knihi.cz
...brána do světa literatury!
knihy autoři čtenáři diskuze
1
hodnoceno 2

Obálka knihy Vidím to jinak

Bruce Sterling

kategorie beletrie
přidáno přidáno: 12.01.2009

Bruce Sterling se ve výběru toho nejlepšího, co v rámci krátké fikce napsal, projevuje jako autor, který podle kritiky "bombarduje čtenáře jednou pozoruhodnou představou za druhou". Tempo jeho prací je zběsilé, někdy až přehnaně, vyžaduje si plnou pozornost, strhne a uvězní, zavalí vás, převálcuje, vyčerpá a na konci pustí s hlavou plnou doznívajících reakcí na tu erupci představivosti, jazykovou a nápaditou smršť, v níž se autor s téměř hmatatelným nadšením zabývá vzdálenou budoucností, kde se kyberneticky zdokonalení jedinci snaží porazit geneticky vyšlechtěné odpůrce v boji o odkaz lidstva. Jindy se podívá do budoucnosti blízké, aby se ponořil do světa, v němž se lidé, malincí ve srovnání s ekonomickými silami hýbajícími světem, bouří a hledají si vlastní cestu v nepřehledném vývoji směřujícím neustále kupředu jako neovladatelná, z kloubů vymknutá síla; a v přestávkách si odskočí do různých historických epoch, aby se ujistil, že vše je a vždycky bylo pomíjivé, nestálé a proměnlivé...
Kde koupit knihu Vidím to jinak?

Originální název: Ascendancies

zapln-lightdalší knihy autora Bruce Sterling
zapln-lightantikvariát
Žádná nabídka k prodeji. Chcete knihu prodat? Přidejte novou nabídku!
Sháníte tento titul? Vložte novou poptávku!
Sháníte tu to knihu? Chcete ji prodat? Zaregistrujte se a vložte svůj inzerát!
zapln-lightkomentáře a hodnocení knihy Vidím to jinak
eoj (80%)
přidáno přidáno: 01.01.2012 - 12:34
Jedná se o (asi) kompletní sbírku povídek B.S. do jejího vydání. Knihu otevírá řada povídek z prostředí románu Schismatrix o Tvárných a Mechanistech. Jsou o povídky Roj, Pavoučí růže, Královna cikád, Zapuštěné zahrady a Dvacítka evokací. Tyto povídky nejdete i ve Schizmatrixu Plus.
SPOIL WARNING!
Roj je o výpravě Tvárného Arfiela, jež se vydává zkoumat mimozemský život v asteroidu. Zde se připojí k doktorce Mirně, jež zde již provádí průzkum. Asteroid překypuje rozmanitým životem, ale i přes své stáří, zde chybí vysoká inteligence. Jedná se o jakýsi úl symbiotických organismů řízených převážně chemickými signály. Arfiel jí brzy odhalí jeho pravé poslání, jímž je získání genetického materiálu "dělnic", hmyzích tvorů, jenž by mohli Tvárným pomoci k získání výhody v souboji o nerostné bohatství s Mechanisty. I přes Mirnino počáteční znechucení, začne s Arfielem spolupracovat při realizaci jeho úkolu. Narušení řádu úlu v důsledku jejich výzkumů s feromony, však probudí k životu speciální obraný mechanismus. Obraný mechanismus, jenž při běžném chodu úlu nemá odůvodnění, a může být samotnému úlu spíše nebezpečný, ale při narušeních tohoto typu je nenahraditelný. Je jím vysoká inteligence, jež sama sebe nazývá Roj. Doktorka Mirna je jím "zombifikována" a Arfielovi je ponechána svoboda, tak aby Roj mohl lidské pokolení zkoumat a byl připraven na případný budoucí útok lidstva. Kromě toho mu Roj odhalí, že sám je velmi starý a mnohé z organismů v Roji jsou asimilované pozůstatky ras, jež se dříve pokusili Roj ohrozit. Arfiel si přesto zachovává naději, že on a jeho potomci přímo v roji, nebo nový výsadek lidí naopak přemohou a ovládnou Roj.
eoj (80%)
přidáno přidáno: 01.01.2012 - 12:35

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2006-2022 | RSS: novinky, nové knihy, komentáře, diskuze, diskuzní fórum, citace, koupelnový nábytek