londýně. Patří k nejznámějším ruským exulantům.

www.knihi.cz